Aktivujte životní sílu – chození pozpátku

Aktivujte životní sílu - chození pozpátkuChození pozpátku? Obvykle se samozřejmě pohybujeme vpřed, ale také je prospěšné změnit směr pohledu a zapojit jiné svaly. Jakákoliv změna perspektivy nesmírně tříbí smysly. Jedno asijské přísloví říká: „Sto kroků dozadu prospívá víc, než tisíc kroků dopředu“ Chůze pozpátku je velice oblíbená hlavně u Číňanů a Japonců. Cvičí ji ve skupinách nebo sami. Chodí rovně nebo v kruhu, pokročilí dokonce chodí pozpátku i po schodech. Obrácené polohy, například stání na hlavě, známe i z jógy, protože mají pozitivní účinek.

Tento cvik zlepšuje koordinaci a soustředěnost, spojuje pravou a levou mozkovou hemisféru. Posiluje smysly i svaly zanedbávané při normální chůzi vpřed, zlepšuje představivost. Při chůzi pozpátku si procvičíte sluch a rovnováhu, je dobrá i na záda, kolena a kyčle. Převrátí obvyklý chod věcí a působí blahodárně na celé tělo.

Jak chůzi pozpátku provádět

Zpočátku dávejte pozor, abyste chůzi pozpátku cvičili v bezpečném prostředí. Nebezpečné předměty raději odsuňte stranou, vyhýbejte se rušným místům. Začněte pomalými krůčky ve velkém kruhu. Přitom se snažte nedívat, kam jdete, a snažte se poslouchat a vnímat, abyste se v prostoru orientovali. Až budete mít více zkušeností a budete si více věřit, můžete zkusit i delší rovné trasy někde venku. Nezapomeňte dýchat klidně a uvolněně. Chůzi pozpátku cvičte tak dlouho, dokud se při ní cítíte dobře, dokud jste uvolněni.

Aktivujte životní sílu - chození pozpátku

TŘESENÍ – SETŘES ZE SEBE NEMOCI I STAROSTI

Tento cvik z čchi-kungu je velmi známý a oblíbený jak v Číně, tak na Západě. Ačkoliv je snadný, je velmi účinný. V Číně se říká: „Setřes ze sebe nemoci i starosti“. Třesením se lidé snaží v těle znovu přirozeně rozproudit energii, přijímat novou životní energii, tj. čchi, a zbavit se té opotřebované.

Třesení je jednoduchý cvik – odbourává tělesné i duševní napětí. Má očistný, harmonizující a posilující účinek. Pomáhá energii, aby si sama našla cestu tělem, a zahání únavu. Třesení povzbuzuje, oživuje, uzdravuje a také posiluje rovnováhu.

Jak třesení provádět: Postavte se rovně, rozkročte se na šířku boků nebo ramen. Kolena jsou lehce pokrčená, pod koleny jsou nohy uvolněné. Dbejte na to, abyste stáli pevně. Během cvičení zůstaňte ve svém středu a dobře uzemněni. Zavřete oči a přirozeně se nadechujte a vydechujte nosem. Uvolněte ramena, paže a ruce jsou také uvolněné. V tomto postoji setrvejte asi minutu. Pak začněte třást celým tělem, jako se třese list ve větru – začněte od nohou. Tento pohyb byste měli provádět naprosto intuitivně. Snažte se, aby se na něm podílelo celé tělo. Třeste každou částí těla, každým svalem, orgánem i každou buňkou. Hoďte všechno za hlavu, všechno setřeste, bez kontroly myšlení, nic se nesnažte ovlivňovat. Třeste se alespoň 5 až 10 minut. Pak třesení zpomalte, nechejte ho pomalu doznívat. Pár minut setrvejte v naprostém klidu a tichu, snažte se vycítit, co ve vás cvik vyvolal. Tento cvik provádějte jednou denně.

ČIŠTĚNÍ VZDUCHU A DUCHA

Vykuřování je metoda známá už odedávna. Většinou sloužilo k sakrálním účelům nebo se pomocí něj dezinfikovalo. Dnes se tímto způsobem převážně čistí vzduch, vykuřování dále pomáhá zlepšit soustředění při meditaci, posiluje duchovní energii a podporuje účinky přírodní medicíny. Vykuřování odstraňuje negativní vibrace a pachy z okolí a čistí tělo i mysl. Prohlubuje nálady a podle složení má očistné, uklidňující, léčivé, posilující, povzbudivé účinky. Kromě toho pomáhá vyjasňovat myšlenky a posilovat soustředěnost. Vykuřování také povzbuzuje smysly, harmonizuje tělo i ducha a umožňuje soustředit se na vlastní střed.

Aktivujte životní sílu - chození pozpátku*Čištění vzduchu – kadidlo, jalovec, smrk, borovice, meduňka, hřebíček, máta peprná, blahovičník, myrta, kafr, bílá šalvěj.

*Uvolnění a harmonie – skořice, santálové dřevo, heřmánek, levandule, cedr a myrha.

*Antidepresivní účinek, pro dobrou náladu – kardamon, fenykl, třezalka, citronová tráva, růže, pačuli, svatá tráva (yerba santa), badyán, meduňka a cedrové dřevo.

*Posílení při meditaci, soustředění – vavřín, rozmarýn, šafrán, santálové dřevo, blahovičník, hřebíček a kadidlo.

Jak provádět čištění:

Rozhodněte se, jestli je vám milejší pálení vonných tyčinek nebo tradiční vykuřování na uhlí nebo siítu. Při nákupu každopádně dbejte na to, aby vykuřovadlo neobsahovalo žádné umělé přísady nebo plnidla a bylo vyrobené z čistých dřevin, pryskyřic, květů nebo bylin. Vymyslete si pro sebe vlastní obřad. Například podle potřeby a účelu si vyberte vůni a vykuřujte jednu místnost nebo celý byt. Při vykuřování se snažte soustředit a jeho působení podporujte pozitivními myšlenkami. Před vykuřováním a po něm krátce vyvětrejte.

Sandy Taikyu Kuhnové Shimu

Zdroj textu (se souhlasem šéfredaktorky) časopis MEDIUM, číslo 2, únor 2015

Psychologie chaosu – kvantové vědomí

Související články: Čarodějné bylinyŽeny noste sukně, význam oděvu

Aktivujte životní sílu - chození pozpátku

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?