Bezpodmínečná láska – „agapé“

heart-1450300_1920Dnešní příspěvek je založen na otázce, kterou zaslala pomocí kontaktního formuláře čtenářka webových stránek.

Otázka zní: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaký symbol pro agapé, bezpodmínečnou lásku? Nebo nějaký významově podobný? Děkuji moc za odpověď, Markéta.“

Existuje symbol pro agapé – bezpodmínečnou, božskou  lásku?

Moje odpověď: Agapé je dle Nového zákona: láska bez podmínek, svatá láska – kladný vztah lidí k sobě navzájem. Agapé je poctivá, pravdivá a čestná. Agapé tedy představuje nejvyšší, bezpodmínečnou, nesobeckou lásku. Trpělivou, shovívavou, laskavou a všeobjímající – lásku vycházející ze srdce a duše. Lásku, která dává a neočekává nic zpět. Jedná se o starořecký výraz pro dokonalou božskou lásku. Jiný starořecký pojem „erós“ představuje lásku a touhu, lidské toužení, které bývá podbarveno láskou domýšlivou, sobeckou, podmínečnou. Agapé je také používáno v křesťanství, představuje: lásku Boha k lidem, lidí k Bohu, a lásku všech bytostí mezi sebou.

(Ovšem v moderní řečtině znamená „sagapo“ – miluji tě.)

jesus-1473781_1280Ale otázka zněla, zda existuje symbol pro agapé, pokud Vám jde o symbol geometrický, tak myslím, že žádný takový není, alespoň o žádném konkrétním nevím. Ale vzhledem k tomu, že jde o symbol bezpodmínečné, nejvyšší lásky, tak pro každého člověka může platit jakýkoliv symbol, který tuto podobu lásky vyjadřuje, symbol osobně vybraný, přímo od srdce, a přijatý intuitivně. Ať už je to například životadárné Slunce, Ježíš, panenka Marie (k panence Marii se váže také jako symbol lásky slunéčko sedmitečné), případně andělé, nebo třeba „jen“ symbol srdce v jakékoliv podobě.

Esoterický symbol geometrický, pro bezpodmínečnou lásku, (zde bych to ale nedávala do souvislosti vyloženě s agapé), můžete použít například pentagram (i když to tak na první pohled nevypadá), jde mimo jiné také o symbol člověka, a člověk by měl být sám o sobě – ideálně – zosobněním Lásky.

Osobně upřednostňuji, a mimo jiné také za symbol lásky považuji hexagram, nosím jej ve stříbře zdobený kamínky, a velmi pro mne znamená. Ale zde také záleží na asociacích a vnitřním cítění. Dva spojené trojúhelníky, které vytváří hexagram, představují ženský a mužský princip v rovnováze – a co nás může ještě zřetelněji, než harmonie těchto dvou vesmírných principů, odkazovat k bezpodmínečné Lásce?

Když se mne lidé ptají, vzhledem k hexagramu na mém řetízku (často upoutá pozornost), zda jsem „židovka“, odpovídám jednoznačně, že nejsem. Hexagram má mnohem BOHAtší význam, než jen jako židovská hvězda Davidova.

SEBELÁSKA – magický klíč pro šťastný život

Proto se rozhodněte srdcem, nechte intuici zvolit ten správný symbol pro agapé, v té souvislosti v jaké je položena Vaše otázka, v daný okamžik, který se vztahuje k Vašemu životu, v té souvislosti, jaká nejlépe vyjadřuje Váš životní postoj.

Možná se pletu a nějaký symbol, který by dokonale vyjadřoval agapé, přece jen existuje. Snad Vás tato odpověď v tento okamžik uspokojí.

Archetyp: Anděl – laskavá a láskyplná (animální) bytost

angel-54646_1280

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.