23.6.2015

Chrpa na unavené oči

cornflower-102585_1280Chrpa léčí zánětlivé a hnisavé oční nemoci. Nálevem z této půvabné letní, nebesky modré bylinky také omýváme unavenou a nepružnou pleť. Nálev používáme též do koupelí a do regeneračních vlasových vod. Na unavené nebo oteklé oči velmi dobře působí také nálev z fenyklu nebo světlíku lékařského.

CHRPA na unavené oči: 1 lžíci květů chrpy přelijeme sklenicí vroucí vody, necháme deset minut louhovat, poté pečlivě přecedíme. Necháme vychladit a vyplachujeme oči pomocí oční vaničky.

cornflowers-50855_1280Slzení očí: 1 lžíce květů chrpy a 10 květů heřmánku zalijeme šálkem vroucí vody, necháme deset minut louhovat, poté dobře přecedíme. Použijeme na obklady očí.

Fenyklové obklady na unavené oči, na otoky a kruhy pod očima: horkou vodou spaříme dva sáčky fenyklového čaje, necháme deset minut louhovat. Poté sáčky mírně vymačkáme a přiložíme na oči. Můžeme v nálevu po chvilce znovu namočit a přiložit na oči. Případně zalijeme jednu lžíci drcených fenyklových semen, necháme deset minut louhovat, poté namočíme vatové tampony a přikládáme na oči. Stejně použijeme nálev světlíku lékařského (1 lžíci sušené bylinky).

Diskuze