9.2.2015

Diviznový medový sirup

flower-1143302_1280Domácí diviznový med pomáhá léčit průduškový kašel, nachlazení, rozpouští hleny. Účinný je také na dětský chronický kašel. Na nachlazení kombinujeme pro čajový nálev diviznové květy s květy lipovými.  Koupel v nálevu z květů divizny podporuje hojení kožních vyrážek. Květy sbíráme dopoledne, pouze za suchého slunečného počasí. Nenecháváme je ležet, ihned je zpracujeme. Pokud budeme květy divizny sušit, pracujeme co nejrychleji, v den sklizně musí být usušené. Květy nesmí zhnědnout, jinak jsou bezcenné, proto je sušíme na teplém vzdušném místě.

Diviznový med uchováváme v tmavé sklenici, dobře uzavřené

flowers-167432_1280Postup: Pořídíme si sklenici tak velkou, podle toho kolik nám na zahrádce vyrostlo sazenic divizny. Každé dopoledne posbíráme čerstvé květy, ve stínu je na chvíli rozprostřeme – dáme tak šanci malým černým broučkům včas uletět.

Potom květy bez oplachování vložíme do připravené sklenice se šroubovacím víčkem. Zasypeme je cukrem. Každý den sbíráme čerstvé květy a postup opakujeme. Až sklenici naplníme, (vždy květy trochu namačkáme, aby ve sklenici nezůstával vzduch), zavíčkujeme ji a necháme ještě asi týden až dva stát.

Potom propasírujeme přes síto a ještě načisto přefiltrujeme přes plátno. Výsledný sladký nektar už nevaříme, sirup je hotový.

Koupele – obklady na kožní vyrážky s diviznou lékařskou

Budeme potřebovat: 100 g divizny, 30 g heřmánku, 70 g přesličky, 500 g borového jehličí. Všechny ingredience dáme do studené vody, přivedeme k varu a pět minut vaříme na mírném plameni. Potom odstavíme a necháme louhovat do zchladnutí. V nálevu máčíme obklady a pravidelně, několikrát během dne,  je přikládáme na postižená místa.

mullein-1005687_1920Diviznový čaj usnadňuje vykašlávání

3-4 lžičky sušených květů zalijeme 1/2 litrem vroucí vody, necháme deset minut odstát a přefiltrujeme. Nálev je nutné důkladně přefiltrovat, jemné chloupky mohou dráždit sliznice úst. Čaj z této léčivky neužíváme dlouhodobě a v příliš velkých dávkách. Pijeme po doušcích během dne při kašli, zánětu průdušek, astmatu. Diviznu můžeme kombinovat s lipovým květem, nebo s květem černého bezu.

Pečlivě sbíráme pouze jednotlivé květy, nikoliv odkvetlé části rostliny (vyzrálé pukavé tobolky se semeny). Semena divizny lékařské, dvouleté byliny,  jsou jedovatá.

kvetomluva

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!Share on Facebook

Diskuze