Kopřivový sirup a tinktura (péče o vlasy)

stinging-nettle-335447_1280-300x225Jedna lžíce kopřivového sirupu denně poslouží jako jarní omlazující a posilující očistná kůra. Kopřiva má výraznou chuť, komu nechutná kopřivový čaj, může si vyrobit sladký kopřivový sirup.

Ingredience: zhruba 80 až 100 mladých vrcholků kopřivy, 1,5 kg cukru, (zdravější variantou obyčejného bílého cukru je cukr třtinový).

Postup: čerstvou kopřivovou nať opláchneme a ihned umeleme nebo s trochou vody rozmělníme tyčovým mixérem. Kopřivovou hmotu odměříme a smícháme se stejným množstvím vody. Dvě hodiny necháme odpočívat. Mezitím zahříváním rozpustíme 1,5 kg cukru v 1,5 l vody.

Kopřivový výluh dobře procedíme a smícháme s cukrovou vodou. Dáme na plotnu a přivedeme k varu, ihned sundáme, nevaříme. Sirup rozlijeme do menších skleněných lahviček (nejlépe z tmavého skla) se šroubovacím uzávěrem.

Péče o vlasy s kopřivou

Kopřivový odvar: Hrst listů kopřiv zalijeme čtvrt litrem vody a pět minut povaříme. Před koncem varu přidáme lžíci octa. Nálev přecedíme a opláchneme jím vlasy po umytí. Vlasy budou pružné a lesklé, kopřivový odvar zamezuje nadměrnému maštění vlasů.

Kopřivová tinktura: Pokrájené listy kopřivy vložíme do vhodné nádoby a zalijeme alkoholem. Necháme dva až tři týdny vyluhovat, potom vlasovou tinkturu přecedíme. Tinkturu používáme k masáži vlasové pokožky, kterou provádíme večer, nejlépe čtyřikrát týdně. Tinkturu nakapeme na pokožku a masírujeme po dobu alespoň pěti minut. Tinktura pomáhá eliminovat vypadávání vlasů.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Kopřivový sirup a tinktura (péče o vlasy)

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.