Mateřídouška – bylinka také pro děti

Mateřídouška obecná je polokeř s drobnými růžovými nebo nafialovělými květy, pochází ze středozemních krajin, roste na loukách, na prosluněných stráních, na okrajích lesů a polních cest, daří se jí také v okolí mravenišť. Tato bylina s příjemně aromatickou a kořenitou chutí miluje Slunce, a sama zpětně vyzařuje léčivou sluneční energii. Aromatická vůně mateřídoušky je uklidňující, láká na své květy hmyz a včelky. Od pradávna se traduje, že je bylinkou vhodnou pro děti, přináší duševní svěžest, a pročišťuje tělo především zevnitř, všechny důležité vnitřní orgány.

Pokud se vydáte do přírody na mateřídoušku, naplánujte si její sběr za slunečného počasí, nejlépe kolem poledne, kdy rostlina nejvíce absorbuje sluneční energii. Bylinu sbíráme seřezáváním, v době květu od června do září, pouze však bylinnou část bez zdřevnatělých větviček, na začátku kvetení a za květu. Sušíme ji rychle a ve stínu v menších svazečcích, nikdy ne na slunci. Mateřídouškový čaj pomáhá při nemocích dýchacích cest, zánětu průdušek, kašli a astmatu (spolu s jitrocelem). Vhodný je také jako doplněk léčby zápalu plic. Velmi podobné účinky a využití má příbuzný tymián obecný.

Využití léčivé mateřídoušky v domácí lékárně

Účinné látky: silice bohaté na thymol a karvakrol – látky s dezinfekčním účinkem. Thymol je silné antiseptikum. Mateřídouška dále obsahuje třísloviny, hořčiny, flavonoidy, fytoncidy. Silice mají protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.

Kloktadlo z mateřídoušky používáme při bolestech v krku, zánětech dutiny ústní. Čaj na odhlenění, na kašel a rýmu, k inhalacím. Dále na dobré trávení, ke zmírnění průjmů, proti plynatosti, uvolňuje křeče.

Vhodná je proti únavě a při nervovém vyčerpání, na nespavost, bolesti hlavy, migrény.

Koupele s mateřídouškou léčí ekzémy a záněty kůže, hnisavé rány, odřeniny, kožní záděrky a podobně.

Koupele s mateřídouškou jsou blahodárné především pro (nemocné) děti, už samotný název mnohé napovídá: MATEŘÍ – DOUŠKA! 

Maminky malých dětí by neměly na tuto kouzelnou bylinku zapomínat, mnohé o ní bylo napsáno ve starých herbářích. Malé děti dobře snáší slabší mateřídouškový čaj i pravidelné koupele. Čaj se neužívá dlouhodobě, ani preventivně, pouze při potížích. Především na koupele se často zapomíná, neuvědomujeme si, že účinné látky prostupují skrze pokožku přímo do těla, a podílejí se na celkové regeneraci. Koupele zklidňují a navozují klidný spánek. Polštářek s mateřídouškou přikládáme malým dětem, mírně nahřátý, na bolavé bříško.

Mateřídouška je účinná také při bolestivé menstruaci, při žaludečních křečích, nadýmání. Vhodné jsou dva šálky čaje za den.

Mateřídouškový olej, čaj, polštářek, 

Mateřídouškový olej

Zavařovací sklenice se naplní až po okraj mateřídouškou a zalije se kvalitním rostlinným olejem. Poté dáme sklenici s bylinkou vyluhovat, a to přímo na slunce. Postačí doba deseti dnů. Nakonec olej dobře přecedíme, a přelijeme do tmavých lahviček. Používáme k masážím unavených a oslabených svalů, při revmatismu, na vymknutý kotník a podobně.

Mateřídouškový čaj

Dvě kávové lžičky sušené bylinky na šálek, spaříme vroucí vodou, necháme vyluhovat deset minut. Silnější nálev použijeme jako kloktadlo. Vhodný je také na omývání pokožky postižené ekzémy a vyrážkami. Silnější nálev použijeme do koupele unavených nohou. Další využití je k ošetření pleti, zmírňuje vznik vrásek, pomáhá léčit akné.

Mateřídouškové polštářky

Vhodné jsou pro neklidný spánek. Na břišní bolesti a křeče: polštářek nahřejeme a přiložíme na oblast podbřišku nebo žaludku. Případně jej použijeme na pohmožděniny a opuchliny. Do polštářku můžeme přidat také heřmánek a řebříček obecný.

Dopřejte svým dětem mateřskou doušku lásky, která je skrytá v této sluneční bylině.

mateřídouška

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?