Řebříček obecný

yarrow-978625_1920Řebříček je léčivá bylina, která si zaslouží pozornost. Najdeme ji snad na každé louce, dokonce všude tam, kde roste řebříček hojně, se nachází energeticky pozitivní místa. Řebříček bývá součástí bylinných likérů.

Sběr: řebříček sbíráme za suchého počasí, květy bez hrubých stonků a listů, na začátku kvetení.

Použití: čaj z řebříčku působí na trávicí a menstruační křeče, nadýmání, upravuje trávení, podporuje žlučník, má protizánětlivý účinek. Silnější čaj použijeme jako kloktadlo na afty, problémy s dásněmi, bolest v krku. Zevně, ve formě studeného obkladu, hojí zanícené rány, mírní kožní problémy. Řebříček neužíváme dlouhodobě, není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

butterfly-1374737_1920Kneippův královský ženský čaj: Namícháme  4 díly řebíčku, 3 díly kontryhelu, 2 díly měsíčku lékařského, 1 díl šalvěje lékařské. Čaj připravíme z jedné lžíce směsi na 250 ml vody. Popíjíme dva až třikrát denně.

Čaj na podrážděný žlučník: Na jeden šálek dáme dvě lžičky sušeného řebříčku, zalijeme vroucí vodou a necháme 5 minut vylouhovat. Čerstvý čaj pijeme šálek ráno a šálek večer.

Řebříčková tinktura: sušená bylina se vloží do skleněné láhve a zalije padesáti procentním lihem tak, aby byla potopena. Necháme tři týdny vylouhovat. Poté přecedíme přes jemné plátno. Tinktura se užívá po kapkách, 20 kapek zředěných ve sklenici s vodou při žaludečních potížích.

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.