Řebříček obecný – bylinka pro ženy

Řebříček je léčivá bylina, která si zaslouží pozornost. Najdeme ji snad na každé louce, dokonce všude tam, kde roste řebříček hojně, se nachází energeticky pozitivní místa. Řebříček uctívali již keltští druidové, považovali tuto bylinu za magickou, především o letním slunovratu a Svatojánské noci byl součástí pohanských rituálů. Mystická magie přiřazuje řebříček, jako příhodný rezonátor, do sfér Marsu a Venuše. Ne náhodou se v lidovém pojetí této rostlině říká „Venušiny řasy“. Ve sférách Venuše je řebříček bylinkou věrnosti a ženskou léčivkou. Řebříček bývá součástí bylinných likérů. Kvete od června do podzimu.

Sběr: řebříček sbíráme za suchého počasí, květy bez hrubých stonků a listů, na začátku kvetení.

Použití: čaj z řebříčku působí na trávicí a menstruační křeče, nadýmání, upravuje trávení, podporuje žlučník, má protizánětlivý účinek. Silnější čaj použijeme jako kloktadlo na afty, problémy s dásněmi, bolest v krku. Zevně, ve formě sedacích koupelí, nebo studeného obkladu, hojí zanícené rány, mírní kožní problémy. Řebříček neužíváme dlouhodobě, není vhodný pro těhotné a kojící ženy. V kuchyni najdou mladé lístky řebříčku uplatnění v zeleninových salátech, v podobě aromatického a mírně nahořklého koření. Květ řebříčku, čerstvý i sušený, ozvláštní chuť polévek, dušené a grilované zeleniny, pečené a grilované maso, a vaječné omelety.

Kneippův královský ženský čaj s řebříčkem

Namícháme  4 díly řebíčku, 3 díly kontryhelu, 2 díly měsíčku lékařského, 1 díl šalvěje lékařské. Čaj připravíme z jedné lžíce směsi na 250 ml vody. Popíjíme dva až třikrát denně.

Čaj s řebříčkem na podrážděný žlučník

Na jeden šálek dáme dvě lžičky sušeného řebříčku, zalijeme vroucí vodou a necháme 5 minut vylouhovat. Čerstvý čaj pijeme šálek ráno a šálek večer.

Řebříčková tinktura

Sušená bylina se vloží do skleněné láhve a zalije padesáti procentním lihem tak, aby byla potopena. Necháme tři týdny vylouhovat. Poté přecedíme přes jemné plátno.

Tinktura se užívá po kapkách, 20 kapek zředěných ve sklenici s vodou při žaludečních potížích.

Související článek: Jetel – bylinka nejen pro ženy

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?