Likér s kardamomem a zázvorem

Likér z mletého kardamomu je vhodný na uvolnění při psychickém vyčerpání, déle trvající apatii, a fyzickém přetížení. Kardamon je bylina z čeledi zázvorovitých, pochází z Afriky a Madagaskaru. Mletý kardamom je koření s výraznou chutí a intenzivním aroma. Kardamom obsahuje esenciální oleje, které mají antioxidační účinky. Zelený kardamom pomáhá při bolení v krku, angíně, užívá se také při poruchách trávení. V čínské medicíně je znám například jako protikřečový prostředek. Arabská káva se připravuje se zeleným kardamomem, který se smísí s praženými kávovými boby. V indii je zvykem žvýkat tobolky kardamomu po jídle pro osvěžení dechu.

Kardamom se nejlépe uchovává v celých tobolkách, mletý rychle ztrácí vůni

Používá se při pečení, je součástí směsí indického koření kari a arabské koření masala. Kardamom se přidává do mletého masa a klobás, ochucuje se jím káva a čaj. Mletým kořením se ochucují ovocné koláče, rýžové kaše a nákypy, ranní cereální snídaně. Celé tobolky kardamomu se přidávají k černému nebo ovocnému čaji, nebo do horkého mléka. Kardamon naložený v alkoholu uvolní léčivé látky, výsledný likér pomáhá zlepšovat krevní oběh v mozku, uvolňuje mysl, uklidňuje, pomáhá při žaludeční nevolnosti.

Kořeněný likér s kardamomem

Do skleněné nádoby s pevným uzávěrem vložíme tyto ingredience: 50 g mletého kardamomu, 20 g mleté skořice, 5 g muškátového oříšku, 5 g černého pepře, 5 g bílého pepře, 5 g čerstvého zázvoru, 5 g čerstvé máty.

Vše zalijeme 1 l alkoholu, můžeme zvolit například vodku nebo čistý konzumní líh. Sklenici dobře uzavřeme, a odstavíme na tmavé, chladné místo. Koření a bylinky se nechají macerovat v alkoholu zhruba 12 dní.

Likér přefiltrujeme přes jemné plátýnko. Tekutinu vrátíme do sklenice a přidáme dvě sklenky lehce nahřátého tekutého medu. Dobře zavíčkujeme a necháme odležet zhruba měsíc. Čím déle likér odpočívá, tím lépe. Likér podáváme chlazený v malém množství.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?