Chrámové město Palenque – Mayská civilizace

Mexičtí indiáni, v několika na sebe navazujících generacích, po sobě zanechali neobyčejné památky, impozantní města, posvátné chrámy a moudré vědomosti. Ať už jde o Olmécké, Aztécké a nejvíce známé Toltécké a Mayské tradice. Mexičtí indiáni uctívali, ostatně jako starobylé národy všude ve světě, nebe – sféru nekonečné stálosti, zemi a podsvětí. Toltékové měli dokonalé znalosti o energetickém systému člověka. Inkové postavili známé město vysoko v horách, na plošině Machu Picchu. Mayové se vyznačovali na tehdejší dobu dokonale propracovanými kalendáři, astronomickými a matematickými znalostmi.

Chrámové město Palenque - Mayská civilizace

Chrámové město Palenque – Mayská civilizace

Tato lokalita na okraji džungle se nachází na jihozápadním okraji mexického poloostrova Yukatán. Na jihu se majestátně zdvihá slavný chrám nápisů stupňovitá pyramida k jejíž zastřešení vede vzhůru široké schodiště. Zde nalezli archeologové před padesáti lety skrytou chodbu, která vede do nitra pyramidy. Narazili na nedotčenou hrobku Pakala Velikého. Jeho tvář mu kryla maska z jadeitové mozaiky a tělo měl zdobené drahocennými šperky. Pakal vládl městu sedmdesát let 7. století, kdy Palenque zažívalo zlatou dobu. Než Pakal nastoupil na trůn vykonávala vládu jeho matka.

(Palenque je mayská archeologická lokalita, nalézající se v blízkosti řeky Usumacinta v mexickém státě Chiapas.)

Chrámové město Palenque - Mayská civilizace

Podle nalezených a rozluštěných hieroglyfů lze téměř sledovat celou následnost Pakalovy dynastie na trůně až po náhlý zánik Palenque v 9. století. Napravo od chrámu nápisů je postaven malý chrám, ve kterém byl nalezen hrob o kterém se archeologové domnívají, že patří Pakalovo manželce nebo matce.

(Palác je komplex několika propojených budov, prostranství a teras, postavených během několika generací. Palácové budovy jsou ozdobeny množstvím plastik a basreliefů.)

Chrámové město Palenque - Mayská civilizace

Přesně v pravém úhlu k oběma chrámům se rozkládá budova někdejšího paláce, která patří k největším stavbám Palenque. Tento palác budoval Pakal a jeho následovníci asi sto let. Bez jakékoli pochyby plnila tato budova funkci světského paláce a měla i náboženský význam. V pozadí paláce stojí další menší chrámy, např. chrám Jaguára. Dále se nacházejí, z části úplně zarostlé vegetací, chrámy křížové skupiny. Jde o Sluneční chrám, křížový chrám a chrám zkřížených listů, uprostřed jimi vytvořeného náměstí stojí oltář. Areál byl vybudován ke korunovační slavnosti Chan-bahluma II. Pakalova syna.

Chrámové město Palenque - Mayská civilizace

Na rozdíl od ostatních mayských měst se v Palenque stavělo elegantně. Veškeré cesty vedou do džungle, kde archeologové postupně vysvobozují další chrámy.

Eshop – inspirace pro vědomou mysl

(V chrámu nápisů je ukryt rovněž sarkofág s víkem, pokrytý velmi významným tzv. reliéfem z Palenque. V sarkofágu se nacházejí ostatky vládce Palenque, knížete Pacala, pod podlahou chrámu v zasypané chodbě se schodištěm na nejspodnější úrovni pyramidy, kde jej objevil mexický archeolog Alberto Ruz v roce 1952 .)

Chrámové město Palenque - Mayská civilizace

Chrámový komplex Palenque, nad nímž stále krouží orli a supy, zapadá do džunglí porostlé krajiny tak harmonicky, že vypadá, jakoby nebyl dílem lidské ruky. Navíc si musí návštěvník představit, že kdysi červeně zářil, protože jeho fasády byly natřené kematitem – oxidem železa.

Zdroj textu (se svolením redakce): časopis Spirit.

Související článek: Machu Picchu – incké kultovní město

Chrámové město Palenque - Mayská civilizace

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.