Elegance a společenské akce

Elegance a společenské akceSpolečenské akce, plesy, karnevaly a večírky není nutné brát úplně vážně, ale zato s vytříbeným smyslem pro umírněnou eleganci. Jak vypadá na první pohled viditelný laciný styl verbálního vyjadřování, včetně celkového společenského projevu? Na tuto otázku lze odpovědět z různých úhlů pohledu, ale pokud vás čeká akce, na které vám hodně záleží, je dobré se držet určitých zásad slušného chování a elegantního vystupování. Kultivovaný projev a přirozená elegance vyžaduje držet se během společenských rozhovorů pravidla tvůrčí šetrnosti – umění nepřehánět. Při pozdním příchodu se omluvte jednoduchou větou. Nutné formality zbytečně neprodlužujte. Pokud zvolíte určitý image, například pro daný večírek, ples, nebo pracovní schůzku pojatou jako společenskou večeři, případně pro první „velkolepé“ rande, držte se svého rozhodnutí po celou dobu, ať vše spolu ladí a hraje. Uhlazenost a diplomatické vyjadřování na začátku večírku nedovoluje být na konci večírku nespoutaným rebelem.

Nejlepší je být sám sebou a nehrát žádné „obtížné“ role

Elegance a společenské akceNapříklad role uhlazeného gentlemana se dnes již nenosí, přehnanost čehokoliv, včetně přehnaného ležérního stylu, může působit směšně. Nepřehnaná formalita, jemné způsoby, nepřehnaná gestikulace a přirozená elegance je dobrá varianta. Maskovat určité charakterové vlastnosti a povahové rysy se v budoucnu také nemusí vyplatit. Nespěchejte, než něco řeknete. Obzvlášť ve vybrané společnosti nestrhávejte pozornost na sebe za každou cenu. Vsaďte na vytříbený půvab bez přetvářky, zdvořilost a důstojnou korektnost.

Vyhněte se koketnosti, křečovitosti a kýčovitosti. Příjemné a nevtíravé flirtování je povoleno pouze v případě, že je stejnou měrou opětováno. Nesnažte se dychtit po novinkách a společenských drbech. Závislost na drbech může kdekoho „navždy“ odradit. Nepřipravujte si dopředu stylizovanou řeč, buďte spontánní, vyumělkovanost je poznat na první pohled. Neskákejte nikomu do řeči, na nikoho se nevrhejte s otázkami přímo na tělo. Nepředstírejte smích, pokud někdo řekne špatný vtip, v opačném případě se nesmějte hlasitě jako blázen na plné decibely. Netaktní a negativní hodnocení druhých není dovoleno, nikdy nevíte, kdo s kým je kamarád. Dovoleno není ani každého na potkání objímat kolem ramen, málokdy to působí upřímně. Dovoleno není dívat se lidem během hovoru upřeně do očí, bez mrknutí a občasného uhnutí pohledem. Odmítat tanečníka bez patřičné omluvy také není zrovna moc elegantní.

Touha být dokonalým může nadělat více škody nežli užitku

Elegance a společenské akcePamatujte, že umět elegantně vplout do rozhovoru je také umění. Na lichotky reagujte pouze úsměvem a poděkováním, cokoliv řečené navíc, je zbytečné. Netaktní a nepříjemné tazatele odradíte, pokud na nepříjemné otázky párkrát zareaguje úsměvem a otázkou: „Proč se ptáte? Proč to potřebujete vědět?“ a tak podobně. Podstatný je mírný úsměv a kouzelné slůvko „proč“. Na banální a hloupé otázky jsou účinné rafinované, stručné odpovědi, takové ale, které nikoho neurazí. Pokud vám kdokoliv položí nepříjemnou otázku, zasahující do vašeho soukromí, není vaší povinností odpovědět.

Nemusíte se ani přetvařovat. Přetvářka svazuje ruce i ústa, lepší je s úsměvem jednoduchou větou upřímně prohlásit, a lehkým gestem ruky naznačit: „Nezlobte se, neodpovím.“ Přetvářka je jako přespříliš utažená kravata, jako neohrabaná chůze, a lež nebo neupřímnost také bývá často viditelná na první pohled. Druhé chvalte, pouze pokud to myslíte skutečně upřímně. Nikomu nevnucujte své názory. Co bylo jednou řečeno, neopakujte pořád dokola, tuto zásadní chybu dělá spousta lidí. Nechcete přece působit jako loutka na baterky, která dokola opakuje to samé. Slovním konfliktům se diplomaticky vyhněte. Pokud něco děláte pro ostatní, například se podílíte na organizaci akce, nedávejte okázale najevo, že očekáváte odměnu.

Elegance a společenské akceNikdy se netrapte tím, co je pro vás nedostupné. Nikdy neshazujte sami sebe, neomlouvejte se dopředu za své případné nedostatky, kterých si nikdo ani nemusí všimnout, pokud na ně sami neupozorníte. Pokud jste neprůbojní a nesmělí, berte to jako svou přednost, neschovávejte se v koutě. Nikdy není podmínkou být komunikativní za každou cenu, ten, kdo nemusí moc mluvit, zato víc vnímá a pozoruje, má také největší přehled.

Nenápadně organizovat události ve svůj prospěch, například pokud vám jde o důležité kontakty, nebo o seznámení s určitou osobou, má své kouzlo v kritickém pohledu na situaci. Také ve skromnosti projevu, v schopnosti naslouchat ostatním, v přímém vyjadřování bez záměrně nedokončených vět a postranních úmyslů. Odvahu prokážete, pokud dokážete sám sobě nalít čistého vína, pokud se situace nevyvíjí očekávaným směrem díky vlastní nepozornosti či neznalosti prostředí. Lepší je (sám pro sebe) ustoupit do pozadí, a uznat, že si pro příště rozšíříte obzory a obohatíte své vědomosti. Každý člověk je komplikovaná skládačka, nikdo není dokonalý, takže pokud se vám cokoliv nepodaří, vše berte s nadhledem a s humorem.

Víte, proč „hloupý Honza“ vždycky přemůže draka?

Protože nepoužívá pouze chladný rozum, rozumovou složku ega nenadřazuje nad upřímnost, cit a intuici. Za každé situace je dokonale klidný, okolní chaos vnímá pouze z dálky, a nenechá se jím rušit. Tím, že prostě jenom je, je prost chaosu v hlavě, přesto přesně ví, co chce. Je vždy spokojený, protože věří, že je spokojený, a nepochybuje o tom. Věří v sebe bez pochyb. Podvědomě se řídí heslem: chudý ve hmotě ale bohatý na duchu.

Motto pro společenské akce:

Verbální projev a celkový rytmus osobního projevu je důležitější, než skvěle padnoucí oblek nebo přehnaný top obleček. Přesto buďte sami sobě soudným návrhářem, pamatujte, že ne všechny skvostné modely jsou pro život nositelné. Vystřihněte si vlastní styl, ale nestmelujte neslučitelné a nikoho nenapodobujte. Buďte v souladu s vlastní originalitou, ale raději nevsázejte na přehnanou, neosobní výstřednost.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Elegance a společenské akce

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.