Hluchavka – jedlá bylina do kuchyně

Hluchavka - jedlá bylina do kuchyněKopřivě podobná, vytrvalá, medonosná rostlina – hluchavka bílá a hluchavka nachová s růžově purpurovými květy, je dobře využitelná v kuchyni, přesto je z neznalosti považována pouze za plevelnou rostlinu. Hluchá kopřiva, medulka, cumláň či medůvka, která se dříve používala k zahánění molů, kvete od března do října. Hluchavka je léčivá bylina, obsahuje třísloviny, kyselé saponiny, éterické oleje, flavonové glykosidy, silice, cholin, antioxidanty, vitamíny, minerální látky, aminokyseliny, sacharidy.

Jedlé jsou květy vyrůstající v úžlabí horních listenů, mladé výhonky, mladé listy.  Výhonky a listy jsou dobré do salátů a polévek, ale jen v malém množství. Její sladce vonné květy, mírně nahořklé chuti, můžeme použít jako jedlou ozdobu slaných dezertů. Květy sbíráme do nádob, kde nemůže dojít k zapaření případně pomačkání. Při sušení s květy moc nemanipulujeme abychom je neznehodnotili.

Léčivé účinky hluchavky nachové a hluchavky bílé

Hluchavka - jedlá bylina do kuchyněHluchavka nachová obsahuje stejné látky jako hluchavka bílá. Některé zdroje dokonce uvádějí, že je účinnější. Rostlina má blahodárné protizánětlivé účinky, které se využívají při léčbě zánětu močových cest, ledvin a onemocnění prostaty.

Usušený květ se přidává do směsí spolu s květem divizny, černého bezu a podbělu pro léčbu respiračních onemocnění (kašel, bronchitida, rýma, chřipka, angína). Čaj z květů má uklidňující účinky, doporučuje se pít při nervozitě a nespavosti, nebo při neklidu. Pomáhá při nepravidelné menstruaci a v době menopauzy. Hluchavka se někdy užívá pro léčbu akné a ekzému, obkládáme nebo omýváme postiženou oblast. Sedací koupele léčí hemoroidy a mykotické potíže. Na sedací koupele použijeme nať, kterou dáme do vlažné vody přes noc, ráno necháme přejít varem a 3 minuty necháme odstát.

Bylinný čaj

2 lžičky sušené bylinky (kvetoucí nať) na šálek vroucí vody. Necháme odstát deset minut, poté přecedíme. Čaj popíjíme dvakrát denně (onemocnění močových cest, menstruační potíže, záněty vaječníků, snížení krevního tlaku, odkašlávání při nemocech dýchacích cest). Saponiny pomáhají při uvolňování hlenů. Flavonoidy působí v těle jako antioxidanty. Silnější zápar (4 lžičky na šálek horké vody) lze použít k ošetření kožních potíží (obklady, omývání).

Hluchavková omáčka

2 šálky najemno nasekaných listů a vrcholků (můžeme kombinovat také se smetankou, šťovíkem, lebedou), 2 lžíce mouky, 2 lžíce oleje, 1 cibule, sůl, dobromysl, 2 stroužky česneku, nebo 2 lžíce česneku medvědího a cca 100 ml vody nebo mléka. Listy osmažíme na cibuli a dusíme asi 20 min, dochutíme solí, dobromyslí, podlijeme vodou a zahustíme moukou. Přidáme česnek. Podáváme k rýži nebo bramborám.

Zdroj receptu: http://zivutek.cz/rostlinky/317-hluchavka-nachova

Zobrazit všechny eKnihy

Hluchavka - jedlá bylina do kuchyně

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.