Indické sari a bindi (tečka na čele)

indian-622358_1920Podle prastaré indické tradice, přenesené do oblastí jižní a jihovýchodní Asie, nosí vdaná žena mezi obočím tečku červené či rumělkové barvy, jako znamínko pro štěstí, a jako symbol síly a lásky. Tečka červené barvy, vytvořená barevným práškem a na čelo nanesená bříškem prsteníčku, symbolizuje ženskou energii. První tečkou, zvanou bindi, z rumělkového prášku ozdobí ženino čelo manžel během složitého a na tradiční prvky bohatého svatebního obřadu. Tradiční východní ozdobou je také šperk zakončený slzou či jiným symbolem, šperk podlouhlého tvaru, který spadá od pěšinky ve vlasech (zvýrazněné červeným práškem), až doprostřed čela mezi obočí. Případně je slza, vyrobená například z polodrahokamu červené barvy, představující posvátné bindi, součástí ozdobné čelenky.

Tečka na čele představuje nejen šestou čakru, ale také počáteční bod, od kterého je do vesmírného prostoru vyzařována mandala života

dancer-112614_1920Tradiční rituální zvyky s mystickým významem (esoterika sanskrtu), související se zvýrazňování třetího oka,  se vztahují k pestrým hinduistickým nebo buddhistickým tradicím, a k východním mytologiím, které vyprávějí o stvoření světa. Hinduismus se obyčejně nepovažuje za náboženství, spíše je na tento životní styl pohlíženo jako na otevřený, světo-názorový systém, který uctívá mnoho božstev.

Například hinduistického boha Šivu symbolizují tři oči. Tečka mezi obočím představuje šestý smysl, intuici, vnitřní bdělost, probuzenou mysl, sídlo skryté moudrosti a koncentrace. Symbolizuje okamžik stvoření světa, posvátnost a tajemství neprojeveného vesmíru. Bindi neutralizuje negativní emoce, symbolizuje také vědomí o nevyhnutelném návratu k Jednotě.

Moderní bindi v podobě třpytivého šperku, bez ohledu na vyznání, může mít různé barvy a tvary (tečka, slza, půlměsíc, had, spirála, hvězda)

Setkat se s dívkou nebo ženou, která má čelo ozdobené jednoduchou kapkou nebo pestřejším šperkem můžeme dnes kdekoliv, nejen v Indii, Nepálu, Bangladéši, Pákistánu, na Bali nebo Srí Lance.

indian-woman-1149425_1280-1Dnes nosí tečku (bindi) uprostřed čela mezi obočím jako symbol třetího oka i svobodné a nezadané dívky, ženy různého věku, nejen ženy hinduistického vyznání, nejen orientální tanečnice, a nejen v Indii, ale i kdekoliv na světě. Bindi, jako symbol čistých myšlenek, moudrosti a intelektu spojeného s duchovností a intuicí, může být namalované přímo na kůži, případně nalepené v podobě tečky, kapky či slzy vyrobené ze sametu a poprášené zlatým práškem, případně ozdobené kamínky nebo tradiční kresbou. Časté je jednoduché bindi v podobě nalepeného korálku nebo barevného sklíčka, bindi bývá doplněné malovanými tečkami přímo na kůži, které lemují obočí po celé délce. Moderní šperky z polodrahokamů, které dodají obličeji na zajímavosti a očím zvláštní jiskru, jsou přístupné všem ženám bez ohledu na příslušnost k etnickým skupinám.

Bindi může být vyrobené z různých materiálů, od barevného nalepovacího papíru, červeného sametu, nebo barevných korálků, až po drahé kameny vsazené do stříbra či zlata.

Také indičtí muži nosí bílou nebo žlutou tečku uprostřed čela, která upozorňuje na obětování se některému z mnoha indických božstev, na ukončení oběti nebo obřadu. Ozdoby na čele v podobě vodorovných pruhů upozorňují na vyznavače boha Šivy, svislé pruhy poukazují na vyznavače boha Višny.

Indické sari a bindi (tečka na čele)

Indická svatba je impozantní, nákladný a rituálně náročný obřad

Indické svatbě, která trvá tři až čtyři dny, vládnou rituály, barevnost, pestrost, hudba a tanec. Náročné a výrazné líčení (důraz je kladen na líčení očí), pomazání vonnou mastí, exotické malování přírodní henou, bohaté zdobení vlasů, drahé šperky a svatební šaty promění indickou nevěstu ve svatební den v bohyni. Tradiční indické šaty jsou doplněné výraznými náhrdelníky a kombinací většího počtu naprosto nezbytných náramků na jedné i druhé ruce. Během tradičních svatebních obřadů, především pokud je zachován způsob života s hinduistickými rituály, jsou nohy i ruce zdobené tradičními vzory přírodní henou. Použité přírodní motivy kombinované s geometrickými obrazy mají zajistit štěstí a zdraví. Hlavním vzorem tradičního svatebního „tetování“, v červenohnědém odstínu, je symbolika Slunce. Obrazy na kůži rukou i nohou, včetně dlaní a chodidel, poukazují na probuzené vnitřní, duchovní světlo ženy – nevěsty.

wedding-1404620_1920

Sari – tradiční indické šaty z jednoho pruhu barevné látky

Sari je název pro barevné šaty, které tvoří bavlněná nebo hedvábná nesešitá látka, několikrát obtočená kolem pasu a volně přehozená přes rameno, případně přes hlavu. Pruh látky na šaty, které obepínají a zvýrazňují ženské tělo, může mít až šest metrů. Slavnostní sari zvýrazňuje ladnost a postavu nevěsty. Jen ty nejbohatší nevěsty si mohou dovolit hedvábné sari bohatě zdobené a ručně vyšívané zlatými nitkami. Tradiční barvou svatebních šatů je červená kombinovaná se zlatou, povolená je také zelená nebo fialová barva. Lem šatů tvoří bohatě zdobené bordury, květinové a tradiční kašmírové vzory.

 paithani-saree-1050925_1920 mehndi-designs-1745051_1920 wedding-saree-1050929_1920

Související: Šaty z hedvábí – přírodní energie, Symbol štěstí – bůh Ganéša

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

mehndi-designs-1745049_1920

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.