Inspirující čarovná Oceánie

hawaiian-hula-dancers-377653_1280Magie, přírodní zákony a exotika je elegance sama. Podíváme-li se do exotických krajin na druhém konci zeměkoule, přestože jsou nám tyto kraje tolik vzdálené, základní filosofie je podobná té naší. Mytologie všech odvěkých civilizací nám vypráví příběhy a legendy o vzniku vesmíru. Ještě než bylo vynalezeno písmo, předávali si lidé příběhy vyprávěním, kresbami bájných postav na keramiku a jiné předměty každodenní potřeby, ale také na zdech chrámů a paláců vytvářeli ucelené obrazové děje. Vyráběli sošky mytických zvířat a zdobili různé rituální předměty, důležité postavení měly pozlacené sošky představující uctívané bohy a jiné hrdiny. Možná hrdiny zaniklých vyspělých civilizací. Možná je historie lidského rodu bohatší, než tušíme.

Původní obyvatelé Austrálie jsou jedni z nejstarších obyvatel Země

Starodávné kmeny tvořili lovci a sběrači, žili v jednotě s přírodou. Pozůstatek domorodých Australanů věří, že energie, mocná síla, kterou mají lidé, kameny, hory, stromy, předměty, slova a činy modeluje svět, přírodu, lidské osudy. Svou identitu mapovali mýtickými příběhy, které nikdy nepřestali brát na vědomí v každodenním životě. Časy, kdy byl tvořen svět nazývají Dobou snů. V Době snů se energie duchů proměňovala do skal, stromů a řek, tvořila přírodu. Dodnes provádějí na vrcholech hor rituály k uctění předků, věří, že vědomí člověka není nic jiného, než pouhé snění.

Aboriginci a posvátná hora Uluru

Aboriginci tančí za doprovodu píšťal a rytmického klapotu hůlek, oslavují přírodní duchy. Věří, že mocná síla je skrytá ve skále či posvátném stromu, tuto sílu probouzí kouzelnými zaříkadly, magickými pohyby, rituálními tanci. Osamělé blahovičníky považují za posvátné stromy. Žádají své bohy o déšť, moudrost, neustále se spojují se svými předky. Aboriginci dokonce věří, že stvoření světa stále ještě trvá.

australia-630219_1920

Posvátná, magická skála Uluru dominuje v rozlehlé krajině svou velikostí a zvláštní barvou. Dodnes je posvátným místem původních obyvatel Austrálie, neboť je vrcholným aktem vzniklým při stvoření světa. Po jejím stvoření skončila Doba snů. Putování slunečního disku po obloze dává této magické hoře punc jedinečnosti, Uluru neustále mění svou barvu. Domorodci říkají, že stojí na ,,rozcestí snů“. Pokud se podíváme na mýtus, který vypráví o vzniku této posvátné hory, neomylně se dostaneme k hadům. Podle báje je Uluru zkamenělým klubkem dvou skupin hadů, bojujících v pouštním písku o nadvládu nad úrodným územím v jinak pouštní krajině. V boji se utkali skalní krajty a píseční škrtiči, bitva to byla tak urputná, že vyvolala zemětřesení, z kterého se zrodila posvátná hora a hady pohltila ve svých útrobách. Zrodila se z krveprolití, proto má červenou barvu.

hawaii-878908_1280Oceánie je kouzelným místem, kde se dají pozorovat a pochopit čtyři základní živly, tvořící svět, a pátý živel – Duch. Snad nikde jinde to není tak patrné, jako v oblasti Tichého oceánu, na všech osídlených ostrovech.

Nádherný ostrov Nový Zéland byl osídlen Polynésany, připluli na vlnách oceánu. Maorové byli mořeplavci a bojovníci. Uctívali své krále. Měli obsáhlý panteon bohů. Řídili se dokonalou intuicí, jejich duchovní síla se nazývá mana. Stvoření světa, jako ostatně starobylé národy všude na planetě, vysvětlují stvořením z prvotní prázdnoty, z temnoty a nekonečné nicoty. Maorové si představovali prázdnotu bez světla a formy, prostu jakéhokoliv pocitu. Z chaosu vnikl prostor, svítání, světlo, první den, Slunce a měsíční paprsek, bouře a oheň. Do prostoru brzy potom přišlo teplo, vlhko, vítr, vůně, zvuky a všechny formy. Prvotní sílu rozlišovali na mužskou a ženskou energii.

Mužský princip stvořil nebesa, a ženský princip stvořil zemi

Poté samo nebe se zemí stvořilo polynéské bohy. Bohové stvořili oblaka, duhu, vesmír, moře, hory, korály, mořskou hvězdici, lastury a kapradí, ostatní rostliny a zvířata. Nakonec stvořili člověka a obdařili ho láskou a moudrostí. Polynésané dávali život bohům z nepřehlédnutelného důvodu: věřili v všeprostupující energii, nicotu a prázdnotu. Tato síla je nepředstavitelná, proto dostala podobu bohů. Ostrované všude na světě mají dodnes magické vědomosti, které opatrují a napříč generacemi je přenášejí například místními šamani.

V polynéské mytologii se též vyskytují astrální bytosti

maori-1101847_1920Včetně skřítků žijících v lesích a na horách. Domorodci je potkávají obvykle v noci a je s podivem, že je popisují jako drobné bytosti se světlou kůží. V legendách nechybí ani obři. Zvláštní je také mýtus, ve kterém se vypráví o mytologické postavičce zvané Maui, která zpomalila chod Slunce po obloze, a dala tak vzniknout delšímu dnu. Pravda je, že před miliony let se Země otáčela kolem své osy rychleji a den byl také o několik hodin kratší než dnes! Šamani znají tajemství zaříkání pro cesty do podsvětí i nadsvětí. Z polodrahokamů, například ze zeleného jadeitu, vyrábějí různé figurky. Polynésané jsou velmi zdatní řezbáři, vyřezávají ze dřeva nádherné sošky, řezbami zdobí svá obydlí i kanoe.

Polynésané věří, že vařené jídlo je zničené a neživé, a že duchovní podstatu, tedy živoucí, tvořivou energii má jen strava syrová. Také na těchto ostrovech jsou stromy spojovány s nebesy. Na Novém Zélandu je uctíván například obrovský kopálový strom. Uctívána je také kokosová palma, domorodcům dává mnoho užitku: chutnou kokosovou dužinu, mléko, olej, palmové listy na košíky, skořápky používali jako misky, z vlákna vyráběli provazy. Kmeny palem využívali při stavbách svých příbytků a lodí. Červeně zbarvenou zemí – hlinkou kreslili ornamenty na svá těla i posvátné předměty, nejčastějším ornamentem je spirála. Je s podivem, že původní obyvatelé rozdílných krajin po celém světě s úctou vzhlíželi k nebesům a používali stejné magické symboly, jak ve stavbách, tak v legendách.

Zobrazit všechny eKnihy

A opět tu máme energii hadí síly, pokud si  jen tak mimochodem připomeneme Homérovu odyseu, kde Sisyfos, jenž toužil být nesmrtelný, pokusil se uvěznit samu smrt. Kámen, který Sisyfos marně donekonečna valí do kopce, a začíná stále znova a znova, je symbolem hadí síly, uzamčené a spící v kořenové čakře člověka. Jakmile se hadí síla aktivuje, (kámen mudrců se podaří vyzdvihnout vzhůru), potom dojde člověk osvícení a nesmrtelnosti. Legenda hovoří o jednotě těla a ducha. Probouzení hadí síly je nekonečná ,,sisyfovská práce“.

Zkuste si nahlas a rychle za sebou vyslovovat Sisyfos – nepřipomíná vám to hadí syčení?!

canoe-262466_1920

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.