Japonská sakura – symbol štěstí

Japonská sakura - symbol štěstíTřešňové květy přilákají v Japonsku každý rok na jaře, od konce března do května, do parků pod koruny stromů tisíce lidí, pořádají se pikniky do pozdních nočních hodin. Popíjí se rýžové víno a ochutnávají tradiční japonské speciality. Festival „prohlížení květů“ se nazývá „Hanami“, jeho součástí jsou hudební vystoupení, divadelní hry, poezie a malování obrazů, jejichž hlavním tématem jsou sakury. Oslavy  pokračují i v nočních hodinách a v parcích září tradiční papírové lampiony. Sakura – „japonská rozkvetlá třešeň“ – má více jak 200 odrůd. Stejně krásný je pohled na zralé plody třešní, které se nazývají „sakuranbo“.

Japonská sakura - symbol štěstíPůvod japonské třešně spadá do starověké Číny, také tam byl tento strom od dávných věků uctíván malíři, básníky a zpěváky. Především jako symbol ženského těla, ženské krásy, jemnosti, půvabu a lásky.

V Japonsku je během festivalu oslavována nejen krása rozkvetlých stromů, ale i lidský život, v této zemi je třešeň symbolem lidského života a vědomí pomíjivosti.

Po odkvětu, kdy růžové plátky květů popadají na zem, mají japonské parky a zahrady také své neodolatelné kouzlo, růžová barva květů je všude, kam pohlédnete. Stejně tak uvědomění pomíjivosti.

V buddhismu jsou japonské sakury symbolem pomíjivosti života

Inspirativní třešňové květy, s nádechem křehké romantiky, zpodobněné v nespočtu japonských veršů, jsou ozdobou japonských domácností, dekorují věci běžné denní potřeby v podobě něžných ornamentů od čajových servisů a nábytek až po japonská kimona. Společně s tygry (totemové zvíře) a draky (dračí energie) jsou součástí také japonského tetování. V zahradách vynikne krása sakur v podobě soliterní dřeviny, vysazují se také po skupinách a do stromořadí, všude tam, kde je dostatek slunce.

Japonská sakura - symbol štěstí       Japonská sakura - symbol štěstí       Japonská sakura - symbol štěstí

Sakura – japonský národní květ –  je symbolem štěstí a lásky

Představuje přátelství a setkávání, vitalitu, skromnost, vyrovnanost, vlídnost, naději, nové začátky. Od pradávna je symbolem oblačné oblohy, mraků, které v jednu chvíli jsou, a v druhé chvíli je rozfouká vítr. Nadýchané bohaté shluky květů připomínají oblaka. Pohled na rozkvetlé třešně vzbuzuje údiv, optimismus a nadšení, moře růžové barvy je balzámem pro oko a společně s jemnou vůní je balzámem i pro lidskou duši. Omamná vůně třešňových květů vyvolává krásné vzpomínky na jedinečných čtrnáct dní v roce, kdy krásné a inspirativní sakury kvetou.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Související článek: Japonská tradice – gejša, Symbol štěstí – bůh Ganéša

Japonská sakura - symbol štěstí

Tradiční japonská pochutina: Nakládané květy třešní sakur

Květy sakur se v Japonsku nakládají podobně jako okurky způsobem zvaným tsukemono. Květy trháme před plným květem, kdykoliv od doby kdy se poupata otevřou asi na 70 procent květu.

300 gramů květů sakury
3 lžíce soli
3 lžíce octa, v Japonsku se za nejvhodnější pokládá ume ocet

Omyjeme květy, necháme okapat vodu a důkladně zakryjeme solí. Přikryjeme, zatížíme a necháme v ledničce po dobu 1 – 3 dnů než pustí vodu. Pak tekutinu vylijeme a přidáme ocet. Opět vložíme do ledničky na 3 dny. Po třech dnech vylijeme tekutinu (nebo uschováme a používáme jako ochucený ocet, má nádhernou barvu) a pak necháme volně schnout po dobu 3 dnů. Uchováváme ve skleněné nádobě s další solí. A užíváme si květů sakur v každém ročním období.

Japonská sakura - symbol štěstí

Japonská sakura - symbol štěstí

Japonská sakura - symbol štěstí

Japonská sakura - symbol štěstí

Japonská sakura - symbol štěstí

Japonská sakura - symbol štěstí

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?