Jarní pohanský kalendář – březen

Jarní pohanský kalendář - březenJaro je pro nejednoho z nás ódou na radost. S příchodem jarního období po dlouhé zimě nastává čas pro starobylé, pohanské tradice našich předků, například otevírání studánek představuje symbolické otevírání a vítání jara. Těšíme se z ranních ptačích koncertů, na zahradě rozmisťujeme nové ptačí budky. V březnu rozkvétají kočičky, samčí květy vrby jívy, míza stoupá do korun stromů. Těšit se můžeme na žlutě kvetoucí jehnědy lísky obecné a květy olše. Noci se krátí a radost nám dělá více tepla, slunečního svitu a provoněný jarní vzduch.

Dobrou náladu nám nepřekazí ani březnové pranostiky

„Březen, za pec si vlezem. Březnové slunce má krátké ruce. Jarní rovnodennost suchá, duben mokrý, květen větrný. Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé. Mrzne-li na svatou Gertrudu, bude mrznout celý měsíc. Najde-li led Matějova pila, najde ho Josefova širočina. Josefova širočina ničí poslední ledy. Svatý Josef s tváří milou, končí zimu plnou. Na Josefa vítr z Moravy – bude hodně trávy. Mráz po svatém Josefu může uškodit květu, ale již ne člověku. Na svatého Jáchyma doba chladu končívá.“

Březen je odvozen nejspíše od slova březost, nebo bříza

Jarní pohanský kalendář - březenStromem března je půvabná, štíhlá bříza s bělostnou kůrou, bílá poukazuje na vnitřní čistotu, na odvahu duchovně růst. Z  jarní procházky, kterou můžete proměnit v očistný rituál s meditací pod břízou, si můžete domů přinést větvičku vrby, jasanu, topolu, dubu, lísky, břízy, hlohu, trnky, černého bezu nebo jabloně, (ne však v době kdy stromy kvetou), a můžete si vlastnoručně vyrobit magickou hůlku, která je nástrojem živlu vzduchu, elementu, jenž právě na jaře přebírá pomyslné žezlo od  elementárního živlu země. Pro výrobu hůlky volíme stromy nejlépe s tvrdým dřevem. Hůlka patří mezi rituální a obřadní nástroje keltských druidů. Keltská Zvonková ratolest se vyrábí z posvátné větvičky jabloně. Irské legendy se často neobejdou bez kouzelného jablka nebo jabloňové větvičky, má-li poutník nebo hledající vstoupit do zásvětní říše, případně chystá-li se navštívit kouzelnou zemi Avalon.

Živly (vzduch, oheň, voda, země) jsou součástí všeho hmotného, včetně člověka, ovlivňují nás již od narození, jsou základní esencí vesmíru, jsou stavebními kameny a základní prahmotou všeho, co jest. Jsou prazákladem lidské psychiky, jejich energie se každý den odráží v lidském bytí, ve všech znamení zvěrokruhu. Živel vzduchu je vládcem prostoru. Je pánem volného pohybu a neuchopitelné všudypřítomnosti, lehkosti a svobody. Udržuje vzájemnou rovnováhu všech polarit tvořených ohněm a vodou. To znamená, že je  vyvažující energií, udržuje rovnováhu nebo-li neutralitu mezi vším, co je aktivní a vším, co je pasivní. Tedy udržuje neutrální vztah mezi plus a minus. Váže na sebe základní vlastnost ohně, tou je sucho a vlastnost vody, tou je vlhko – bez těchto vlastností by vzduch nemohl být stvořen. Sucho a vlhko představují další polarity v řadě, bez těchto protikladných energií nefungovaly by přírodní zákony umožňující život. Vše je živé, tedy i vzduch. Živel vzduchu je dechem člověka, a stejně tak je dechem tvořivé přírody

Jarní pohanský kalendář - březen

Březnové noční nebe pozorovatelné dalekohledem

Od začátku března bude na noční obloze pozorovatelná kometa Tuttle Giacobini, na noční čas, kdy bude nejblíže k Zemi, nejlépe pozorovatelná za posledních 200 let, si ale musíme počkat až do 14. dubna. Tento rok bude nejlépe pozorovatelná planeta Merkur, od poloviny března. Merkur můžeme spatřit ve večerních hodinách nad západním obzorem, bude se nacházet v blízkosti planety Venuše. Venuše bude pozorovatelná pouze do poloviny března. Dalekohledem bude také dobře pozorovatelný Jupiter, patron letošního roku – 2017, a ve večerních hodinách můžeme ještě zaznamenat slábnoucí světlo planety Mars. V ranních hodinách se bude nad jihovýchodním obzorem nacházet planeta Saturn.

Související článek: Planety a jejich „duše“

Měsíční fáze pro měsíc březen 2017

První čtvrť Měsíce nastane – 5.3. Měsíc se v této své proměnné, kdy se nadechuje do tvaru písmene D, ukazuje na obloze za soumraku, tehdy nás láká k pohledu směrem k jižnímu obzoru. Pozorovat jej můžeme do půlnoci, než se ztratí v temnotě noci. V době, kdy Měsíc dorůstá realizujeme plány a uskutečňujeme sny, aktivně jednáme. Pozorně nasloucháme všemu a všem, pozorně se díváme kolem sebe.  Měsíc nabývá na síle a brzy nastane úplněk. Do té doby směle a odvážně podnikáme všechny potřebné kroky k uskutečnění promyšlených záměrů.

Úplněk nastane – 12. 3. Úplněk v Panně ovlivní různé jasnosti i nejasnosti obzvláště ve vztazích. Je vhodným obdobím pro ukončení záležitostí, které je potřeba završit smlouvami, podpisy, dohodami. Nastane také vhodný čas pro ukončení všeho nepotřebného, ukončení starých životních kapitol.

Ze zbývajícího loňského medu si můžete vyrobit „keltskou úplňkovou medovinu„.

Jarní pohanský kalendář - březen

Poslední čtvrť Měsíce nastane – 20.3. Měsíc ve tvaru písmene C můžeme v tomto čase pozorovat zhruba od půlnoci. V těchto dnech vídáme na obloze po východu Slunce (východní obzor) zároveň i Měsíc (západní obzor). Světla bude stále méně a méně, až se Měsíc na nějaký čas ztratí v temnotě noci. Život se jakoby zpomaluje, noci jsou temnější, může nás přepadnout únava a melancholie, obracíme se sami k sobě. Je to čas, kdy může docházet k dočasným nedorozuměním. Odstraňujeme vše, co nás brzdí, včetně všech starých myšlenek. Zvažujeme, co pro nás bude v následujícím období ponejvíc užitečné. Propouštíme nahromaděnou negativní energii, přemýšlíme nad otázkami duchovních vibrací. Snažíme se je k sobě přitáhnout a sami rozdáváme radost a lásku.

Nov nastane – 28.3. Novoluní v Beranu předvídá spoustu energie a vitality, fandí novým začátkům, přináší nové životní rozhledy. Obzvláště Berani budou mít mnoho sil a energie pro realizaci vysněných cílů. Dobře promyšlené aktivity jim mohou přinést úspěch a oživení vztahových záležitostí.

Jarní rovnodennost nastane 20. března, přesně v 11 hodin 28 minut

20 a 21.3. je čas oslav prvního jarního dne. Tento pohanský, keltský svátek plodnosti, nových začátků, rovnosti dne a noci nese jméno: Ostara. Končí vláda zimní bohyně Morany (slovansky Provoda), její symbolická figurína, vytvořená ze slámy na dřevěné holi a oblečená do dívčích šatů, se vhazuje do proudu řeky. Na nebeské báni začíná jaro, vlády se ujímá bohyně Vesna.

Vychutnejte si plnými doušky nádhernou křehkost a neuchopitelnost čarovných jarních dnů. Oslavujte v přírodě, najděte vhodný přírodní oltář. Vytvořte rituální kruh z větviček a kamenů. Rozdělejte posvátný oheň pouze za pomoci dvou dřívek, rozdmýchejte plamínek ohně třením dvou dřívek o sebe. Možná vám to dá trochu práce, tak jako jarnímu sluníčku, než zas získá na síle. Od tohoto posvátného ohně nechte vzejít plamínek v olejové lampě. Takto jej odnesete domů a posvátným ohněm zažehnete teplo v krbu. Spalte něco starého. Představujte si, jak odchází vše nepotřebné a nedobré. Meditujte o probouzející se přírodě, Slunci a lásce. Soustřeďte se na jarní zeleň a první rodící se květy.

Astronomické jaro: časový úsek od jarní rovnodennosti do letního slunovratu.

Jarní pohanský kalendář - březen

Podle pohanského kola roku je 21. března noc kručinky barvířské. Keltové uctívají tuto planě rostoucí keřovitou rostlinu, která roste hojně také u nás, především v nižších polohách, na okrajích lesů a keřovitých stráních.

Jarní čištění studánek spojené s meditací v přírodě

Po předešlé zimě se studánky očišťují nejen od nánosů spadaného listí a odpadků, ale také energeticky. S očistnou prací můžeme začít už koncem března. Při této přírodní relaxaci se můžeme naladit na dávné rituály. V pohanském stylu se provádí obřady vítání jara, zpívají se lidové písně, a symbolicky se zahánějí zlé moci tajemných, přírodních sil. Ke studánkám se vydávají dívky s květinami a dřevěnými křížky, které představují „studánkový klíč“. Před očištěním studánky se na její hladinu vloží křížek, studánka se v tichosti několikrát obejde po směru hodinových ručiček. Po očištění se křížek vyjme, a kolem studánky se pokládají květiny. (Velké rituály čištění studánek se konají až po svátku svatého Jiří, nejlépe první neděli nejblíže k 22. dubnu.)

NÁRODNÍ REGISTR PRAMENŮ A STUDÁNEK: http://www.estudanky.eu/

V březnu začínáme konečně s radostí sbírat léčivé byliny

První jarní bylinky: sedmikráska chudobka (husí kvítko), sedmikráska patří mezi jedlé květy, česnek medvědí, prvosenka jarní (petrklíč, bylina sv. Petra), podběl lékařský, plicník lékařský, olše lepkavá – kůra a list, kopřiva dvoudomá, popenec břečťanovitý, mokrýš střídavolistý, pampeliška, fialka – violka vonná, kostival, list břízy.

Jarní pohanský kalendář - březen

Na jaře si můžete připravit léčivé pampeliškové víno a med. Léčivé účinky má také kořen kostivalu, který sbíráme na jaře před začátkem vegetace – březen, duben, nebo na podzim zhruba do konce září, začátku října. Recept na domácí kostivalovou mast není složitý, výroba zabere sice trochu času, ale výsledná stojí za tu „námahu“. Na jarní očistnou kůru je vhodný kopřivový sirup, jedna lžíce kopřivového sirupu denně poslouží jako jarní posilující a očistná kůra.

     Jarní pohanský kalendář - březen

Také houbaři si přijdou v březnu na své

Především znalci a nadšenci se mohou těšit na sběr jarních hub. V březnu roste třepenitka svazčitá (březen – prosinec), jidášovo ucho (březen – květen, září listopad). Jidášovo ucho přidáváme do čínských pokrmů, vhodně doplní a chuťově zvýrazní polévky a zeleninová rizota. Léčivé látky této jarní a podzimní houby posilují imunitní systém.

Jarní pohanský kalendář - březen        Jarní pohanský kalendář - březen

V březnu vítáme první první jarní květy

Kvetou krokusy, sněženky, bledule, jaterník, hlaváček, brambořík, macešky. Na zahradách obdivujeme po dlouhé zimě první hlízovité květiny a cibuloviny, tulipány, narcisky, šafrán, krokusy. Krása květin v nás může povzbuzovat osobní vnitřní krásu, sílu „romantické“ duše, sílu spontánnosti a hravosti. Energie květin je skrytá v květomluvě podle pohanských tradic, například prostřednictvím jejich barev a vůní vstřebáváme do sebe, na té nejniternější úrovni, vesmírné resonance, napojujeme se na energie tvoření, a rozpouštíme v sobě bariéry strachu a všech obav. V kráse květin a celé přírody se zrcadlí laskavost samotných nebes.

Facebook: Čarodějka příroda

Jarní pohanský kalendář - březen

Březnové menu pro zahrádkáře

Na jaro se těší také pokojové rostliny, především kaktusy, bromélie a orchideje. Pokojové rostliny prozatím zaléváme ještě mírně a pomalu je zvykáme na přihnojování. Přesazujeme dřeviny, čistíme trávník a zahradní jezírka, kontrolujeme okrasné jehličnany, po suché zimě je dobře zalijeme. Sázíme růže a ovocné dřeviny, přidáváme kompost pod keře a trvalky, okopeme a přihnojíme jahodníky. Řízkujeme větvičky keřů pro množení, řízkujeme také loňské pelargonie. Provádíme udržovací řezy jabloní a hrušní. Růžové pnoucí keře a velkokvěté růže sestříháváme až koncem měsíce.

Jarní pohanský kalendář - březen

Za okny rychlíme semenáčky balkonových květin, rajčat a okurek, vyséváme pažitku a další bylinky, a také letničky. Na záhonech sázíme začátkem března jarní česnek a šalotku, koncem měsíce, až bude půda víc prohřátá, sázíme cibuli sazečku. Čistíme skalky a trvalkové záhony, vysazujeme trvalky, hlízy překrásných mečíků, lilií, jiřin a sasanek. Přímo na záhon vyséváme měsíček lékařský, mák, ostrožky a hrachory. Připravujeme vše potřebné pro osázení balkonových truhlíků, které v létě zazáří záplavou květů muškátů, petúnií, lobelek, fuchsií, netýkavek a begonií.

Koncem března se milovníci památek a rodinných výletů dočkají otevření magických bran hradů a zámků

   Jarní pohanský kalendář - březen       Jarní pohanský kalendář - březen

Středoevropský letní čas začne platit 26. března

Související článek: Jaro a světlo – životní elixír

Jarní pohanský kalendář - březen

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.