Jarní pohanský kalendář – duben

Zachmuřené zimní období končí, příroda je v rozpuku, brzy pokvetou nádherné sakury, nálada je veselejší, s tím souvisí, už od 16 století, veselé aprílové žertíky (1. a 30. dubna). První a poslední duben jsou dny aprílové, žerty, legrácky vtipy a šprýmování nás občas dostane, obzvlášť pokud si z nás nějaký aprílový „blázen“ vystřelí a je přitom překročena hranice nechtěné zlomyslnosti či serióznosti. V tento den jsme ve střehu, na apríla se pozná, kdo má vyvinutý smysl pro humor, dáváme si pozor nejen na vtipálky, ale i na novinářské „kachny“. Podobně naladěné je také aprílové počasí, jeden den je pohádkově slunečný a usměvavý, a druhý den oblačný a zakaboněný. Slunce každým dnem přináší více energie, konečně se můžeme koupat ve sluneční lázni, jde jen o to, provádět posilující sluneční rituál pravidelně. Meditace Slunce, za svítání a za večerního soumraku, nás postupně naučí, jak udržet mysl v okamžiku tady a teď.

Dubnové pranostiky

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Po bouřce v dubnu padají mrazíky. Co duben přírodě ušetří, to květen spálí. Dubnový sníh rodí trávu. Na svatého Jiří se rodí jaro. Před Jiřím sucho, po něm mokro. Mokrý duben a máj chladný – k sýpkám a senu přístup žádný. Je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší. Mokrý duben – hojnost ovoce. Jak prvně zahřmí, fialka víc nevoní. Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto. Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé. Teplé deště v dubnu, teplé dny v říjnu. Brambory sázej na svatého Marka – bude jich plná jamka.

Mezinárodní Den ptactva – 1. duben

Den ptactva se slaví od roku 1906, na tento den spadá výročí podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva.

Jaro pravidelně ohlašují vlaštovky a jiřičky, nedají na naší přírodu dopustit, vždy se k nám vrací z velkých dálek, přilétají zhruba od poloviny dubna do poloviny května. Řeč všech živočichů, na souši i v oceánech, nemluvě o symfoniích ozývajících se z korun stromů, je dokonalá souhra dorozumívání se pomocí pohledů, emocí, pachů, instinktů a telepatie. Včely se dorozumívají ,,tancem“. Tanec včel vytváří v prostoru geometrické obrazce. Řeč zvířat promlouvá také k nám, uslyšíme-li například zpěv pěnkavy před východem Slunce, můžeme počítat s deštěm. Soví houkání za bílého dne nám říká, že se můžeme těšit z pěkného počasí. Poslech ptačího zpěvu, nejlépe za svítání, alespoň pár minut denně, v člověku navodí pocit pohody a vnitřní harmonii.

Ptačí zpěv přirozeně přispívá k harmonické přírodní rezonanci, ptačí trylky ovlivňují růst květin a stromů

Uctívaným stromem měsíce dubna je statný dub

V dubnu začínají pučet duby, jak už napovídá sám název měsíce, při této příležitosti uctíváme dubového krále. Dub je posvátným stromem, dokonce je považován za krále stromů a lesa, jarní meditace pod dubem nám dodají sílu a energii.

Se stromy meditujeme po celý rok, jaro je po zimním klidu nejvhodnější. Dub je zasvěcen božskému Slunci. Nezřídka se dožívá mnoha sta let a dorůstá do ohromujících rozměrů. Korunu starého rozložitého dubu považujeme za bránu do paralelních, duchovních světů. Na starých dubech rád pobývá nejeden přírodní duch. Podle keltské mytologie žijí na dubech bytosti, které se nazývají dryády, nebo také duběnky. Jedná se o víly, přinášející zasvěcenému především inspiraci a pomoc při praktikování přírodní magie. Z dubové větvičky si čarodějky a mágové (druidové) vyrábějí kouzelné hůlky a hole. Zelený muž nebo také dubový král je symbolem pohanského božstva. Je uctívaným bůžkem přírody, bohaté úrody a hojnosti, je králem posvátného stromu života. Dobrotivý bůžek přírodní vegetace se neviděn pohybuje kolem stromů v hlubokém lese, odpočívá na rozkvetlé louce, skrývá se v dechu květin, v jarním vánku, v kapkách deště, v barvách spadaného listí, v bublání lesního potoka, v kamínkách na cestě, v příšeří magických jeskyní, v tajemných stínech večerního soumraku. Vnímáním přírodních dějů můžeme pochopit, že v pohanství není nic znepokojivého, pohanství je v podstatě přírodní nábo-ženství, kdy ve vzájemné harmonii uctíváme jak bohy, tak i bohyně.

Související: Čerpání energie stromů 

Měsíční fáze duben 2017

První čtvrť 3. 4. v Raku: na obloze spatříme přesnou polovinu Měsíce, vnímáme intuici, pozor na ozvěny z minulosti. Tento den je vhodný pro očistu, jíme jen lehkou stravu, popíjíme bylinkové čaje. Nezačínáme s novými projekty, stále je čas pro pokračování v realizování promyšlených plánů (měsíc přibývá), v tomto období i v přírodě vše roste rychleji. Vhodný den na jarní úklid a zkrášlení domácího prostředí. Nevhodný den pro půjčování peněz, pro stříhání vlasů, pro stříhání ovocných stromů a okrasných keřů. Na pořadu dne bude nejen romantika a snění, ale také citlivost (Měsíc stojí v Raku), emoce, sklon k citlivějším reakcím na okolní dění, strach a podrážděnost.

Úplněk 11. 4. ve Vahách: úplněk nastane v ranním čase v 08 : 08. Pokud s čímkoliv váháte, raději se tento den vyvarujte závažných rozhodnutí majících vliv na budoucnost. Popíjejte čistou vodu, nejlépe pramenitou, studánkovou, relaxujte, zkrášlujte sebe nebo svůj byt či zahradu. Pozorujte probouzející se přírodu, pokud se vám podaří v tento den spatřit motýla (v knize, ve výkladní skříni, na plakátě), budete mít obzvlášť šťastný den, dejte na intuici. Na pořadu dne bude spravedlnost, harmonie, rovnováha, upřímnost, kreativita, vše estetické, vše, co miluje znamení Vah. Den ve znamení Vah (harmonie) je vhodný nejen pro oslavy, večírky, seznamování, svádění a erotiku, ale také pro sňatek – pohanský svatební rituál. Nevhodný den pro nepromyšlené manévry, závist, křik a zlobu, mstu a urážlivost, vše se jako bumerang otočí proti vysílajícímu.

Poslední čtvrť 19.4. v Kozorohu: měsíc ubývá a blíží se novoluní. Období vhodné pro hubnutí a detoxikaci, pro péči o tělo, pleť a vlasy, pro masáže a bylinkové koupele. Tento den si dáváme obzvlášť pozor na životní energii, nenecháme se o ni nikým a ničím připravit (kritika, pesimismus, zloba, pomsta, agresivita). Vhodné je zaměřit se na rituály či meditace odpuštění, odstraňování všeho nežádoucího (zlozvyky, nadváha, odpoutání od nefunkčních vztahů), používáme svíce, vůně, vonné tyčinky, svěcenou vodu. Den vhodný pro posílení všeho, co chceme uchovat pro budoucnost, odlišujeme důležité od nedůležitého, organizujeme a plánujeme, chodíme na přednášky, zapisujeme se do kurzů, jdeme na rande. Pokud se v tento den seznámíte s někým zajímavým, dejte na intuici, v tento den mohou vznikat kamarádské či partnerské vztahy na dlouhý čas. Proveďte jarní úklid v dokumentech, složenkách, fotografiích, ve všem, co se týče „papírování“.

Nov 26.4 v Beranu: novoluní nastane odpoledne, v 14 : 17. Tento den je vhodný na setkávání s přáteli, na návštěvy, romantické randění, upřímně komunikujeme ale nehádáme se. Podnikáme cokoliv, co se váže k novým začátkům, sbíráme odvahu k překročení jakéhokoliv prahu, ke spontánnosti, k produktivnímu využití životní energie. Vyrábíme talismany a amulety, věnujeme se tvůrčím činnostem, vyrobíme něco originálního. Urovnáváme všechny dluhy. V meditaci se zaměřujeme na duchovní očistu, na oblast třetího oka, na posilování intuice. Hojně zapalujeme svíce, čistíme sebe a domácí prostředí světlem. Máte-li krb, poseďte chvíli a dívejte se do ohně, vizualizujte si své sny a přání, dobře ale zvažte, co doopravdy chcete do svého života přivolat, novoluní má v tomto ohledu velkou sílu. Proto si také dávejte pozor na negativní myšlenky, představy a emoce. Pokud není velká zima, poseďte na zahradě u ohýnku, vše, co nepotřebujete, odevzdejte ohni, „spalte“ staré myšlenky, nechte je vyvanout – propojit s kouřem z ohně, rozplynout v prostoru. Spalte staré, již nepotřebné dokumenty, ke kterým se váže nechtěná minulost. Odpouštějte a promíjejte, máte-li důvod, omluvte se, nebo se na někoho alespoň upřímně usmějte.

Velikonoce 2017 připadají na dny 14. – 17. duben

9. duben – Květná neděle
10. duben – Modré pondělí
11. duben – Žluté úterý
12. duben – Škaredá (sazometná) středa
13. duben – Zelený čtvrtek
14. duben – Velký pátek
15. duben – Bílá sobota
16. duben – Boží hod velikonoční
17. duben – Červené pondělí.

Velikonoce jsou původně pohanským svátkem hojnosti a plodnosti, znovuzrození božského Slunce. Vejce jsou symbolem zárodku života a plodnosti, symbolizují prvopočáteční chaos z kterého vznikl vesmír, a tím i dokonalost a věčný život.

Pojem: „vejce světla“ najdeme v mnoha mytologických příbězích. „Filosofické vejce“ v alchymii představuje prvotní hmotu. Vrbové proutky, z kterých se splétá pomlázka, představují probouzející se život, životadárnou sílu skrytou v odpočívající přírodě. Pomlázka, symbol zdraví, je čistě slovanským zvykem, představuje mystérium plodnosti, mystický význam sexuality, posvátný vztah mezi mužem a ženou. Pomlázka symbolizuje, mimo jiné, probouzející se mízu ve stromech.

Související článek: Velikonoční inspirace

22. dubna – SVÁTEK ZEMĚ

Den Země je svátkem s důvodem k oslavám a uctívání Země bez ohledu na víru, původ či národnost, bez ohledu na to, že je to moderní, nikoliv pohanský svátek. Svátek je to především ekologický, lidé by si měli více uvědomovat negativní dopad na život na Zemi zapříčiněný vlivem moderního stylu života.

Jarní čištění studánek (studní, zahradních jezírek)

Slavnosti čištění studánek se konají po svátku svatého Jiří (24. dubna). Studánková voda je vhodná k výrobě svěcené vody. Voda je sama o sobě posvátná, a voda z kouzelných pramenů a posvátných studánek působí léčivou, éterickou energií. Naberete-li z posvátné studánky vodu beze slov a v tichosti ji donesete domů, neztratí své léčivé kouzlo. Taková voda se nazývá ,,voda mlčavá“. Vzácná je voda z pramenu nebo studánky nacházející se na místě, kde se setkávají tři hranice, jde o magickou vodu ,,trojhraniční“. Léčivá je voda, která odtéká nazpět z mlýnského kola, ta se nazývá ,,voda zpátková“. Za nejsvěcenější vodu je v dávných časech považována voda, dovezená z magické řeky Jordán.

Čtyřlístek symbolizuje energii čtyř živlů

Čtyřlístek pro štěstí se hledá v předvečer sv. Jiří, má se však někomu darovat způsobem, aby obdarovaný o tom nevěděl. Vložíme tedy čtyřlístek například do jeho oblíbené knihy. Čtyřlístek přináší peníze a vzácný pětilístek velké bohatství. Jetel s pěti, šesti nebo sedmi kouzelnými lístky představuje mimořádné štěstí. Sedmilístek se ale nesmí utrhnout! Obejdeme jej v kruhu po směru hodinových ručiček a něco si přejeme. Ani dvojlístek není k zahození, znamená, že na nás čeká nová láska. Květenství jetele s trojlístky používáme jako pomocné rezonátory během duchovního rozjímání o nalezení směru své cesty. Meditujeme nad otázkami věčnosti a pomíjivosti.

Až budete na zahradě nebo na louce u lesa relaxovat, vzpomeňte si, jak jste v dětství hledali čtyřlístky. Tehdy jste jen podvědomě tušili, že jetel je symbolem pohybu hvězdných konstelací, pohybu Slunce po obloze a věčného koloběhu života. Představuje tajemství hvězdného pozadí. Pokud utrhneme trojlístek i se stonkem, symbolicky si představíme sebe jako trojjedinou bytost sestávající z vědomí, podvědomí a nadvědomí. Trojlístek je v keltské symbolice spojován s Trojnou bohyní. S tváří Luny v podobách panny, matky, babice.

Pohanský svátek BELTAINE – poslední dubnová noc

Poslední dubnová noc ohně, magie a čarování se také nazývá Valpuržina noc. Probouzí se hadí síla země, ožívají zemské čakry, tak i čakry v těle člověka. Nebráníme se spojování protikladů, oslavujeme mužský a ženský princip tvoření, spojení bohyně a boha, slunce a země, ohně a vody. Spojením magických protikladů dosahujeme harmonie a napojení na vyšší síly. Ohňový svátek Beltaine připadá na první květnový den, v předvečer prvního máje se lidé shromažďují v přírodě. Podle pohanských tradic právě začíná světlá část roku. V předvečer tohoto magického svátku rituálně oslavujeme čas probouzejícího se nového života, stavíme májky – symbol lásky. Beltaine je svátek obnovy, regenerace, svobody, sebevědomí, sebelásky, zdraví, životní síly, plodnosti, kouzel lásky, extáze a sexuality. Až prvomájové ranní Slunce vzplane, přinese požehnání lidem, jaru, stromům, rostlinám, polím, zahradám a zvířatům.

V domácím prostředí můžeme utvořit kruh z devíti svíček v barvách slunce a jarních květů, alespoň na chvíli se vymanit z proudu času a v rituálním duchu uctít posvátnou energii světla a Matku přírodu. Svátek Beltaine se odehrává v období, kdy se Slunce nachází v zemském znamení Býka (astrologický zvěrokruh). Všechna kouzla mají v tento čas dlouhodobé následky, je proto vhodné pečlivě zvážit všechna naše přání a projekce (myšlenky a emoce). Energie zemského znamení Býka přináší vitalitu, sílu a bohatství. Bohatství duchovní i hmotné.

Související: Zaříkání na Beltaine, Svátek čarodějnic

Sběr bylinek v dubnu

V dubnu pokračujeme se sběrem bylinek v přírodě: petrklíč (prvosenka jarní), plicník lékařský, sedmikráska chudobka, trnka slivoň, mladé smrkové výhonky, listy břízy bělokoré, jmelí bílé, pampeliška (smetanka lékařská), pitulník žlutý, kopřiva dvoudomá, česnáček lékařský, violka vonná (fialka),  kuklík městský. Můžete si podomácku vyrobit lahodný smrkový med, fialkový sirup z jedlých fialkových květů, nebo pampeliškový med pro ochucení letního, studeného čaje.

   

Jarní dubnové květy: cibuloviny, skalničky a rododendrony

V dubnu se těšíme z rozkvetlých sakur (symbol štěstí), hvězdokvětých magnolií, ranných rododendronů, olše lepkavé a zlatého deště. V okrasných zahradách vidíme barevnou záplavu květů narcisů, tulipánů, hyacintů, macešek, a nejrůznějších skalniček. V přírodě kvetou sedmikrásky, tařice, hořec, koniklec, kamzičník, hlaváček jarní, blatouch bahenní, sasanka lesní, řeřišnice srsnatá.

Narcisky v barvě a s vůní jarního Slunce

       

Dubnové menu pro zahrádkáře

S ohledem na počasí, pokud není mokro, je vhodný čas pro budování zahradních cest, pěšinek, chodníčků, opravy altánů a pergol, zídek a plotů, foliovníků. Čistíme, plejeme a okopáváme záhony trvalek, jahodníků, maliníků a zahradních borůvek, kypříme půdu, zakládáme komposty, sejeme kořenovou zeleninu, sázíme brambory, cibuli, česnek, předpěstované bylinky. Hnojíme rostliny pro tvorbu kořenů. Roubujeme, okopáváme ovocné stromky (v druhé polovině dubna). Trávníky zbavujeme plevele a přihnojujeme. Čistíme zahradní jezírka a sázíme lekníny. Do truhlíků a keramických květináčů sázíme předpěstované letničky. Pozornost věnujeme růžím, popínavé zbavíme suchých šlahounů, růže mnohokvěté zkrátíme na sedm oček, velkokvěté růže na tři očka. Vysazujeme živé ploty z jehličnanů (s kořenovým balem), řízkujeme jalovce, tisy a túje.

Zasaďte na vaší zahradě květiny pro víly: kouzelné náprstníky, petrklíče, pomněnky, červené kohoutky, zvonky, violky, sasanky, sněženky.

Kdo miluje krásu květů lilií a mečíků (gladiola), nezapomene na sázení cibulí a hlíz, duben je ten správný čas. Mečíky a lilie jsou vhodné k řezu do vázy. Hlízy mečíků a cibule lilií vybereme pouze zdravé, sázíme je do hloubky deset centimetrů.

Posvátná lilie je odpradávna považována za měsíční květinu

Je posvátnou květinou krásy, plodnosti, čistoty a nevinnosti. Nazývána je květinou květin, neboť je znakem duchovního rozkvětu. Z esoterického pohledu připomíná pět okvětních lístků bílé lilie symbol magického pentagramu (symbol člověka), ten nás odkazuje k posvátné vesmírné geometrii, především k dokonalosti Zlatého řezu (božský princip), mystického symbolu všech věků.

                    

Bílá lilie je zasvěcena Měsíci a ve starých mýtech je spojována s Mléčnou dráhou. Řecké bohyně se zdobí věnci spletenými z květů bílé lilie, narcisů a šafránu. Výrazná vůně lilie působí omamně na smysly a v nejedné osamocené duši probouzí božskou touhu po nesmrtelné lásce.

Život můžeme oslavovat také tancem, 29. 4. k tomu máme skvělou příležitost, je Mezinárodním dnem tance

Vydejte se tančit do přírody, anebo si kupte lístky na balet. Tancem vyrovnáváme osobní energii. Upravujeme životní rytmus. Ladíme se na energii lásky a uvolňujeme nahromaděné negace. Tančíme-li, například v rytmu rituálního tance, rozvíříme kolem sebe spirálu energie, napojíme se na energii hvězd, žádáme vesmírnou moudrost o přízeň přírodních sil. Vyjádříme náklonnost a poděkování bohům, bohyním, přírodním duchům, Slunci a Měsíci. Doprovázen podmanivou hudbou, promlouvá k nám tanec svým rytmem a pohyby těla. Rituální či posvátný tanec je vyjádření beze slov, ve skupině si tancem sdělujeme své pocity. Výsledný změněný stav vědomí nás vede ke vnímání jemnohmotné stránky bytí, kterou za normálních okolností nevnímáme. Meditujeme o Světle a uvědomujeme si energii Slunce – božské transformační síly.


Tip na výlet, Jižní Čechy: Pohádková kovárna Selibov

„Na půli cesty mezi Pískem a Protivínem si uprostřed malebné vesničky Selibov dali dostaveníčko hastrmani a víly od Tálínského rybníka, skřítci a další pohádková havěť. Kdo je chce ale spatřit na vlastní oči, musí sebrat odvahu a vstoupit do tajemné Pohádkové kovárny.

Budete moc překvapení, až zjistíte, jak se v kovárně zabydleli nejen vodníci, ale také pekelníci všeho druhu! Ale našich čertů se bát nemusíte – jsou hodní, protože jsou pohádkoví!

Pohádkových postaviček je v tomto muzeu české pohádky nainstalováno téměř sedmdesát. Potkáte tu hastrmany, víly, Jeníčka s Mařenkou i zlou Ježibabu, Červenou Karkulku, kováře, čerty a další pohádkové bytosti, které se v tomto starobylém stavení usídlily…“

(Od dubna bude otevřeno o víkendech a právě nyní je také nejvhodnější doba pro objednávku školního výletu či zájezdu.)

Zdroj textu Pohádková kovárna a fotografie, více informací: Jižní Čechy (zde najdete otevírací dobu)

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.