Kouzlo romantických růží

Osobní oltář zdobíme čerstvými květinami, často si pro tuto příležitost vzpomeneme na růže. Růže je nejsmyslnější květinou a nevšední královnou květin, je patronkou lásky, vášně a dokonalosti. Obyčejná šípková růže je symbolem nezávislosti, krásy a volnosti. Plody divoké růže z ní dělají spanilou léčitelku. V řecké mytologii růže symbolizuje bohyni Afroditu, zrozenou z mořské pěny, s jejím zrozením je spojován růžový keř s bílými květy. Nadpozemsky krásná bohyně vystupuje z mušle a za svítání přichází na mořský břeh zasypána deštěm okvětních lístků růží. Pod jejíma nohama rozkvétají krásné a smyslně vonící květy růží. Afroditu miluje a uctívá všechen lid i samotní bohové, je vládkyní země i nebes.

Kouzlo romantických růží

Zpěv slavíků je často přirovnáván k písni lásky. Slavík vyznává lásku královně všech květin – růži, a tím také lásku k nebesům. Růžová zahrada je symbolickým pojetím zahrady života, v překrásné zahradě střídá se období plného rozkvětu s obdobím smutného pohledu na holé, trnité keře. Předčasně uvadlé růže jsou jako spoutané duše. Zahrada plná rozkvetlých růží je jako nebe plné hvězd. Růže symbolizuje také slovo – naše mysl je onou zahradou pro růže. Pokud je při důvěrném rozhovoru na stole ve váze kytice růží, společník nás tímto žádá o diskrétnost a uchování tajemství. Stejné znamení je skryto ve věnečku z poupat růží položeném na stolku.

Rudé růže jsou symbolem erotiky, sexu a vášně, ohně a krve

Bílé jsou znamením nevinnosti a čisté neposkvrněné duše, čistoty a ticha. Žluté růže vyjadřují žárlivost, růžové něhu, fialové skromnost, ale také svůdnost. Darované růže jsou vyznáním a slibem lásky. Růžová poupata jsou ochránci tajemství.

thorns-233335_1280Růže brzy uvadá, stejně jako láska dlouho nevydrží, pokud ji nedokážeme včas proměnit v upřímné přátelství. Láska i květy růží jsou pomíjivé, přesto krásné a neopakovatelné. Růže symbolizuje jak mládí, tak stáří. Růže dostáváme a dáváme v zamilovanosti, růži dáváme také jako poslední květinu zemřelému. Tato květina je symbolem kola života, věčného času, smrti a znovuzrození, je středem vesmíru – nebo-li mandalou věčné pravdy.

Růže je zasvěcena božskému jménu Eros, od této symboliky se odvíjí romantická a opojná láska a erotika.

Ale růže má také pichlavé trní, je její nedílnou součástí, trní symbolizuje bolest a rány uložené hluboko v srdci, prožijeme-li lásku nenaplněnou, neopětovanou nebo zrazenou.

Vůně je duší květin

flower-393051_1280Vůně růže je tak omamná, jako život sám, vůně představuje duši květin. Vůně přináší poznání opojného a pomíjivého éteru ve věčnosti. Staří egypťané jsou odborníci ve využívání a objevování aromatických květinových esencí z dřevin, bylin a různých druhů koření, hojně je využívali při léčení, koupelích v lázních a masážích. Ani růže nesměla chybět v aromatických koupelích a ve flakóncích s parfémy. Nejkrásnější vůni a skvělé tonizující účinky má čajová růže žlutá. Vůně růží obsažená v éterickém oleji má afrodiziakální účinky, harmonizuje a povzbuzuje organismus.

Vonné oleje jsou u starověkých civilizací nedílnou součástí rituálů, obřadů a všech slavností. Napadlo vás někdy, jak elementární částice, které jsou součástí vědomé božské inteligence, dokázaly – stvořit něco tak opojného a smyslného, jako jsou vůně květin?

Zobrazit všechny eKnihy

Vykuřování: Do kadidelnice dejte sušené okvětní lístky růží, pokapejte je růžovým éterickým olejem a nechte pomalu doutnat. Pracujete-li venku, nechte na rozpáleném dřevěném uhlí doutnat sušená růžová poupata. Vždy můžete přidat a různě kombinovat jakékoliv další bylinky týkající se lásky.

Související: Léčivá vonná esence šeříku obecného 

RŮŽOVÉ RECEPTY – jedlé květy

Kouzlo romantických růží

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.