Léčivý sukulent: Aloe vera

aloe-vera-678040_1280Aloe pravá (Aloe vera) je známá vytrvalá sukulentní rostlina. Poznáme ji podle přízemní růžice, kterou utváří dlouhé, dužnaté a mírně ostnité listy. Hroznovité květenství je žluté barvy s postupným přechodem do světle červené. Po tisíce let je aloe pěstována a využívána v domácí lékárně: ve starém Egyptě, Arábii, Číně, Tibetu, ve staré Persii a Řecku. Egyptská královna Kleopatra používala šťávu z aloe na ošetření pleti.

Aloe vera – léčivka od pradávných dob

Ve starých spisech můžeme najít odborná pojednání o této léčivé rostlině, jejichž autorem je Hippokratés. Dokonce Alexandr Veliký během dobývání Egypta, když objevil aloe, považoval ji za poklad – používala se k léčení zraněných vojáků. Další staré texty se o této léčivce zmiňují v indické ájurvédě. Už naše prababičky používaly gel z aloe, kterou pěstovaly na parapetu v květníku jako pokojovou květinu: na drobná poranění, odřeniny a popáleniny. V přírodě poskytují květy aloe potravu včelám a kolibříkům.

Květomluva podle pohanských tradic

Dnes je Aloe vera běžnou součástí léků, zdravotních doplňků a kosmetických přípravků (krémy, mýdla, pleťová mléka, šampóny, vlasová tonika). Produkty z aloe jsou dokonce součástí dětských plenek. Gelové extrakty z Aloe vera se využívají také v zubním lékařství. Aloe urychluje hojení dutiny ústní, například po extrakci zubu, ošetřuje běžné záněty dásní, dokonce napomáhá hojení nepříjemných aftů.

kniphofia-1226850_1920

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.