Bohyně Měsíce, ženská energie

Bohyně Měsíce, ženská energieTak jako další měsíční bohyně přináší ženám sílu a vizionářství – ochránkyně čarodějek a žen germánská bohyně Freya.

Je zajímavé, že třináctý den v měsíci uctívali staří Germáni ale i Římané jako den přinášející štěstí, tento den byl zasvěcen ženské energii, velké přírodní Bohyni. Čarodějky uctívají číslo třináct, pokud se má sejít k rituálu početnější skupina, tradiční počet členů je právě třináct. Mužskou energii v pohanské víře zastupovalo Slunce a dvanáctiměsíční kalendář. Ženská energie je zastoupena Měsícem a lunárním kalendářem, který čítá třináct měsíců po dvaceti osmi dnech. (Pověra, že pátek třináctého přináší smůlu, vznikla až v souvislosti s křesťanstvím, kdy v pátek třináctého byl údajně ukřižován Ježíš.)

Měsíc představuje vše, co je ženské

Měsíční bohyně mají stejně jako Luna mnoho tváří a jsou si v mnohém podobné, mají kladné i záporné vlastnosti, představují svět pozemský i podsvětí. Napojíme se především na jejich pozitivní energie. Vzýváme je s úctou, žádáme je o rady a požehnání. Snad všechny kultury na světě uctívaly měsíční bohyně, nespoutaný rozvoj života, růst, plodnost, ženskost a lásku. Luna, jako třpytivý drahokam noci, je považována za krásku nebes či Matku hvězd. Luna nám přináší poznání, že pouhé vědomí samo o sobě, bez citu a emocí, není schopno dalšího rozvoje. Nebylo by schopno uvědomit si sounáležitost všeho se vším, vzájemnou sounáležitost všech bytostí.

Neustálou proměnlivostí Měsíc symbolizuje kruh věčného života. Nekonečný koloběh smrti a znovuzrození, ztělesňuje vše, co je skryté, nepřehledné, rozmarné, vrtošivé. Zároveň připomíná nekonečné možnosti lidské fantazie a obrazotvornosti. Pokud jsou aspekty v člověku dané Sluncem (mužská energie) a Měsícem (ženská energie) v harmonii a vzájemně se pozitivně doplňují, potom nastává soulad mezi tělem, duší a Duchem. Měsíc je protikladem Slunce.

pravidla

apollo-and-the-muses-876292_1920

Měsíční bohyně

Bohyně Freya (germánská)

Freya je bohyně lásky, sexuality a plodnosti, fantazie a inspirace. Ochránkyně zvířat a královna květin. Bohyně čarodějek a především noční, měsíční magie. Jako dcera boha moře je symbolem odvahy, samostatnosti a nezávislosti. Její energie má mimořádnou sílu v jarních měsících, je jí zasvěcena kočka, motýl, vlaštovka, sokol. V bájích je zahalena do pláště ze sokolího peří. Překlad jejího jména jednoduše znamená – paní nebo žena. Jejím dnem je pátek. Germánská bohyně Freya se shoduje s římskou bohyní lásky a jara Venuší. Budete-li vzývat bohyni Freyu, královnu noci se zlatými vlasy, ozdobte se korálky z jantaru. Jako obětinu darujte med. Květiny: růže, petrklíč, fialky a další jarní květy.

Bohyně Měsíce, ženská energie

Bohyně Isis (egyptská)

Energie bohyně Isis je jemná, mateřská, uklidňující, je strážkyní hvězdného nebe. Je bohyní přírody, úplňku, manželství, mateřství, plodnosti a zrození, kouzel a léčitelství. Někdy je vyobrazovaná s křídly, kterými objímá své děti a chrání je před zlem. Je považována za hadí královnu a vládkyni podsvětí. Jedná se o jednu z nejvíce uctívaných a milovaných bohyní. Vzýváme ji, pokud potřebuje uklidnit emoce a vyjasnit si pocity, především za úplňku. Květiny: rudá růže. Barva: zelená, bílá. Isidě náleží při rituálu zapálení zelené svíce. Zelená symbolizuje jaro, plodnost, znovuzrození, je dokonce barvou pentagramu. Vůně: růže, myrha. Zvíře: kočka.

Bohyně Bastet (egyptská)

Bastet je přátelská bohyně s kočičí povahou, jejím symbolem jsou kočkovité šelmy, někdy ji můžeme vidět v podobě lvice. Je laskavou bohyní se silnou ženskou energií, bývá nazývána ,,Měsíčním okem“. Má velmi ráda vůně, proto jimi při obřadu nešetříme, uctíme ji také tancem a hrou na flétnu.

Bohyně Maat (egyptská)

Maat je bohyní vesmírného řádu, mravnosti, spravedlnosti a pravdy. Maat je dcerou slunečního boha Re. Je zobrazována s čelenkou z pštrosích per, v ruce drží klíč Nilu, symbol života – kříž Anch. Pštrosí pero, symbol pravdy, se kladlo na misky vah společně se srdcem zemřelých, kdy se v síni pravdy vážilo ,,svědomí“ každé bytosti odcházející na věčnost.

Bohyně Artemis (řecká)

Bohyně Měsíce, ženská energieOhnivá bohyně, nespoutaná čarodějka, představitelka ženské nezávislosti, vládkyně přírody. Sestra slunečního boha Apollóna je velmi krásná, její energie je silná, spravedlivá, svobodná a nezkrotná. Vzýváme ji hlavně za novoluní. Je ochránkyní zvířat, strážkyní divočiny. Bohyni mateřství vzýváme při porodu a k ochraně novorozeňat. Vzýváme ji u přírodních pramenů.

Bohyně Persefona (řecká)

Persefona, bohyně podsvětí i světa živých. Od jara do podzimu se stará o pozemský svět, na podzim se vrací do temné říše podsvětí. Symbolem Persefoné je granátové jablko, z kterého okusila zrníčka, když pobývala v podsvětí, kde se nesmí ničeho (moudrosti) okusit. Proto je odsouzena trávit zde temnou polovinu roku. Vzýváme ji nejčastěji na jaře a na podzim. Obětiny: jarní květiny, granátové jablko, obilné klasy.

Bohyně Héra (řecká)

Héra je měsíční bohyně a zároveň vládkyně řeckého panteonu. Je nejvyšší bohyní na Olympu a manželkou slunečního boha Dia. Dohlíží na přírodní rytmy a běh pozemského času. Má na starosti všechny vodní toky, jezera, řeky a moře. Je ochránkyní žen a manželek, dohlíží na mateřství a plodnost. Ochraňuje také pole, ovce, koně a všechen dobytek.

Bohyně Athéna (řecká)

Athéna je dcera nejvyššího slunečního boha Dia. Je bohyní moudrosti, léčitelství, umění, řemesel a války. Je ochránkyní lidu a řeckých měst, je jí zasvěcen Akropolis, a jejím posvátným stromem je olivovník. Zvíře: sova.

Bohyně Afrodita (řecká)

Afrodita je krásná a půvabná, vášnivá a smyslná bohyně lásky, sexuality a pozemských radostí. Je symbolem rovnováhy, sebeúcty, krásy, erotiky, romantiky. Její jméno v překladu znamená ,,Zrozena z pěny“, je spojována s mořem a vodou. Afrodita je dcerou nebe i země, jejími živly jsou voda a vzduch. Afrodita je ochránkyní ženství a především děvčat v dospívání, učí zodpovědnosti ale i zdravé sebelásce. Vzýváme ji hlavně v období přibývajícího Měsíce. Žádáme ji o radu vždy, když hledáme sebe sama. Ideální místo pro rituály s Afroditou jsou mořské pláže, růžová arboreta. Jednou za rok tato bohyně sestupuje z nebes, přichází s Večernicí a celou noc se koupe v moři. Znovuzrozená, krásná a mladá odchází za svítání v okamžiku, kdy se na obloze objevuje Jitřenka. Květiny: růže a všechny s plnými, bohatými květy jako jsou kamélie. Vůně: růže, vanilka, santálové dřevo, rozmarýna. Barva svíce: smyslné odstíny růžové a světle červené.

goddess-diana-1650622_1920Bohyně Diana (římská)

Diana je bohyně všech žen a čarodějek, plodnosti, lovu a královna divočiny, hor a lesů. Bývá vyobrazená v loveckém šatu s lukem v ruce nebo v krátké bílé tunice, její čelenku zdobí srpek Měsíce. Její energie je podobná bohyni Artemis, je nezávislá a sebevědomá.

Můžeme ji vzývat například v rámci svatebních příprav, před otěhotněním, při porodu, před jakýmkoliv spojením s přírodou. Vzýváme ji nejlépe v posvátné přírodě, v zelených hájích nebo u vzrostlých stromů. Její aktivita nabývá na síle především zvečera a v noci, proto ji vzýváme v rámci nočních rituálů. Skrze ni můžeme navázat kontakt s přírodními duchy, astrálními bytostmi, dušemi zemřelých.

Venuše (římská)

painting-63186_1280-1024x656Venuše je bohyně lásky, duchovní lásky, plodnosti, věrnosti, manželství. Je symbolem jarní očisty a znovuzrození přírody. Přináší štěstí a harmonii do vztahů i do života, nastoluje zklidnění vášní, urovnává vztahy, napravuje nedorozumění, učí odpouštět, učí milovat nepodmíněně. Má na starosti přírodu, zahrady, arboreta, pole, louky, vinice, sady. Je královnou květin. Má podobné atributy jako její řecká kolegyně Afrodita, její energie je však jemnější. Stejně tak se narodila z hlubin moře a je spojována s Jitřenkou a Večernicí. Vzýváme ji hlavně v období přibývajícího Měsíce. Květiny: růže, pivoňky, kamélie. Vůně: růže, vanilka, santálové dřevo. Barvy: pastelové, zelenkavá, růžová, lila, meruňková, modrá.

Bohyně Inanna ( sumerská)

Inanna je královna nebes a Země, dcera Luny, strážkyně stromu života (hadí energie). Je bohyní transformace, znovuzrození a plodnosti, vládne tedy všem lunárním fázím. Je paní bouře a vládkyní přírodních cyklů, dohlíží na roční období, tak i na úrodu. Inanna je především bohyní sexuality. Je předchůdkyní Venuše a Afrodity, mají tudíž podobnou symboliku. Stejně jako tyto pozdější bohyně je symbolem Jitřenky a Večernice. Při rituálech ji uctíváme tancem a hrou na tamburínu. Vůně: kadidlo, myrha, santálové dřevo, růže, vanilka. Obětiny: datle, fíky, olivy, zralý klas obilí, jablka, chléb.

Bohyně Vesna (staroslovanská)

Staroslovanská bohyně Vesna je éterickou, jemnou bytostí, představuje mladou dívku – archetyp panny. Je bohyní jara, ohnivého mládí, radosti, tvořivosti, života a lásky. Dívkám a ženám přináší inspiraci být vždy sama sebou, být usměvavá, společenská, na duši i na srdci věčně mladá. Je patronkou dívek v čase dospívání. Je nespoutaná, veselá, rozesmátá a nestárnoucí. Krásnou bohyni Vesnu s dlouhými rozevlátými vlasy můžeme zahlédnout, jak si prozpěvuje a bosá tančí v záplavě jarních květů, v slunečním jasu za doprovodu veselého švitoření skřivanů a pronikavého hlasu kukačky. Ledová královna se před jejím veselím dává na ústup. Jejím stromem je bříza, rituály na počest bohyně Vesny provádíme nejlépe v březovém háji. Vesna je také ochránkyní studánek, a přírodě přináší první jarní déšť.
Barvy: zelená, žlutá, bílá. Zvíře: zajíc, skřivan, kukačka. Symbol: vejce, jarní květy, bříza.

Pokud chcete vidět, jak vypadá tanec slovanských bohyní, doporučuji toto video: Pri pohľade na tanečnice nebudete dýchať

Nejznámější slovanské bohyně: Vesna (dívka, panna), Živa (matka), Morana (stařena), představují ženský princip, základ života. Měsíční bohyně představují cykličnost zrození, života a smrti.

Bohyně Měsíce, ženská energie         Bohyně Měsíce, ženská energie          Bohyně Měsíce, ženská energie

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.