Meditace s mandalou

ornament-1304020_1280Mandala, jednota nebo esence, vyjadřuje koloběh života, symbolizuje architekturu vesmíru. Během meditace nebo při jakékoli tiché rituální práci se můžeme inspirovat mandalami. Tyto léčivé obrázky mají hluboké kořeny jak v buddhismu, tak v různých indiánských kulturách. Ryze osobní mandalu máme každý z nás hluboko ve svém nitru, je to místo pro onen tajemný průsečík. Důvěrné, spirituální a čisté, místo, které nás v tiché meditaci spojuje s Jednotou. Tibetské kruhové obrazy obvykle kladou důraz na čtyři světové strany, které představují brány spojující mikrokosmos s makrokosmem, a na vše sjednocující bod ve středu kruhu. Obrazy v podobě mandal nám na podprahové úrovni říkají, kde je náš skutečný domov. Ukazují nám cestu směrem k naší podstatě, k pochopení nesmrtelného vědomí. Často v nich můžeme spatřit obrazy chaosu organizovaného v řád.

Mandaly, obrazotvornost a sebevyjádření

Pokud jste nervózní nebo ve stresu, potom vytvořte mandalu z kruhů a čtverců. Narýsujte základní kruh, do něho narýsujte čtverec, do čtverce opět menší kruh, do něj zas menší čtverec a tak dále, dokud se nedostanete do středu základního kruhu. Myslete na to, že kruh symbolizuje nebe a čtverec zemi. Potom vezměte barvičky a dle vlastní fantazie mandalu vybarvěte. Pracujte v meditativním rozpoložení a s pozitivními myšlenkami, zapalte svíce, nechte doutnat vonnou tyčinku. Uvidíte, jak vás tvoření této mandaly hluboce uklidní. Vezměte hotový obrázek a bez jediné myšlenky jej pozorujte. Možná na vás budou kruhy a čtverce působit, jako by se pohybovaly, nechte na sebe působit uklidňující vibrace skryté v jejich magických proporcích.

rosette-60627_1280Kreslením mandaly vyjadřujete oslavu života. Připomene vám, že kolo života se neustále otáčí. Rýsujte mandaly tak, aby vyjadřovaly harmonické spojení kruhu a čtverce, doplnit je můžete čímkoliv, od květin až po různé geometrické obrazce. Nádherné látkové mandaly vytvoříte také vyšíváním drobných korálků, barvy vybírejte podle intuice. Mandalu podle vlastní fantazie si můžete nakreslit, pokud se inspirujete příjemnou, uvolněnou náladou, potom obrázek uschovejte. Na druhou stranu kresby poznamenejte, jaké pocity vás vedly. Nakreslíte-li však mandalu pod vlivem negativních emocí, které malováním uvolníte, (smutek nebo beznaděj), potom neváhejte a obrázek s negativní energií obřadně spalte. Popel nechte odplavit tekoucí vodou do kanálu.

V přírodě najdete nejeden přirozený vzor podobný kouzlu mandaly

eyes-200327_1280Z procházky si můžete přinést různé nápady a vytvářet si předlohy, pokud se rozhodnete kreslit mandaly při meditacích, pro osobní terapii za dlouhých zimních večerů. Přírodní mandalou je Slunce, barevný oblouk duhy, pavučina, letokruh kmene stromu, rozvinutá šiška borovice, květ slunečnice, leknínu a jiných květin. Spirálovitě točené mušle, krásně vybarvené paví pírko, hedvábná motýlí křídla, tajemné roje hvězd na obloze, velké galaxie. Také vhozením kamínku na vodní hladinu vznikne mandala.

Starobylé duše jsou jako ty nejvzácnější perly

Také pravidelně se měnící tvar Měsíce je přírodní mandalou. S tím souvisí energie perel, které skrývají moudrost vesmíru, hvězd, Slunce a Měsíce. Perly rezonují právě s energií Měsíce. Perly moudrosti – nazývané dračí perly – ochraňují v animální říši legendární draci. Podle prastarých legend, dračí perly ve tmě přenádherně září, vydávají světlo podobné Měsíci v úplňku. V paměti dračích perel je zakódován veškerý jsoucí čas. Perla je symbolem lidské duše, uběhne spousta času, než je perla v útrobách mušle stvořena, než předvede svou krásu na božím světle. Stejně tak duši člověka trvá mnoho životů, než oprostí se od (racionálního) ega a zcela se oddá LÁSCE a LASKAVOSTI v záři božího SVĚTLA.

Mandaly v podobě kamenných kruhů, spojených se zemskou energií

dolmen-3716_640Kamenné monolity jsou záměrně vytvořené kruhy z velkých kamenných kvádrů, jsoucí v místech, kde se koncentruje prapůvodní zemská energie. Stačí si představit, že uprostřed těchto pradávných monolitů může stát například kamenný oltář v podobě čtverce. V této podobě je můžeme najít různě po celém světě. V kamenném kruhu obvykle bývají čtyři brány symbolizující čtyři světové strany. Představte si, jak kolem dokola stojí skupinka lidí (například keltských druidů). Stojí vedle sebe a to opět v kruhu – tím zvyšují energetické pole vědomí daného místa… V podobném duchu můžeme různé rituály provádět i dnes, například se zaměříme na oslavu přírody a božského Slunce o letním slunovratu. Případně provádíme rituály, kdy uvolněnou energii cíleně vracíme zpět přírodě. Podpoříme tak léčení bolavých míst planety Země, zapříčiněné lidskou hloupostí a hamižností.

Odpradávna jsou mandaly přirozenou součástí vesmíru i pozemské krajiny. Nejen, že jsou symbolem „bludiště“ pro vtělené duše, navíc nám pomáhají, například během meditace, otevírat vědomí. Vcítěním se do těchto obrázků se můžeme vnitřně napojit jak na mystickou minulost našich předků, tak na nikdy neutuchající „magické“ přírodní rytmy. Mandala znamená: kruh nebo střed – směrem od středu jde o vnitřní svět mysli, až po viditelný vnější svět. Představuje niterný vnitřní i vnější vztah mezi vesmírným nekonečnem a námi. Střed mandaly představuje jádro duchovního hledání – sen vtělené duše, který můžeme vědomě rozvíjet a rozpomenout se na své nejniternější Já. Například pradávné buddhistické, indické nebo indiánské mandaly připomínají moudrost vesmírných cyklů.

 

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.