Nápoj a sirup plný vitamínů – borovice

pine-588159_1280Od podzimu až do konce zimního období si můžeme z každé procházky lesem přinést domů letošní – mladé chvojí borovice. (Starší chvojí netrháme, jehličky obsahují více hořčičných látek).

Po celou zimu jehličí borovice neztrácí vitamin C. Nápoj pomáhá překonávat únavu.

Jehličí nikdy nesušíme, použijeme vždy čerstvé – větvičky vydrží ve váze s vodou, a zachovají si vitamín C – zhruba po dobu jednoho měsíce.

Vitamínový nápoj z borovicového jehličí

Postup: 50 g opláchnutého jehličí (bez větviček) narušíme paličkou v hmoždíři, (případně, pokud nemáme hmoždíř, jehličí nastříháme nůžkami na menší kousky, ale rozdrcením jehličí docílíme výraznější chuti.) Přendáme nejlépe do skleněné nebo porcelánové nádoby a zalijeme půl litrem vroucí vody. Na tmavém chladném místě necháme vylouhovat po dobou dvou hodin (ne déle, nápoj by zhořkl). Poté vitamínový nápoj přecedíme a necháme ještě hodinku stát – u dna se vytvoří sedlina. Poté opatrně slijeme a již čirý nápoj ochutíme medem. Neskladujeme do druhého dne, po malých sklenkách popíjíme.

Sirup z mladých výhonků borovice

Na nachlazení, kašel a rýmu se hodí aromatický sirup z mladých výhonků borovice. Výhonky sbíráme ještě koncem května, začátkem června. Možná vás při jejich sběru překvapí, že jsou na dotek lepkavé, to je v pořádku. Výhonky trháme během procházky lesem,  vždy jen několik výhonků z jednoho stromu.

Budeme potřebovat: tolik borovicových výhonků, podle toho, jak velkou sklenici hodláme naplnit, stejné to bude s cukrem.

Postup: výhonky vrstvíme do sklenice a prosypáváme cukrem. Končíme vrstvou cukru. Potom sklenici zavíčkujeme nebo přikryjeme otvor plátnem a pevně zavážeme. Postavíme na světlo, vhodný je okenní parapet, ale ne přímo na slunce. Alchymický proces, než se mladé jehličí borovice promění ve výborný, léčivý sirup, trvá čtrnáct dní. Obsah sklenice občas protřepeme. Po dvou týdnech sirup procedíme přes plátno nebo jemné síto. Přimícháme jednu ,,štamprdli“ čistého lihu nebo režné a sirup přelijeme do menších lahviček. Dobře uzavřeme. Uchováme na chladném, tmavém místě.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Borovice je stromem nesmrtelnosti

Energie stromů, borovice: jste-li smutní, přinese vám radost a naději. Požádejte ji o pozitivní změny v životě, pokud se neumíte sami rozhodnout a bojíte se změn. Probudí ve vás životaschopnost rozhodnost a vitalitu. Rozhodně si občas zajděte do borovicového hájku – posílit paměť, obnovit zdraví a zvýšit životní energii. Borové jehličí použijeme k očistě před rituálem, používáme k vykuřování, nebo do očistné koupele.

Borovice je uctívána hlavně v Japonsku, kde se věří, že pod borovicí je možné navázat nadpozemské spojení s duší zemřelého. Borovice je stromem nesmrtelnosti, kouř z jehličí zahání žal a přináší útěchu truchlícím. Je zasvěcena planetě Mars. Pokud plánujete rodinu, pořiďte si talisman zdraví a plodnosti, je jím čerstvá, zelená ještě nerozvitá borová šiška, jež v sobě skrývá tajemství semen před zrozením. Kouzelné rituály: očista, ochrana, posílení paměti, zbavení se pout, vymítání zla.

Nápoj a sirup plný vitamínů - borovice

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.