Blue moon – Modrý úplněk

wolf-786890_1280Význam zvláštního jevu: MODRÝ ÚPLNĚK odpověď na váš častý, aktuální dotaz
Nesprávně: Modrý měsíc – bývá zaměňováno s označením kalendářního měsíce, na který připadnou dva úplňky, nebo s barvou (druhého) Měsíce v úplňku. Jde o výjimečnou, ale přesto běžnou událost během kalendářního roku: dva úplňky v jednom kalendářním měsíci. Letošní červenec: první úplněk byl 2.7., druhý úplněk bude 31.7.

Sluneční a lunární cykly

Esotericky-Lexikon-ObalkaV dřívějších dobách se čas odměřoval přírodními, slunečními a lunárními cykly, v návaznosti na pravidelný pohyb Země kolem Slunce, a Měsíce kolem Země. Z tohoto rozdílného pozorování (astronomického) vychází jednak sluneční kalendář a odlišný lunární kalendář.

Do každého ročního období se obvykle „vejdou“ pouze tři úplňky (jaro, léto, podzim, zima). Jednou za čas máme v jednom ročním období úplňky čtyři – proto tento poněkud poetický název ,,Modrý úplněk“.

Původně tento název představoval vlastně třináctý úplněk v roce (vzhledem k lunárnímu kalendáři). Výklady toho, jak tento název vznikl jsou různé.

Podstatné je, že se nejedná o žádný zvláštní ,,mystický úkaz“.

Ani v astronomii se nejedná o nic extrémně zvláštního. Z magického pohledu nemá tento ,,Modrý úplněk“ rozdílný vliv na naše podvědomé vnímání, než jakýkoli úplněk jiný. Ani období mezi těmito dvěma úplňky, které se objeví v jednom kalendářním měsíci není ničím zvláštní – pořád jde o běžný cyklus měsíčních fází (28,5 dne). Během kalendářního roku může tedy připadnou ,,Modrý úplněk“ na jakýkoliv měsíc mimo února (má jen 28 dní).

button (11)

wolf-547203_1280

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!Share on Facebook

Diskuze