Polárka, Sirius, Plejády

delicate-arch-896885_1280 (1)Nejen planety, Slunce a Měsíc hrály v životech pohanských nebo starověkých národů důležitou roli. Také souhvězdí nebo samostatné hvězdy jsou opředeny poučnými bájemi a mýty. Hvězdy, planety, komety, Slunce, Měsíc a živlové energie – to vše jsou od nepaměti lidskými generacemi napříč celým světem uctívané vesmírné mocnosti. Mezi těmito mocnostmi a lidmi platí tichá dohoda o nekonečné vesmírné harmonii. Dodnes ale nejsme, ač bychom si to možná přáli, schopni dohlédnout do nekonečných vesmírných dálav. Možná by stačilo uvědomit si, že toho ani není zapotřebí. Paradoxně totiž zapomínáme, že ve vesmíru se vše cyklicky opakuje. Od velkých kosmických cyklů až po pravidelné přírodní rytmy. Od střídání dne a noci, po proměnlivá roční období, přes lunární proměny a sluneční periodické proměny až po biorytmy člověka.

Toužíme vesmír objevovat, leckdo touží přijít na to, jak si vesmír dokonce podmanit. Ale na jednu důležitou věc zapomínáme: na rozdíl od našich dávných předků už dlouhý čas neuznáváme duchovní vědomí vesmíru. Slunce nám během roku věnuje nejeden nádherný červánkový soumrak, to se potom nadšeně kocháme. Ale dokážeme být také vděční a vnitřně hluboce pokorní? Pokud tyto vlastnosti v sobě znovu neobjevíme, nesmíme se potom divit, pokud se nad naším světem snese soumrak temný, podobný soumrakům, jimž nejedena vyspělá civilizace v minulosti, v hlubinách nepoznaných věků musela čelit. Je jen na nás, zda se rozhodneme pro pýchu a pád, nebo raději a s oduševnělým rozmyslem pro vděčnost a pokoru.

Pohanské národy měli k hvězdám blíž než moderní generace, protože se dokázali napojit skrze nevědomí na dnes opomíjené vědomí přírody, uctívali tyto prchavé okamžiky pravdy, kdy hranice času a prostoru zcela mizí a odkrývá se posvátné tajemství vesmíru.

Severka (Polárka)

Polárka nebo-li Severka je jednou z nejuctívanějších hvězd vůbec. Polárka je považována za vesmírný ,,průsečík“, za onen tajemný a jediný pevný bod vesmíru, který vše pomyslně spojuje se vším pomocí vesmírného stříbrného provazu. Polárka a stříbrný provaz – pupeční šňůra Matky Země, představuje spojení vesmíru se světem lidí.

aztec-calendar-642655_1280Můžeme si opět připomenout, že velmi pečlivými pozorovateli hvězdného nebe jsou indiáni. Vědí, že pohyby nebeských těles jsou cyklické, a že planety a hvězdy ovlivňují pozemské dění. Polárka představuje pro indiány bohyni tance, božskou moc, pod jejíž taktovkou tančí v nekonečném kruhu a v nikdy neutuchajícím víru magických událostí veškerá nebesa. Uctívají tuto božskou moc rituálními tanci, pohybem napodobují různá znamení a úkazy vypozorované z nekonečné noční oblohy.

Posvátný Sirius

Od srpna pozorujeme na obloze v souhvězdí Velkého Psa nejzářivější hvězdu – Sirius. Je jednou z mála hvězd, které jsou Zemi nejblíže, je zhruba dvakrát větší než Slunce. Její vysoká sky-759558_1280zářivost spočívá také v tom, že Sírius je vlastně dvojhvězda. Na její počest podnikali lidé poutě k posvátným místům. Sirius najdeme na obloze nedaleko souhvězdí Orion. Nejlépe je pozorovatelný na noční zimní obloze, jde o nejzářivější hvězdu mrazivých zimních nocí. V květnu Sirius tajuplně odchází a vrací se ze své vesmírné pouti do naší zeměpisné šířky koncem léta. Egypťané uctívali Sirius jako bohyni Isidu, ochránkyni hvězdného nebe. Sirius, hvězda moře, ochraňuje poutníky a mořeplavce. Symbolem této posvátné hvězdy je velká lastura.

Tajemné Plejády

Plejády představují skupinu hvězd v souhvězdí Býka. Plejády jsou od Země vzdálené zhruba 420 světelných let. Také legendy o plejádách jsou prastaré a v mnohých zeměpisných šířkách jsou si obdivuhodně podobné. Viditelných pouhým okem v této hvězdokupě je sedm tajuplných a nejzářivějších hvězd, kterým říkáme – sedm sester. Sedmička je také tajuplné mystické číslo. Od nepaměti lidé předpokládají, nebo snad toužebně vyhlížejí, ve vzdálených slunečních soustavách existenci planet podobných Zemi. Legendy o Plejádách a možných ,,plejáďanech“ jsou staré jako lidstvo samo. Některé legendy dokonce působí, jako by je nějaká neviditelná síla opakovaně a snad i cíleně vkládala do lidského vědomí.

Vesmírné mocnosti, opředené tajemnými a v mnohém si podobnými bájemi, možná skrývají nejedno tajemství o skutečné historii lidstva, o záhadném a do dnešních dnů nepotvrzeném, skutečném vývoji člověka na planetě Zemi.

Související článek: Planety a jejich duše, Planetární resonance a vědomí

andromeda-galaxy-1096858_1280

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.