Petroglyfy – skalní umění a jeskynní malby

cave-paintig-490205_1280Posvátná místa našich předků, různě po světě, dodnes zachovávají odkazy v podobě takzvaného skalního umění. Ty nejstarší obrazce jsou 40 – 60 tisíc let staré. Některé odkazy uvádějí stáří petroglyfů dokonce kolem jednoho milionu let. Petroglyfy zobrazují dobovou realitu, obyčejné zážitky a příběhy z každodenního života lovců a sběračů, později i pastevců. Poukazují například na lov a obrazy lovené zvěře, postavy lidí, rituální tance a kmenové zvyklosti, na hvězdy pozorované na noční obloze, ale i na podivné tvory, někdy připomínající mimozemšťany ve skafandrech. Petroglyfy souvisejí také s kultovními rituály, magickými či iniciačními obřady, s uctíváním posvátných přírodních míst. Často jde o různé spirály, kruhy a vlnovky, častým námětem je také Slunce.

Petroglyfy – prehistorické skalní a jeskynní malby

Petroglyfy představují pestrou kroniku lidského vývoje, kroniku přírody (tehdejší fauny a flóry), někde jsou zvěčněné dokonce vyhynulé druhy zvířat. Jednoduché obrazce či symboly, které vyjadřovaly události nebo myšlenky, vytvořené opracováním kamene (rytím, tesáním), se nacházejí nejčastěji v jeskyních a obtížně přístupných skalách.

Petroglyfy - skalní umění a jeskynní malby

Starodávné přírodní muzeum v podobě petroglyfů najdeme například na Velikonočním ostrově (kráter Rano Kau), v Dominikánské republice, v Austrálii – prastaré zemi Aboriginců. Indiánské obrazce se nachází v Montaně, v americkém státě Utah, šamanské obrazce na Sibiři, v Mexiku (oblast Narigua Sierra),  v Africe, která je na skalní umění bohatá. Skalní malby najdeme i v západním Norsku, na sopečných lávových kamenech na Havai a v dalších krajích. Petroglyfy v Kazachstánu (oblast Tamgala) jsou uznány jako památka UNESCO, zde se nachází zhruba na 5 000 kamenných rytin, jejichž stáří je udáváno více jak 2000 let p.n.l.

Zobrazit všechny eKnihy

Význam slova petroglyph pochází ze starořeckých slov petros (kámen), glyph (znak), glyphein (tesat).

sedona-672885_1920

Velké množství odkazů na nejrůznější petroglyfy najdete zde

Wikipedie: Na Velikonočním ostrově je největší kolekce petroglyfů v celé Polynésii

„Na ostrově se nalézá zhruba 1000 lokalit, kde se vyskytují petroglyfy a celkem je zdokumentováno více než 4000 jednotlivých petroglyfů. Tesání petroglyfů mělo často náboženské, jindy i praktické důvody, jako např. označení teritoria či zaznamenání důležité události. Obrazy vytesané v horninách na Velikonočním ostrově mají jak náboženské motivy, jako je tomu např. v oblasti Oronga, kde se nachází celá řada petroglyfů spjatých s kultem Ptačího muže a boha Tangata manu, tak i motivy z běžného života. Existují vyobrazení ryb, mořských želv i vulvy.“

Související článek: Graffiti, podvědomí a Systém

indian-art-467709_1920

kakadu-national-park-695133_1920

petroglyph-1574851_1920

petroglyph-1574852_1920

petroglyph-1574854_1920

petroglyphs-1650483_1920

south-africa-1352177_1920

Petroglyfy - skalní umění a jeskynní malby

Petroglyfy - skalní umění a jeskynní malby

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.