Pohanský svátek Beltaine

carnival-326492_1280Ohňový svátek Beltaine připadá na první květnový den. Podle pohanských tradic právě začíná světlá část roku. V předvečer tohoto magického svátku rituálně oslavujeme čas probouzejícího se nového života. Poslední dubnová noc ohně, magie a čarování se nazývá Valpuržina noc. Probouzí se hadí síla země, ožívají zemské čakry, tak i čakry v těle člověka. Nebráníme se spojování protikladů, oslavujeme mužský a ženský princip tvoření, spojení bohyně a boha, slunce a země, ohně a vody.  Spojením magických protikladů dosahujeme harmonie a napojení na vyšší síly.

Májka je symbolem bezpodmínečné lásky

Velký rituál nebo maypole-364265_1280Tanec májky je prastarý keltský, pohanský zvyk, doprovázen tancem, zpěvem a všeobecným veselím. Tancem v kruhu kolem dvou ohňů je možné vymanit se z proudu lineárního času. Tancem, například v blízkosti kamenných menhirů, je rituálně uctívána matka příroda, uvědomujeme si, že vše, co utváří přírodu, utváří i nás. Proto je májka také symbolem páteře a prostupující hadí síly, bezpodmínečné lásky a mystické svatby. Na jaře je životní proud universální tvořivé síly, procházející mikrokosmem i makrokosmem, nejtvořivější nejen v člověku, ale také v přírodě.

Pohanský Beltaine je svátek obnovy, regenerace, svobody, sebevědomí, sebelásky, zdraví, životní síly, plodnosti, kouzel lásky, extáze a vědomé sexuality. Až prvomájové ranní Slunce vzplane, přinese požehnání lidem, stromům, rostlinám, polím, zahradám a zvířatům. V předvečer prvního máje se lidé shromažďují v přírodě

broom-739395_1280Na kopcích zapalují posvátné ohně, vnímají hadí nebo také dračí energii země a inspirujíce se přírodou snaží se duchovně povznést a zbavit se všeho starého. Scházejí se také na silných přírodních energetických centrech, kde se nachází zemské čakry, v blízkosti kamenných monolitů, menhirů, kapliček, na přirozených křižovatkách lesních cest ale i u posvátných studánek.

Za svítání rituálně připravují devět polínek z posvátných stromů a rozdělávají očišťující oheň. Oheň se třikrát obchází a do posvátného plamene se odhazuje vše nepotřebné (mentálně). Stromy a keře na zahradách se zdobí barevnými pentlemi.

V předvečer prvního máje se uctívají královny přírodních čarodějek: měsíční bohyně Hekaté a Selené. Vládnoucí planetou tohoto magického času je vášnivá a magická Venuše.

fire-432478_1280V domácím prostředí, na bezpečném místě, můžeme utvořit kruh z devíti svíček v barvách slunce a jarních květů, alespoň na chvíli se vymanit z proudu času a v rituálním duchu uctít posvátnou energii světla a Matku přírodu. Svátek Beltaine se odehrává v období, kdy se Slunce nachází v zemském znamení Býka (astrologický zvěrokruh). Všechna kouzla mají v tento magický čas dlouhodobé následky, je proto vhodné pečlivě zvážit všechna naše přání a snové projekce. Energie zemského znamení Býka přináší sílu a bohatství, duchovní i hmotné.

Symboly Beltaine, pohanského svátku čarodějek a čarodějnic

Bříza, májka, oheň, květiny, jarní vůně, ranní rosa, květinové bohyně, barevné stuhy. Májku, symbol stromu světa, zdobíme červenými a bílými stuhami. Májka je symbolem dávání a přijímání. Je symbolem lásky, láskyplného přijímání sebe i ostatních.

Eshop – INSPIRACE PRO VĚDOMOU MYSL

Související článek: Zaříkání na Beltaine, Svátek čarodějnic – Beltaine

maypole-1329290_1920

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.