San Sebastián – krásné město na pobřeží Atlantiku

San Sebastián (baskicky Donostia, oficiálně Donostia-San Sebastián) je město na pobřeží Atlantiku v autonomním společenství Baskicko v severním Španělsku, necelých 20 km od francouzské hranice. Město je centrem provincie Gipuzkoa (Guipúzcoa). V roce 2006 zde žilo 183 000 obyvatel. Město žije především z obchodu, turismu a festivalů; jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst Španělska.

San Sebastián - krásné město na pobřeží Atlantiku

Španělský název San Sebastián město dostalo podle kláštera sv. Šebestiána, který pravděpodobně stál na místě dnešního města před jeho založením. Baskický název Donostia odkazuje k témuž světci: Don-Ostia = svatý z Ostie (římský přístav). Podle jiné hypotézy vznikl název postupným zkomolením původního Done Sebastiáne.

San Sebastián - krásné město na pobřeží Atlantiku

První písemný pramen z roku 1014 hovoří o klášteru sv. Šebestiána. Samotné město založil navarrský král Sancho VI. Moudrý roku 1180 jakožto námořní přístav pro navarrské království; již roku 1200 se však dostal do rukou Alfonse VIII. Kastilského; jako součást mocnější říše se přístav rychle rozvíjel. Díky své prosperitě se stal předmětem bojů, v nichž byl během 250 let šestkrát zničen. Roku 1489 bylo tehdy převážně dřevěné město zcela zničeno požárem.

San Sebastián - krásné město na pobřeží Atlantiku

Historická část města Parte Vieja (Staré Město) leží pod vrchem Monte Urgull, na výběžku pevniny do oceánu, na západě leží zátoka La Concha, na východě řeka Urumea. Zde najdeme kostely Santa María (kostel Panny Marie) a San Vicente (sv. Vincenta). Střed čtvrti je na Plaza de la Constitución. Na vrchu Monte Urgull se nachází pevnost La Mota. Jižně od čtvrti Parte Vieja leží čtvrť Centro, hlavní obchodní a hospodářské centrum města s radnicí a katedrálou. Východně od obou čtvrtí, na pravém břehu řeky Urumea, leží čtvrť Gros, vystavěná v 19. a 20. st., centrum čtvrti tvoří nábřeží s budovou kongresového centra Kursaal a náměstí Plaza Cataluňa s kostelem San Ignacio.

San Sebastián - krásné město na pobřeží Atlantiku

Památky města:

 • Katedrála Catedral del Buen Pastor de San Sebastián je nejvýznamnější sakrální stavbou ve městě, byla postavena v novogotickém stylu v letech 1888 – 97, má délku 90 m, věž katedrály má výšku 75 m.
 • Kongresové centrum Kursaal, je dominantní stavbou východní části města; stavba architekta R. Monea byla dokončená v roce 1999. Je hlavním centrem pro známý každoroční Filmový festival San Sebastián. Skládá se z řady prostor, hlavní koncertní sál je pro 1 800 diváků.
 • Kostel Santa María, barokní stavba s bohatě zdobeným průčelím dokončená roku 1774
 • Kostel San Vicente, gotická stavba ze 16. st.
 • Pevnost Castillo de la Mota na vrchu Monte Urgull
 • Radnice San Sebastián, leží jižně od přístavu, byla postavena v roce 1887, původně jako kasino
 • Palác Miramar, bývalé letní sídlo španělské královké rodiny
 • Muzeum San Telmo, etnografické sbírky v budově bývalého kláštera s kaplí s nástěnnými malbami
 • Divadlo Teatro Victoria Eugenia, novorenesanční stavba z let 1910 – 12
 • Most María Cristina, stavba z roku 1905

Zobrazit všechny motivační eKnihy – čtení na dovolenou

San Sebastián - krásné město na pobřeží Atlantiku

San Sebastián - krásné město na pobřeží Atlantiku

Nejkrásnější pláže:

 • La Concha: nejproslulejší městská pláž ve Španělsku. Je 1350 m dlouhá a v průměru 40 m široká. Je lemována pobřežní promenádou s rezidencemi a podniky. Jsou zde dvě plovárny, La Perla a Casa Real de Baños.
 • Ondarreta: leží na západě zálivu, mezi Palacio de Miramar a horou Igueldo, nejmenší (600 m) a nejklidnější z městských pláží.
 • Zurriola: 800 m dlouhá pláž na východě města při čtvrti Gros. Roku 1994 rekonstruována, o deset let později zde byl povolen nudismus.

Zdroj textu: Wikipedie

San Sebastián - krásné město na pobřeží Atlantiku

San Sebastián - krásné město na pobřeží Atlantiku

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?