Šaty z hedvábí – přírodní energie

nail-1183632_1920Hedvábí je pohodlné a má blahodárný vliv na pokožku těla, saje pot, v horku chladí a v zimě zahřívá. Hedvábí je navíc kvalitním izolátorem, podporuje zdravé proudění životní energie, a chrání před okolním negativním zářením. Oděv z umělých tkanin může naopak blokovat (životní) energii. Tradiční oděvy z přírodního materiálu, jako je vlna, bavlna, hedvábí, jsou pohodlné a většinou volného, pohyb neomezujícího střihu. Hedvábí je přírodní materiál utkaný z vláken bource morušového, jedná se o jemné vlákno vyrobené ze zámotků některých tropických motýlů z čeledi bourcovitých. Jemné, spirálovitě točené vlákno je tvořené fibroinem, jde o přírodní látku uloženou v matrici z lesklé, hedvábné klovatiny.

Pravé hedvábí se získává rozvinutím kukly bource morušového, tenké vlákno z jednoho kokonu může dosáhnout až 900 metrů. Pouhých deset kokonů, rozvinutých na tenké vlákno, by stačilo na dosažení vrcholu Mount Everestu. Jako zajímavost se na wikipedie také uvádí, že na výrobu jednoho japonského kimona je potřeba hedvábí z 2100 housenek bource morušového.

Nejen v Číně, ale napříč celou Asií se pěstují moruše bílé (Morus alba) za účelem tradiční výroby přírodní, luxusní látky. Listy morušovníku slouží jako potrava housenek bource morušového. Čarokrásné látky z čínského hedvábí se vyrábí více jak 5000 let, (občas bývá dokonce uváděno, že historie hedvábí přesahuje deset tisíc let). Také Thajsko, Turecko nebo Indie je proslulá hedvábnými látkami s tradičními vzory, a tradičními způsoby tkaní nebo barvení surového hedvábí.

V Číně se vypráví starodávná legenda o objevu hedvábí císařovnou, která popíjela pod morušovníkem čaj a do šálku jí spadl zámotek nočního motýla. Vytahovala jej ven, ale konec vlákna se jí omotal kolem prstu. Když odmotala všechno hedvábí uviděla zakuklenou housenku, a tak zjistila, že hedvábné vlákno má na svědomí drobný noční motýl.

silk-factory-196535_1920          silk-879308_1920       dyed-silk-1544568_1920

Číňané si po mnoho staletí žárlivě střežili své znalosti o výrobě hedvábí. Další z mnoha legend o hedvábí říká, že jedna čínská princezna propašovala vajíčka bource morušového do Japonska, ukrytá ve svých vlasech a od té doby Japonci začali pěstovat bource, vyrábět a používat hedvábí.

silk-worms-1571891_1920       silk-810687_1280

(Jako mnoho dalších hmyzích druhů, jsou kukly nebo housenky bource morušového v některých kulturách pojídány. V Koreji kukly vaří a dělají z nich populární pokrm zvaný „beondegi“. V Číně nabízejí pouliční prodavači smažené housenky bource morušového.)

Surové hedvábí, „nekonečné“ přírodní vlákno, vzniká z výměšků slinných žláz nočního motýla – larva se zakukluje v kokonu ze surového hedvábí. Tyto výměšky na vzduchu okamžitě tuhnou, a ze vzniklého jemného a lesklého vlákna vytváří motýl kuklu. Housenky bource jsou velmi žravé, (jako housenky všech motýlů), požírají listy moruše bílé ve dne v noci. Když se hlava housenky zbarví do hněda, znamená to, že se bude svlékat. Když se svléknou po čtvrté, jejich tělo se zbarví lehce do žluta a pokožka se stane tužší.

Dospělý motýl má rozpětí křídel asi 5 centimetrů, má drobné bíle ochmýřené tělo. Samice jsou dvakrát až třikrát větší než samci a jsou podobně zbarveny. Dospělí jedinci čeledi Bombycidae mají redukováno ústní ústrojí – nemohou přijímat potravu,  a neumí létat. Mnoho dalších nočních motýlů vytváří kokony, ale jenom větší druhy čeledí Bombycidae a Saturniidae jsou využívány pro výrobu hedvábných látek. Tento popis jakoby napovídal, že je již předem přírodou/vesmírem dán osud tohoto nenápadného hmyzu, jakoby prospěšnost nočního motýla bource morušového pro člověka byla jeho životním údělem.

silk-thread-1571914_1920       silk-yarn-1571888_1920

Historie dekórování hedvábných látek je bohatá na tradice i nejrůznější techniky. Z hedvábí jsou utkána také pravá japonská kimona. K výrobě 1 kilogramu hedvábí je potřeba asi 2–3 tisíce kusů kokonů.

weave-65113_1920       silk-1133743_1280

Z hedvábného vlákna se už v dávnověku nevyráběly pouze látky, sloužilo také k výrobě luků (tětiva), hudebních nástrojů (struny), rybářské náčiní (vlasec), a k výrobě hedvábného papíru.

Hedvábná cesta: karavanní cesta spojující ve starověku a středověku Čínu s římskou a později byzantskou říší. Hlavním obchodním atributem bylo hedvábí a papír. Sehrála významnou roli ve vzájemném ovlivňování různých světových kultur.

fashion-344136_1920 indian-woman-1149425_1280 saree-362756_1920

Nepravé hedvábí: umělé hedvábí je vyráběné z vláken získaných z přírodní celulózy, nebo ze syntetických polymerů s obdobnými fyzikálními vlastnostmi jako přírodní hedvábí.

Eshop – INSPIRACE PRO VĚDOMOU MYSL

Moderní vzory nepravého hedvábí

tissue-482884_1920

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.