Socha Svobody – zednářský symbol?

statue-of-liberty-962263_1280Na Ostrově svobody v New Yorku „povstává ze země, moře a vody“, k obloze se zdvihající Socha Svobody, stojící na podstavci ve tvaru hvězdy. Sochu, postavenou z ocele a mědi, symbolizuje také název: „Svoboda přinášející světlo světu“. Samotná socha je vysoká 46 metrů, s třístupňovým podstavcem, měřícím 47 metrů, dosahuje celkové výšky 93 metrů, monument váží 225 tun. Nejvyšším bodem nad korunou se sedmi paprsky, (nebo také se sedmi ostrými hroty), je pravá ruka vztyčená k obloze, ruka „bohyně“ držící ohnivou pochodeň. Pochodeň je dlouhá 13 metrů, a je pokrytá 24karátovým zlatem. Stavba tohoto kolosu vyšla na 250000 amerických dolarů. Pro představu, že jde skutečně o monumentální dílo, se podívejte na obrázek ruky svírající pochodeň: ukazováček měří téměř dva a půl metru, a samotná paže je dlouhá dvanáct metrů.

Od roku 1984 je Socha Svobody vedena na seznamu Světového dědictví UNESCO

statue-of-liberty-1075752_1920

V levé ruce vidíme o hruď opřenou pamětní desku se zákony, vztahující se k americké Deklaraci nezávislosti (4. července 1776), deska váží kolem 30 tun. Jedná se o dokument zvaný „tabula ansata“. Uvnitř sochy se nachází tři točitá schodiště.  Dvě ze schodišť, které mají každé 168 schodů, vedou ke koruně, kde se nachází rozhledna. Třetí schodiště vede až do nejvyššího patra, do vnitřku zlaté, ohnivé pochodně, poukazující k jednomu ze čtyř živlových elementů.

Socha Svobody poukazuje k několika hermetickým a mýtickým symbolům

statue-of-liberty-1746808_1280Ohnivá pochodeň symbolizuje mystické propojení nebe a země, vlastní symboliku má také zlato, které bylo použito na povrchové pokrytí pochodně. Živel ohně představuje pohybovou energii, oheň a světlo je prvotním základem pro vše stvořené, vše co je viditelné i neviditelné. Oheň je horký a suchý, směřuje vzhůru, je to element neklidný a nespoutaný. Ztělesňuje stvoření světa, je výbušný, bojovný, inspirativní, v ohni je jiskra a záření. Oheň symbolizuje Slunce a rudou planetu Mars. Má mužskou energii. V principu ohně, jako ve všem ostatním, jsou obsaženy dvě vesmírné polarity: tvořivá a ničivá. V ohni je život, pravda a svoboda myšlení. Oheň je žár, teplo, láska a vášeň, symbolizuje mysl a vůli. Oheň je sférou sexu. Je v něm princip síly a moci. Sedm duchů ohně drží stráž před Saturnovým trůnem. Pokud koruna na hlavě sochy představuje paprsky Slunce, proč je jich zrovna sedm?

„Svoboda přinášející světlo světu“, jíž u nohou leží přetržený řetěz, má vyzařovat z koruny a jejích sedmi paprsků, které představují sedm světových kontinentů a sedm moří, sedm základních hudebních tónů, sedm barev duhy. Ale také mystickou jednotu sedmi skrytých vnitřních světů: sedm energetických center v člověku – čakry. Sedmička se váže také k astrologickým planetám, představuje sedm stupňů vědomí, sedm archetypálních vzorů.  Člověka tvoří sedm základních principů: emoce, intuice, instinkt, rozum (moudrost), inteligence, vůle a vědomí.

Zobrazit všechny eKnihy

Sedmicípá hvězda představuje také sedm planet zvěrokruhu, a sedm dní týdne. Odkazuje k sedmé prostorové dimenzi, kde dochází k plnému pochopení všech vesmírných i pozemských tajemství, kde jsou vyřešeny všechny zdánlivě neřešitelné situace, kde poznáno je vše, co není zrovna jednoduché, vše neobyčejné, obtížné a nestálé. Sedmicípou hvězdu utváří nebeská (duchovní) trojka a pozemská, na hmotu odkazující čtyřka.

new-york-1745095_1920

Otázkou je, zda v případě monumentální Sochy Svobody jde skutečně o velkolepý symbol samostatnosti, svobody a tolerance, zda jde o skutečnou ideu spravedlnosti a pravdy. K tomuto kontroverznímu symbolu Spojených států amerických, které jsou považovány za zednářskou velmoc, se váže několik konspiračních teorií souvisejících s řádem Svobodných zednářů, a s plánem zavedení „Nového světového řádu“. Podle některých zdrojů provázely stavbu podstavce zednářské rituály, tři stupně podstavce mají poukazovat na tři stupně zednářského zasvěcení (učedník, tovaryš, mistr).

Platí v případě americké Sochy Svobody veskrze pravdivé rčení: „Chceš-li něco skrýt, vystav to všem na oči“?

ship-656875_1920

Americká Socha Svobody připomíná svou monumentálností jeden ze sedmi divů světa: Rhodský kolos

74a9dba3-794a-46f6-a64a-484176d2f40f_lMonumentální rhodský kolos, socha vysoká asi 33 metrů, tyčící se pravděpodobně před vjezdem do přístavu, byla zpodobněním řeckého boha slunce Hélia. Socha byla postavena roku 290 př.n.l.

Podobně jako Socha svobody má socha na hlavě boha Helia sedm paprsků, a pozlacený obličej. Rhodský kolos byl v dávných dobách zničen zemětřesením.

Hlava Sochy Svobody je také ozdobena korunou se sedmi paprsky, což nás skutečně může odkazovat k mýtům o řeckém slunečním božstvu. V některých zdrojích se však uvádí, že socha představuje královnu Semiramis (římskou bohyni svobody Libertas), nebo semitskou bohyni Ištar (sumerská Inanna). (Mezi sedm divů světa patří také Zahrady královny Semiramis.)

Bohyně Libertas bývá zobrazována jako bytost zbavující se řetězů nesvobody otroctví, v ruce drží lucernu se světlem svobody. Kolem roku 238 př.n.l. byl této římské bohyni postaven chrám, který se nacházel na jednom ze sedmi římských pahorků – Aventinu.

Plný název Sochy Svobody je „Liberty Enlightening the World“. Leží na ostrově Liberty Island, od jižního Manhattanu vzdáleného zhruba dva a půl kilometru.

Ištar je bohyní lásky, sexu a plodnosti, ale také míru a války, představuje protiklady přírody, je zároveň stvořitelkou i ničitelkou. Traduje se, že bohyni Ištar převzali do svého kultu právě svobodní zednáři.

Související článek: Washington a posvátná geometrie

Zdroj obrázku: Bohyně Ištar

dejiny-prostituce-baner_galerie-980

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.