Stonehenge – letní slunovrat

stonehenge-1145625_1920Stonehenge je prastará megalitická, kultovní kruhově uspořádaná kamenná stavba. Je symbolem Velké Británie, nachází se poblíž Salisbury. Stonehenge je symbolem pohanství, keltských tradic a rituálů, uctívání Slunce a země, symbolem starověké astronomické observatoře. Dodnes se u magického kamenného kruhu, obklopeného tajemnou aurou, vypovídající o dávných časech, schází lidé k oslavám pohanských svátků, hlavně o letním slunovratu. Výjimkou není ani keltský svátek Beltaine (svátek čarodějnic). Toto místo se vždy promění a jakoby splyne s časem zapomenutého dávnověku, je obklopeno emocemi tradičně oděných návštěvníků v keltských a druidských kostýmech, kteří sem přicházejí oslavit život, přírodu, jaro, posvátnou sílu Slunce a probouzející se země…

Ukázka z knihy „501 slavností a karnevalů z celého světa“:

STONEHENGE – letní slunovrat

„Až do roku 1977 bylo možné sem jen tak přijet a projít se kolem světově známého prehistorického monumentu Stonehenge, mohli jste se dotknout starobylých kamenů a zažít zvláštní pocit z přítomnosti v místě s magickou atmosférou. Většinou byste tam nikoho jiného nepotkali. Nyní je všechno jinak – všechny ty ruce, které se kamenů dotýkaly, napomáhaly jejich erozi a dnes se smějí návštěvníci pouze dívat.

stonehenge-947348_1920

Stonehenge původně tvořil kruhovitý příkop s valem, jenž byl vytvořen kolem roku 3100 př. n. l. Kruh stojících megalitů byl postaven o devět století později. Výzkumníci se domnívají, že Stonehenge sloužilo jako důležité pohřebiště, ale toto prozaické vysvětlení není však všeobecně přijímáno. O původní funkci Stonehenge se stále vášnivě diskutuje a nabízejí se různé teorie: věřící zde provádějí rituály, místo sloužilo jako astronomická observatoř, jednalo se o přistávací plochu pro mimozemšťany, menhiry zde rozmístily nadpřirozené síly.

Zobrazit všechny eKnihy

Ať už je pravda jakákoliv, Stonehenge je obklopeno tajemnou aurou a k oslavě alternativní kultury a letního slunovratu si je vybrali účastníci Stonehenge Free Festival mezi lety 1972 – 1084. Všechno se ale změnilo v roce 1985, kdy zde musela zasáhnout policie proti davu členů hnutí New Age, kteří se i přes zákaz snažili na festival dostat.

Ochránci anglického dědictví (English Heritage) objekt zpřístupnili až v roce 1999 a ti, kteří si přejí na vlastní kůži zažít slavnost letního slunovratu ve společnosti podobně smýšlejících lidí, tak mohou učinit bez placení. Navíc zde prožijí opravdu silné emoce – když v ráno slunovratu vychází nad mystickým kruhem slunce a netradičně odění lidé, druidové, pohané či lidé oddaní spiritismu provádějí rituální ceremonie. Jde vskutku o magický moment, ale brzy se o slovo opět přihlásí realita – místo musí být do 8.00 vyklizené, aby se Stonehenge mohlo vrátit do role lukrativního výdělečného artiklu.“

stonehenge-741485_1280

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.