Bezpodmínečná láska – „agapé“

heart-1450300_1920Dnešní příspěvek je založen na otázce, kterou zaslala pomocí kontaktního formuláře čtenářka webových stránek.

Otázka zní: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaký symbol pro agapé, bezpodmínečnou lásku? Nebo nějaký významově podobný? Děkuji moc za odpověď, Markéta.“

Existuje symbol pro agapé – bezpodmínečnou, božskou  lásku?

Moje odpověď: Agapé je dle Nového zákona: láska bez podmínek, svatá láska – kladný vztah lidí k sobě navzájem. Agapé je poctivá, pravdivá a čestná. Agapé tedy představuje nejvyšší, bezpodmínečnou, nesobeckou lásku. Trpělivou, shovívavou, laskavou a všeobjímající – lásku vycházející ze srdce a duše. Lásku, která dává a neočekává nic zpět. Jedná se o starořecký výraz pro dokonalou božskou lásku. Jiný starořecký pojem „erós“ představuje lásku a touhu, lidské toužení, které bývá podbarveno láskou domýšlivou, sobeckou, podmínečnou. Agapé je také používáno v křesťanství, představuje: lásku Boha k lidem, lidí k Bohu, a lásku všech bytostí mezi sebou.

(Ovšem v moderní řečtině znamená „sagapo“ – miluji tě.)

jesus-1473781_1280Ale otázka zněla, zda existuje symbol pro agapé, pokud Vám jde o symbol geometrický, tak myslím, že žádný takový není, alespoň o žádném konkrétním nevím. Snad by se dalo něco vyhledat směrem k starořecké historii, tam moje znalosti nedosahují. Ale vzhledem k tomu, že jde o symbol bezpodmínečné, nejvyšší lásky, tak pro každého člověka může platit jakýkoliv symbol, který tuto podobu lásky vyjadřuje, symbol osobně vybraný, přímo od srdce, a přijatý intuitivně. Ať už je to například životadárné Slunce, Ježíš, panenka Marie (k panence Marii se váže také jako symbol lásky slunéčko sedmitečné), případně andělé, nebo třeba „jen“ symbol srdce v jakékoliv podobě.

Esoterický symbol geometrický, pro bezpodmínečnou lásku, (zde bych to ale nedávala do souvislosti vyloženě s agapé), můžete použít například pentagram (i když to tak na první pohled nevypadá), jde mimo jiné také o symbol člověka, a člověk by měl být sám o sobě – ideálně – zosobněním Lásky. Já osobně upřednostňuji, a mimo jiné také za symbol lásky považuji hexagram, nosím jej ve stříbře zdobený kamínky, a velmi pro mne znamená. Ale zde také záleží na asociacích a vnitřním cítění. Když se mne lidé ptají, vzhledem k hexagramu na mém řetízku (často upoutá pozornost), zda jsem „židovka“, odpovídám jednoznačně, že nejsem. Hexagram má mnohem bohatější význam, než jen jako židovská hvězda Davidova.

Proto se rozhodněte srdcem, nechte intuici zvolit ten správný symbol pro agapé, v té souvislosti v jaké je položena Vaše otázka, v daný okamžik, který se vztahuje k Vašemu životu.

Možná se pletu a nějaký symbol, který by dokonale vyjadřoval agapé, přece jen existuje. Snad Vás tato odpověď v tento okamžik uspokojí.

Archetyp: Anděl – laskavá a láskyplná (animální) bytost

angel-54646_1280

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.