Tajemné jezero Bajkal, šamanské tradice

Bajkal je jezero v jižní části východní Sibiře, na rozhraní Burjatské republiky a Irkutské oblasti v Rusku. Je to nejstarší a nejhlubší jezero na světě. Jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let a maximální hloubka je 1642 m.

Po Kaspickém moři jde také o druhé největší jezero v Rusku, místní obyvatelé o něm obvykle hovoří jako o moři. V jezeře žije 1 200 druhů živočichů, z nich tři čtvrtiny jsou endemity, tj. vyskytují se pouze zde. V Bajkalu je soustředěna jedna pětina světových zásob povrchové sladké vody. Bajkal je tvořen hlubokou příkopovou propadlinou na rozhraní dvou tektonických desek (eurasijské a amurské), které se každým rokem rozestupují zhruba o 2 cm.

Tajemné jezero Bajkal, šamanské tradice

Kotlina jezera leží v centru Asie, kde je ryze kontinentální klima. Velký objem jezera má zmírňující dopad na klima na pobřeží. Sezónní a denní kolísání teploty a vlhkosti vzduchu je mírně sníženo. Ve srovnání s okolními oblastmi je u Bajkalu mírnější zima a chladnější léto. Průměrná teplota vzduchu v lednu a únoru je okolo – 19 °C a v srpnu okolo 11 °C. Bajkal zamrzá většinou v lednu a rozmrzá v květnu. Tloušťka ledu je 70 až 115 cm. Voda je velmi průzračná (až 40 m), málo mineralizovaná a mírně alkalická. Celkový obsah soli nepřevyšuje 150 mg/l. Iontové složení je obdobné jako v přítocích. Voda je bohatá na kyslík ve všech vrstvách až do nejhlubších míst.

Tajemné jezero Bajkal, šamanské tradice

Oblast Bajkalu je charakteristická složitým systémem větrů. Převládají západní a severozápadní větry z břehu na jezero (gornaja a v oblasti ostrova Olchon sarma). Na podzim a na začátku zimy dosahují větry rychlosti uragánu 30 až 40 m/s. Jižní a jihovýchodní větry se nazývají šelonnik, podélné větry ze severovýchodu věrchovik a barguzin, z jihozápadu kultuk. Větrné vlny dosahují většinou výšky 1 až 3 m, ale někdy 4 až 5 i více. Konvektivní a turbulentní promíchávání zachvacuje horní vrstvy vody až do hloubky 250 m, hlouběji promíchávání slábne. V důsledku větrů v létě dochází k pohybu povrchové teplé vody k protilehlému břehu a ke vzestupu hlubinné chladné vody u břehů, od kterých fouká vítr.

Zdroj textu: Wikipedie

Tajemné jezero Bajkal, šamanské tradice

BAJKALSKÁ MYSTÉRIA

Sibiřské jezero Bajkal existuje již asi 30 milionů let, je to svého druhu největší vodní nádrž na světě. A jakkoliv se dlouhá léta vědci a záhadologové snaží odhalovat jeho tajemství, stále jsou na začátku. Co je sem vábí?

Ostrovní zeď: Na největším ostrově jezera – Olchon – bylo nalezeno kamenné zdivo bez jakýchkoli zpevňujících materiálů. Prastará zeď je dlouhá zhruba 300 metrů a odděluje mys vystupující do vody. Vědci se domnívají, že jde o pozůstatky kultury Kurykan z období mezi pátým až desátým stoletím našeho letopočtu. Důkazy ovšem chybějí. Někteří badatelé vystoupili s teorií, že šlo o kultovní stavbu, která ukrývala sakrální místo. Vyloučeno to není, za zdí odkryli archeologové hroby. Jiná hypotéza hovoří o tom, že zeď byla postavena na ochranu proti nepříteli. Také to může být z části pravda, vždyť na východní straně jsou viditelné zbytky příkopu a vertikálně zde nastavené ploché kameny mohly mít význam pro ochranu před útoky cizích bojovníků.

Tajemné jezero Bajkal, šamanské tradice

Bajkalské větry: Zapředete-li rozhovor s rybáři, dozvíte se, že je děsí vítr. Když vyplují na jezero, nikdy si nejsou jistí, co je čeká. Bouřka může přijít bez varování, silný vítr vzniká zcela náhle i za jasného dne. Možná za to může specifická zeměpisná poloha jezera, které je obehnáno horami a připomíná tak velkou propast. Rybáři mají větry pojmenované podle síly, způsobu chování a podle strany, odkud přicházejí. Za nejhrozivější považují Sarmu (název podle místní řeky), tento vichr vytváří jakýsi aerodynamický trychtýř, zužuje se dolů k ústí údolí. Když udeří, jsou rybáři bezbranní, převrací jejich lodě, mnohé už utopil.

Tajemné jezero Bajkal, šamanské tradice

Fata morgana: Ačkoli tu nezažijete mnoho horkých dní, můžete se setkat s jevem, který se nejčastěji vyskytuje na poušti. Fata morgana se tu vyskytuje tak v deseti až patnácti dnech ročně, vzniká ve sluncem rozehřátém vzduchu. Sluneční paprsky odražené od hladiny jezera vytvářejí obrysy a siluety, které vás oklamou. Můžete spatřit horu, vesnici, loď…

Eshop – INSPIRACE PRO VĚDOMOU MYSL

Šamanská skála a šamanské tradice: Na mysu Burchan je skála se dvěma vrcholky z bílého mramoru, pokrývá je ji červený lišejník. Je považována za jednu z devíti svatyň Asie, říká se jí Skála šaman. Pravdou je, že šamanské tradice stále silně ovlivňují lidi žijící u jezera. Na ostrově Olchon se prý zdržuje podle burjatských pověstí bajkalští duchové, snad proto se tu také každý rok koná sjezd šamanů z celého Ruska.

Zdroj textu časopis Spirit 35/2011

Tajemné jezero Bajkal, šamanské tradice

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.