Umělecká tvorba – Alena Kurtulíková

Umělecká tvorba - Alena KurtulíkováNový článek z kategorie Vaše příspěvky je o sebevyjádření. Malování a kreslení je vyjádřením jemnohmotné duše. Jde o dialog člověka s tělem, s duší, s tvůrčí a inspirující přírodou, s životem a Vesmírem. Žádná malba však nemá strohý, jednoznačný význam, v každé malbě lze intuitivním vnímáním najít niternou podstatu duševního díla. A každý z nás můžeme v uměleckém díle vidět něco jiného.

Dnes bych vám ráda představila autorku těchto krásných obrazů Alenu Kurtulíkovou. Ke své umělecké tvorbě používá nejen gelové pero, ale také rozmývané akvarelové tužky, akryl a suchý pastel.

Nebylo složité odpovědět na otázku: „Pri čítaní vašich webových stránok ma napadlo, že by som Vám rada poslala moje obrazy k náhliadnutiu. Dôvodom je pocit, počuť predstavy človeka, ktorý sa tak do hĺbky zaoberá dianím na Zemi a Univerze. Je to príbeh – človeka ako jedinca v zladení polarít, tiež muža a ženy, ktorí týmito polaritami sú.“

Obrázky Aleny Kurtulíkové mají určité prvky „šamanského vidění světa“, možná stvoření světa. Připomínají mi šamanské vize, v kterých se životní energie projevuje jako skrytá hadí síla a podobně. Tyto obrazy mají velkou „duševní“ hodnotu, obzvlášť v případě, pokud jsou tvořené „bez záměru“.

Umělecká tvorba - Alena KurtulíkováSkutečně připomínají příběh, který ale nemusí být záhadou, pokud věříme své intuici – vnitřnímu hlasu. To, co nás „nutí“ tvořit, je vyšší způsob zápisů v realitě, zápisů, které jsou čitelné pouze pro určitou část lidí. Občas pracuji obdobným způsobem, někdy dopředu nevím, o čem bude nový článek, nestanovuji si žádné osnovy, zviditelňuji to, co mi přichází na mysl v přítomném okamžiku. Teprve poté článek upravuji do čitelné podoby, protože to, co mi přichází, nedává vždy na první pohled ten správný smysl.

Některé projevy inspirace nevznikají z našeho chtění, jsou sice spontánní, ale ne z naší vůle. Tak vznikají i obrazy tvořené samovolně, kdy ruku vede neslyšitelný vnitřní hlas vyšší inspirace. Tento hlas nás vede určitým směrem a příčinu nebo smysl si nemusíme uvědomit okamžitě, ale až s odstupem času.

Jedná se o ryzí schopnost tvořit, která se v takto čisté formě vyskytuje jen zdánlivě vzácně, spíše si tyto skryté vnitřní popudy běžně neuvědomujeme. Jedná se o uměleckou inspiraci, která je uložená v hlubších vrstvách paměti osobního morfického pole, někdy přichází dokonce z minulých vtělení, jindy může jít o vzkazy z budoucnosti. Tvoření hodnotného díla je vždy intuitivní, některá témata vyvstávají z mysli postupně, dokonce opakovaně i s větším časovým odstupem. Případně jde o témata, která naše vědomá mysl někdy v minulosti odsunula jako nepochopená nebo nepřijatelná. S odstupem času přichází, někdy i nečekaně – živější propracovanost, nová obrazotvornost, doprovázená podivnou snadností s jakou nové dílo postupně vzniká.

Zda jde o dílo plynoucí z podvědomí, poznáme podle toho, jakou energií překypuje. Vnitřní vedení se ne vždy shoduje s vědomým přemýšlením, někdy se i původní záměr změní v něco zcela jiného, nepředvídatelného. To se stává právě u výtvorů, které na sebe navazují s odstupem času, teprve potom jsme schopni vidět jistou návaznost, propracovanost, uspořádání a souvislosti. Teprve spojením jednotlivostí vznikne obrazec smyslu, který nám dříve možná unikal.


Alena Kurtulíková: „Je to súbor piatich obrazov, ktorých tvorba nepriebiehala so žiadnym zámerom a len náhodne sa zoskupili v príbeh. Tvorba trvala v priebehu 10r. Posledný bol v r.2014. Pre mňa sú stále záhadou. Obsahom aj štýlom, ktorý vyznikol tým, že ma niečo stále nútilo, aby som maľovala. Bola by som Vám vďačná za Vaše pocity…z príbehu, obrazov. Sú to pre mňa výnimočné diela, pod ktorými nie je môj podpis, ako to bežne autor robieva. Nejako ma presahujú, tak sa pred nimi skláňam a stále ma neprestávajú udivovať.“

alena.kurtulíkova@gmail.com

Fotogalerie a další informace: ak-art.webnode.cz

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Výtvarník Denis Anfilov:„Obrazy Aleny jsou inspirovány událostmi citového života a vztahem mezi ženou a mužem. Toto věčné téma autorka interpretuje mnohovrstevnou symbolikou, která Vás vtáhne do archetypálních hlubin podvědomí. Máme zde mimořádnou možnost vstoupit do světa ženské citlivosti, která výtvarnými prostředky mapuje tajemství archetypů milostného života.“

Popis: Archetypální, iniciační příběh vztahu

Koloběh
Náš současný život, který žijeme.
Pohled, zamyšlení.
Kam dál.

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Cesta
Pochopení polarit, rozdílů. Komunikace.
Nalezení smyslu toho kdo jsme, proč tu jsme,
kam spolu jdeme, co vytváříme.

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Souznění
S pochopením přichází souznění, pocit klidu – jen být.
Vytváří se tak buňka, která je základem pro budoucí život.

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Úcta
Když projdeme souzněním, jsme si vědomi úcty jeden k druhému.
Víme, že zasahovat do průběhu života druhého je nemožné.
Chápeme, jak omezující to je.
Tančíme spolu a přesto každý sám.

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Návrat domů
Uvědoměním si koloběhu, projdeme cestou k souznění.
Pevným zvládnutím úcty se vracíme domů. Tam, kde jsme v bezpečí, kde žijeme v úctě jeden k druhému, k celku, k přírodě
Můžeme svobodně žít a tvořit.

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková  Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Alena Kurtulíková: „V r. 2014 som nakreslila obraz s názvom – Dotyk motýlích krídiel.

Vy ste napísala knihu – Motýlí efekt.

Obraz pojednáva vlastne o tom istom. Ako môže človek meniť svoju realitu. Buď ísť nevedome s davom a mať pocit, že nežije to čo chce… môžu sa k tomu pridať zdravotné problémy – na mojom obraze sú to tmavé škvrny na tele ľudí. Alebo ísť vedome – modrý človiečik, ktorý komunikuje sám so sebou a Universom…, žije tak ako to cíti…, sťačí len povedať Áno, alebo Nie.“

Dotyk motýlích krídiel

Umělecká tvorba - Alena Kurtulíková

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.