Kouzlo romantických růží a jejich mystická symbolika

Osobní oltář zdobíme čerstvými květinami, často si pro tuto příležitost vzpomeneme na růže – květy lásky. Růže je nejsmyslnější květinou a nevšední královnou květin, je patronkou lásky, vášně a dokonalosti, je symbolem romantické lásky. Obyčejná šípková růže je symbolem nezávislosti, krásy a volnosti. Plody divoké růže z ní dělají spanilou léčitelku. V řecké mytologii růže symbolizuje bohyni Afroditu, zrozenou z mořské pěny, s jejím zrozením je spojován růžový keř s bílými květy. Nadpozemsky krásná bohyně vystupuje z mušle a za svítání přichází na mořský břeh zasypána deštěm okvětních lístků růží. Pod jejíma nohama rozkvétají krásné a smyslně vonící květy růží. Afroditu miluje a uctívá všechen lid i samotní bohové, je vládkyní země i nebes. Ve východní symbolice se jedná o květ lotosu a mystickou bohyni Lakšmí.

Foto: Rebeka Sprinncová

Posvátné růže jsou nejen symbolem lásky, krásy a půvabu, mládí a radosti, krásy a nevinnosti, horoucí něhy a ušlechtilosti, znovuzrození a plodnosti, mají také hlubokou mystickou symboliku nejen andělské pokory a královského majestátu. Zpěv slavíků je často přirovnáván k písni lásky. Slavík vyznává lásku královně všech květin – růži, a tím také lásku k nebesům. Růžová zahrada je symbolickým pojetím zahrady života, v překrásné zahradě střídá se období plného rozkvětu s obdobím smutného pohledu na holé, trnité keře. Předčasně uvadlé růže jsou jako spoutané duše. Zahrada plná rozkvetlých růží je jako nebe plné hvězd. Růže symbolizuje také slovo – naše mysl je onou zahradou pro růže. Pokud je při důvěrném rozhovoru na stole ve váze kytice růží, společník nás tímto žádá o diskrétnost a uchování tajemství. Stejné znamení je skryto ve věnečku z poupat růží položeném na stolku.

Rudé růže jsou symbolem erotiky, sexu a vášně, ohně a krve

  • Bílé jsou znamením nevinnosti a čisté neposkvrněné duše, čistoty a ticha, andělsky čisté nebeské lásky, lásky nadsmyslné. Karmínové růže symbolizují lásku duchovní, duchovní růst a hledání pravého smyslu života.
  • Žluté růže vyjadřují žárlivost, růžové něhu, fialové skromnost, ale také svůdnost.
  • Růžová poupata jsou ochránci tajemství.
  • Darované růže jsou vyznáním a slibem lásky.
  • Růže je zasvěcena božskému jménu Eros, od této symboliky se odvíjí romantická a opojná láska a erotika.
  • Ale růže má také pichlavé trní, je její nedílnou součástí, trní symbolizuje bolest a rány uložené hluboko v srdci, prožijeme-li lásku nenaplněnou, neopětovanou nebo zrazenou.

Růže brzy uvadá, stejně jako láska dlouho nevydrží, pokud ji nedokážeme včas proměnit v upřímné přátelství. Láska i květy růží jsou pomíjivé, přesto krásné a neopakovatelné. Růže symbolizuje jak mládí, tak stáří. Růže dostáváme a dáváme v zamilovanosti, růži dáváme také jako poslední květinu zemřelému. Tato květina je symbolem kola života, věčného času, smrti a znovuzrození. Uspořádání růstu okvětních plátků představuje magickou spirálu věčnosti.

Růže v mystické symbolice. Vzpomeňte na lidovou tradici „Jízda králů“ – růže v ústech korunovaného krále odkazuje na mlčenlivost a zachování tajemství

  • Růže se čtyřmi okvětními lístky: nevědomost a chaos prapočátku stvoření, nevědomé vnímání a chápání. Symbolizuje také čtyři světové strany a čtyři strážní věže.
  • Růže s kruhovým středem: posun k uvědomění, změna chaosu v řád, filozofie pěti elementů přírody, kolo života a spirála věčnosti, symbolizuje zákon vznikání a zanikání, odkazuje také na řád v kruhovém pohybu nebeských těles.
  • Růže s pěti okvětními lístky: symbol mikrokosmu.
  • Růže se šesti okvětními lístky: symbol makrokosmu.
  • Růže se sedmi okvětními lístky:  symbolizuje veškeré souvislosti s magickým číslem sedm (sedm planet sluneční soustavy, sedm alchymických kovů, sedm energetických center lidského těla – čakry, sedm barev duhy a podobně.
  • Růže s jednadvaceti okvětními lístky: symbolizuje prozření, osvícení, vědomé chápání a přijímání božského principu stvoření vesmíru – odkaz k existenci vesmírného Vědomí.
  • Stolistá růže je symbolem Slunce, duchovního světla a éterických vibrací vyššího vědomí.
  • Kříž a pětilistá růže: tajemství čísla devět – čtyři ramena kříže plus pět okvětních lístků.
  • Pentagram a pětilistá růže (takzvaný růžový pentagram): symbol vesmírné harmonie, harmonie těla a mysli, chrání před rozpolceností ducha a těla. Symbolizuje změnu – cestu z hlubin nevědomí do plného vědomí. Rovněž představuje mlčenlivost a uchování mystických tajemství. Pentagram s růží odkazuje též k planetě Venuši (Jitřenka, Večernice).
  • Růžové poupě: je symbolem uchování tajemství, mlčení v pravou chvíli, je symbolem tajemství života, rozvíjení poupěte představuje tajemství zrození.
  • Plnokvětá růže: je symbolem životní cesty, která vede buď labyrintem poznání, nebo temným bludištěm nevědomí. Rovněž je symbolem tajemství. Označení: „sdělení pod růží“, znamená „důvěrné sdělení“, žádost o uchování tajemství, mlčenlivost. Tato symbolika bývá vyjádřena umístěním vázy s růžemi na stůl během důvěrného rozhovoru, případně je růže zavěšena nad místem setkání.
  • Zlatá růže: je symbolem uchování tajemství týkajících se mystických, hermetických a duchovních moudrostí. Zlatou růží bývají označena mystická, duchovní místa, místa s duchovní energií, pozemské chrámy a svatyně.
  • Červeno-bílá růže: symbolizuje prvotní světlo a pohyb, tajemství pozemské duality, tajemství překonání omezení pozemskou dualitou.
  • Černá růže: symbolizuje vznik něčeho nového skrze změnu, je symbolem nových začátků, představuje takzvanou alchymickou smrt. Symbolizuje rozhodnutí – bod zlomu – pro překonání zastaralých vzorců, svazujících pout, zbavení se tíživých vzpomínek, překonání traumat minulosti.
  • Mystická růže: je označení pro Pannu Marii. Šípkový keř se objevuje v symbolice mariánských legend o zjeveních Panny Marie.

Vůně je duší květin, vůně růže je dechem lásky

Vůně růže je tak omamná, jako život sám, vůně představuje duši květin. Vůně přináší poznání opojného a pomíjivého éteru ve věčnosti. Staří egypťané jsou odborníci ve využívání a objevování aromatických květinových esencí z dřevin, bylin a různých druhů koření, hojně je využívali při léčení, koupelích v lázních a masážích. Ani růže nesměla chybět v aromatických koupelích a ve flakóncích s parfémy. Nejkrásnější vůni a skvělé tonizující účinky má čajová růže žlutá. Vůně růží obsažená v éterickém oleji má afrodiziakální účinky, harmonizuje a povzbuzuje organismus.

Vonné oleje jsou u starověkých civilizací nedílnou součástí rituálů, obřadů a všech slavností. Napadlo vás někdy, jak elementární částice, které jsou součástí vědomé božské inteligence, dokázaly – stvořit něco tak opojného a smyslného, jako jsou vůně květin?

Zobrazit elektronické a tištěné KNIHY Psychologie chaosu

Vykuřování s okvětními lístky růží

Do kadidelnice dejte sušené okvětní lístky růží, pokapejte je růžovým éterickým olejem a nechte pomalu doutnat. Pracujete-li venku, nechte na rozpáleném dřevěném uhlí doutnat sušená růžová poupata. Vždy můžete přidat a různě kombinovat jakékoliv další bylinky týkající se lásky.

PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?