Zaříkání na Beltaine (svátek čarodějnic)

festival-941160_1280Podle keltské tradice jsou všechny ohně noc před oslavou Beltaine (svátek čarodějnic) uhašeny. Těsně před úsvitem lidé nasbírali devět posvátných dřev a připravili je k rozdělání nového ohně, který má očistit vzduch od negativních vlivů. Tato procesí většinou začínala na úpatí kopce a končila na vrcholku. Jakmile začalo svítat, byly zapáleny ohně a lidé je třikrát obešli. Někdy přivedli i domácí zvířata, aby je tak ochránili před nemocemi a kletbami. V některých evropských zemích lidé ohně přeskakovali, aby se tak očistili. Pochodně zapálené tímto ohněm si lidé odnášeli domů, aby zapálili domácí krb novým ohněm roku. Ohni byla nabízena úlitba mléka, másla, vajec a chleba se zaříkáváním (předkřesťanský zvyk) a nebo s modlitbou (křesťanský zvyk) v naději, že další rok bude úspěšný.

Svátek čarodějnic – vzývání Beltaine

fairy-962574_1920Evropským zvykem také je vázání větviček jeřabin nad dveře a pomazání čela popelem z nového ohně pro štěstí. Rosou z věder a vydlabaných kamenů jako svěcenou vodou, bylo kropeno obydlí, aby se tak zajistilo štěstí, zdraví a radost.

V některých dnešních rituálech se tančí kolem ohně ve spirálách na oslavu očistného rituálu Beltaine.

Zapalte oheň v kotlíku. Otočte se k východu a řekněte:

Z východu Slunce vzplane a osvětlí temnoty, každá hvězda zhasne, jak ve městě lampy. Bílá se rozzáří v stříbrnou, stříbro ohřeje se do zlata, zlato pak do čistého ohně a východ pokryje jasně červená. Den s prvním svým nádechem pokryje se tichem a chladem, lesy a údolí se chvějí, po chvíli vyraší stín v každém keři. Den blahobytu přichází! A já ti předávám posvátný oheň, aby mojí rodinu od zla ochránil.

Kotlík třikrát obejděte, pak odříkejte:

man-1269414_1920Májka stoupá k nebesům a dlouhé barevné pentle se třepotají v Slunci ranním jako důkaz dávání a přijímání. Pane a Paní, vstupte do magického kruhu, vneste do něj lásku a harmonii ve Slunce západu. Kruh se dotýká nebe, splnění mých přání slibuje! Vlády se Venuše ujímá, její vášeň je hluboká pro lásku a hru. Býk slibuje bohatství. Amor zasahuje přímo do srdcí. Afroditiny rty se pohybují dechem.„Kouzlo je umění do spirály tancem.“ V magickém kruhu nebe se dotkni a splň všechna má přání! Májka je světa strom Tradice Poteau Mitam.

Z ebenově černých moří hvězdy na písečný břeh vynáší. Dává sílu tanci každým odstínem, paprsku života v čarodějnictví potřebném. V magickém kruhu do spirály tanči, dotkni se nebe a naplň má přání! Jeřabiny na skalách a rosa první jsou tajemstvím ročního období. Obnova každoroční přísahy míru domova a radosti, blahobytu a více kouzel z dlaní mých a proniknutí k jádru věcí tajemných. V magickém kruhu do spirály tanči, dotkni se nebe a naplň má přání! Třikrát obejdi oheň žhnoucí, plamen přeskoč, zatrať staré a čerstvým je obnov. Ve jménu Bohyně a Boha, ochraňuj všechna zvířata. Dej nám zdraví a štěstí, nabízím Beltaine oběti, za splnění mých snů. V magickém kruhu do spirály tanči, dotkni se nebe a naplň má přání!

Zdroj: „Kniha stínů pro vědmy a čarodějnice“, autor: Silver Raven Wolf, nakladatelství Pragma, 2003


Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Související články: Pohanský svátek Beltaine, Svátek čarodějnic Beltaine

Zaříkání na Beltaine (svátek čarodějnic)

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.