Japonská sakura – symbol štěstí

Třešňové květy přilákají v Japonsku každý rok na jaře, od konce března do května, do parků pod koruny stromů tisíce lidí, pořádají se pikniky do pozdních nočních hodin. Popíjí se rýžové víno a ochutnávají tradiční japonské speciality. Festival „prohlížení květů“ se nazývá „Hanami“, jeho součástí jsou hudební vystoupení, divadelní hry, poezie a malování obrazů, jejichž hlavním tématem jsou sakury. Oslavy  pokračují i v nočních hodinách a v parcích září tradiční papírové lampiony. Sakura – „japonská rozkvetlá třešeň“ – má více jak 200 odrůd. Stejně krásný je pohled na zralé plody třešní, které se nazývají „sakuranbo“.

Původ japonské třešně spadá do starověké Číny, také tam byl tento strom od dávných věků uctíván malíři, básníky a zpěváky. Především jako symbol ženského těla, ženské krásy, jemnosti, půvabu a lásky.

V Japonsku je během festivalu oslavována nejen krása rozkvetlých stromů, ale i lidský život, v této zemi je třešeň symbolem lidského života a vědomí pomíjivosti.

Po odkvětu, kdy růžové plátky květů popadají na zem, mají japonské parky a zahrady také své neodolatelné kouzlo, růžová barva květů je všude, kam pohlédnete. Stejně tak uvědomění pomíjivosti.

V buddhismu jsou japonské sakury symbolem pomíjivosti života

Inspirativní třešňové květy, s nádechem křehké romantiky, zpodobněné v nespočtu japonských veršů, jsou ozdobou japonských domácností, dekorují věci běžné denní potřeby v podobě něžných ornamentů od čajových servisů a nábytek až po japonská kimona. Společně s tygry (totemové zvíře) a draky (dračí energie) jsou součástí také japonského tetování. V zahradách vynikne krása sakur v podobě soliterní dřeviny, vysazují se také po skupinách a do stromořadí, všude tam, kde je dostatek slunce.

              

Sakura – japonský národní květ –  je symbolem štěstí a lásky

Představuje přátelství a setkávání, vitalitu, skromnost, vyrovnanost, vlídnost, naději, nové začátky. Od pradávna je symbolem oblačné oblohy, mraků, které v jednu chvíli jsou, a v druhé chvíli je rozfouká vítr. Nadýchané bohaté shluky květů připomínají oblaka. Pohled na rozkvetlé třešně vzbuzuje údiv, optimismus a nadšení, moře růžové barvy je balzámem pro oko a společně s jemnou vůní je balzámem i pro lidskou duši. Omamná vůně třešňových květů vyvolává v lidech krásné vzpomínky na jedinečných čtrnáct dní v roce, kdy krásné a inspirativní sakury kvetou.

Související článek: Japonská tradice – gejša, Symbol štěstí – bůh Ganéša

Tradiční japonská pochutina: Nakládané květy třešní sakur

Květy sakur se v Japonsku nakládají podobně jako okurky způsobem zvaným tsukemono. Květy trháme před plným květem, kdykoliv od doby kdy se poupata otevřou asi na 70 procent květu.

300 gramů květů sakury
3 lžíce soli
3 lžíce octa, v Japonsku se za nejvhodnější pokládá ume ocet

Omyjeme květy, necháme okapat vodu a důkladně zakryjeme solí. Přikryjeme, zatížíme a necháme v ledničce po dobu 1 – 3 dnů než pustí vodu. Pak tekutinu vylijeme a přidáme ocet. Opět vložíme do ledničky na 3 dny. Po třech dnech vylijeme tekutinu (nebo uschováme a používáme jako ochucený ocet, má nádhernou barvu) a pak necháme volně schnout po dobu 3 dnů. Uchováváme ve skleněné nádobě s další solí. A užíváme si květů sakur v každém ročním období.


Související: Jarní pohanský kalendář – březen, Květomluva podle pohanských tradic

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.