Města a stavby ve tvaru Hvězdy

Města a stavby ve tvaru HvězdyPosvátná geometrie: „Některé stavby mají posvátnou geometrií stanovené půdorysy, ať už jde o kruh, kříž či elipsu. Ve stavbách bývá zakomponovaná na první pohled neviditelná nejedna posvátná číselná kombinace, skrytá v rozměrech daného objektu. Například na Zelené hoře nad Žďárem nad Sázavou stojí kostel sv. Jana Nepomuckého. Kostel má půdorys pěticípé hvězdy, stojí uprostřed nádvoří, které je obestavěno spojenými budovami ve tvaru deseticípé hvězdy. Celek tvoří impozantní stavbu, která vynikne především pohledem na letecký snímek. Tato barokní stavba je krásným příkladem posvátné geometrie, stavba chrámu se vyznačuje především použitou symbolikou čísla pět. Postaven byl v letech 1715 – 22. Bezesporu stojí na silně energetickém místě a její stavitel, Jan Blažej, geniální architekt té doby, jistě byl znalý symbolického magického jazyka, jehož tajemství zakomponoval do stavby originálního kostela.“

Zdroj úvodního textu: časopis Spirit

Zdroj úvodní fotografie: Národní památkový ústav


HVIEZDNE MESTO PALMANOVA

V Taliansku, blízko hraníc so Slovinskom, je zaujímavé mesto Palmanova založené našimi slovanskými predkami ešte v dobách, keď bola táto oblasť západnou provinciou Veľkej Tartárie. Palmanova svojím rozložením tvorí pravidelnú deväťcípu hviezdu a je jednou z pevností v tvare hviezdy rozosiatych od západných hraníc Európy až po východnú hranicu Ruska na Ďalekom východe. Podľa oficiálnych zdrojov bolo mesto založené v roku 1593. V roku 1960 bola pevnosť vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Města a stavby ve tvaru Hvězdy

V centre mesta sa nachádza námestie Grande v tvare pravidelného šesťuholníka. Od neho smeruje šesť hlavných ulíc smerom k hradbám pevnosti a z toho iba tri ulice sa končia bránami. Hradby sú konštruované takým spôsobom, aby každá bašta mohla chrániť susednú. Stavitelia dávnych dôb mali jednoznačne široké znalosti nielen z oblasti statiky, staviteľstva a geológie, ale aj z posvätnej geometrie, rádiestézie, znalostí prúdenia energií a mnohých iných.

Zdroj textu a obrázků: OZ Biosféra

Města a stavby ve tvaru Hvězdy
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

LETOHRÁDEK HVĚZDA

Letohrádek Hvězda (německy Schloss Stern) je renesanční letohrádek, stojící ve stejnojmenné oboře v Praze-Liboci, vzdálený asi 7 km západně od středu města v městské části Praha 6. Je velmi originálním příkladem české renesanční architektury.

Oboru Hvězda v lese Malejově nad vsí Liboc zřídil roku 1530 král Ferdinand I., který ji později nechal obehnat zdí. Tehdy byla ještě zvána prostě Nová královská obora. Podle plánů králova mladšího syna rakouského arcivévody Ferdinanda Tyrolského, dlouholetého místodržícího v Čechách pak byl v letech 1555 až 1558 postaven letohrádek Hvězda. Ferdinand Tyrolský sám položil základní kámen k letohrádku 27. června 1555. Stavbu prováděli nejprve Juan Maria Avostalis del Pambio a Giovanni Lucchese, po nich Hans Tirol a Bonifác Wolmut. Dvoupatrový letohrádek na unikátním půdorysu šesticípé hvězdy (díky kterému získal své jméno) patří do skupiny tzv. filosofických staveb a uvnitř vyniká bohatou štukovou výzdobou.

Letohrádek byl v roce 1952 přestavěn a do roku 1996 zde bylo Muzeum A. Jiráska a M. Aleše. V roce 1962 byl zařazen na seznam národních kulturních památek. V současné době je zpřístupněn veřejnosti a uvnitř je umístěna expozice o bitvě na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko od obory.

Zdroj textu: Wikipedie

Zdroj obrázku: Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Související VIDEO: Letohrádek Hvězda · Bíla Hora · Praha 6 · Liboc

Města a stavby ve tvaru Hvězdy


VOJENSKÁ PEVNOSŤ BOURTANGE 

Táto pitoreskná hviezda je základňou pevnosti v malej dedine Bourtange pri holandskom Groningene. Postavili ju v roku 1593 na účel kontroly jedinej cesty cez močiare medzi Nemeckom a mestom Groningen, ktoré bolo počas Osemdesiatročnej vojny v područí Španielov.

Zdroj textu a obrázku:Vojenská pevnosť na hviezde? Volá sa Bourtange

Města a stavby ve tvaru Hvězdy

Dnes na hviezdici sídli historické múzeum a priťahuje turistov z celého sveta, aj keď najviac ich prichádza z Holandska a Nemecka. Všetko je tam pôvabne malé a jediný spôsob, ako sa dá stará pevnosť preskúmať, je pešia obchôdzka. Architektúra podlieha svojmu pôvodnému zameraniu, preto je účelná a strohá. Vybočením z kasárenských a administratívnych budov je miniatúrny kostol.

Města a stavby ve tvaru Hvězdy


POZNEJTE PEVNOST TEREZÍN

TVAR PEVNOSTI

Jelikož jde o čistokrevnou pevnost postavenou na zelené louce, mohla dostat téměř dokonale souměrný a pravidelný tvar podle tehdy nejmodernějších zásad opevňování.

Hvězdicovitý tvar tudíž v sobě neukrývá nějakou symboliku ani neodráží marnivost panovníka.

Naopak se jedná o důmyslný a ryze účelný obranný systém složený z řady prvků, kde každý má svůj jasně daný účel a přesně navržený tvar.

Zdroj textu a obrázku: Pevnost Terezín na současném snímku (autor: Daniel Fiker)

Města a stavby ve tvaru Hvězdy


ZELENÁ HORA

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou — Nejvýraznější stavba tzv. barokní gotiky v ČR a památka UNESCO. Autorem je architektonický génius Jan Blažej Santini-Aichel.

Zdroj textu a fotografie: Kostel sv. Jana Nepomuckého

Města a stavby ve tvaru Hvězdy

HRAD ELVAS

Tato pevnost je portugalská národní památka postavená ve 13. století v Elvas, Portugalsko

Města a stavby ve tvaru Hvězdy

Města a stavby ve tvaru Hvězdy

NAARDEN

Bývalé hlavní město Holandska, je město, které si zachovalo jedno z nejpozoruhodnějších „hvězdných“ opevnění z počátku šestnáctého století.

Města a stavby ve tvaru Hvězdy


 WASHINGTON 

Pentagram je prastarý symbol posvátné geometrie, ve svém čase se stal také symbolem zednářské lóže. Další esoterickou symboliku najdeme zakomponovanou v architektuře  Washingtonských budov  a ve struktuře uspořádání ulic města. Bílý dům je centrem této ,,tajné“ symboliky: ulice města se od Bílého domu rozbíhají na všechny strany, nejlépe pohledem z výšky můžeme vidět, jak jednotlivé ulice protínají významné památky města a ve výsledném zobrazení vytváří symbol pentagramu.

Související článek: Washington a posvátná geometrie

Eshop – INSPIRACE PRO VĚDOMOU MYSL

Města a stavby ve tvaru Hvězdy

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.