Otevřené brány – triumfální oblouky

Monumentálních staveb v podobě oblouků nebo otevřených bran najdeme po celém světě spoustu. Například v Paříži se nacházejí oblouky dva, Vítězný oblouk na Náměstí Charlesa de Gaulla, a menší oblouk blízko Louvru. Podvědomě vnímám, že tyto brány spojuje něco zvláštního a podivného, ale neumím to pojmenovat. Máte stejný pocit?

WIKIPEDIE: Vítězný nebo také triumfální oblouk je monumentální stavba ve tvaru otevřené brány, která byla už od starověku stavěna na počest vítězství ve válce. První zprávy o nich pocházejí ze Říma z období přelomu letopočtu. Dosud zachované jsou v Římě: oblouk Konstantina I. vedle Kolosea, Titův vítězný oblouk a Oblouk Septimia Severa – oba na Foru Romanu.

Jelikož byly triumfální průvody pro římské vojevůdce a císaře organizovány výhradně v Římě a Konstantinopoli, měly by se vítězné oblouky mimo tato města označovat jako slavobrány. Později byly stavěny v mnoha zemích, nejvíce je jich v Itálii, Francii a Rusku. V roce 1986 byly nalezeny zbytky nejseverněji položené římské slavobrány ve městě Mainz-Kastel.

Největším vítězným obloukem světa je Památník revoluce v Mexiku, druhý nejvyšší vítězný oblouk v pořadí se nachází v hlavním městě Severní Koreje Pchjongjangu. Byl vybudován podle vzoru slavného Napoleonova vítězného oblouku v Paříži, ve skutečnosti je ovšem vyšší.

PAŘÍŽ

Vítězný oblouk v Paříži se nachází v centru kruhového objezdu, který spolu s širokými ulicemi na něj napojenými tvoří opticky dvanáctiramennou hvězdu.

PAŘÍŽ

BARCELONA

ŘÍM

MILÁN

BRANIBORSKÁ BRÁNA

INDONESIE

VLADIVOSTOK

VALPARAISO (Chile)

SEVERNÍ KOREA

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.