Jak se má člověk chovat, když potká psychopata, který silně manipuluje své okolí?
Dnešní článek navazuje na předešlý článek „Jedovatá slova, mentální odpad, toxické energie, toxické myšlenky“, a je reakcí na otázku: „Chtěl bych se zeptat, jak se má člověk chovat, když potká psychopata, který silně manipuluje své okolí a je při tom ledově klidný. Pokud se člověk ozve a chrání svoji hranici je napadán. Jde hlavně o šikanu v zaměstnání.“
O tom, jak se bránit šikaně je možné zjistit spoustu běžných informací. Zaměřím se na podobné situace pouze z pohledu osobní mentální a psychické vnitřní energie. Podstatné je, jak má člověk reagovat sám pro sebe a zachovat své energetické pole nedotčené. I když pro někoho, kdo už nějaký čas vědomě nepracuje se svou myslí, emocemi, energetickým a mentálním tělem, to může být ze začátku náročné. Zde je důležité mít dostatek informací i v tomto směru.
Setkání s někým, kdo používá manipulaci, je klidný a útočí (když se bráníte), zejména v pracovním prostředí, bývá psychicky vyčerpávající. Jakým způsobem reagovat vnitřně z hlediska vlastní energie a klidu mysli, je klíčové pro zvládnutí takové situace. V první řadě je třeba se zaměřit sám na sebe, protože s manipulátorem, který postrádá empatii, nic nepohne. Představte si, že primárně nezáleží na tom, jak se manipulátor chová, ale především na tom, jak jeho chování působí na vás, a co se děje uvnitř vás a ve vnějším prostoru, pokud je z vaší strany vynaložen odpor.
Snaha něco vysvětlit, zdůvodnit, bránit se nařčením, apelovat na rozum nebo spravedlnost, je ve své podstatě odpor – pokud nejsme vnitřně klidní a nejednáme z pozice neutrality. To znamená vědomě si ohlídat, zda jednám z vnitřního klidu, nebo se zapojuji do emocionálního boje, jak sám se sebou, tak s manipulátorem. Takový boj k ničemu nevede, jen nás to stojí obrovské množství emocionální a mentální energie, která je „výživná“ právě pro manipulátora. Je to jako snažit se pohnout s obrovským balvanem – je to marné a vyčerpávající.
Pro manipulátora je výživný – náš emocionální projev (frustrace, hněv, strach), a to i v případě, že to máme uvnitř sebe skryté a nedáváme to najevo. Manipulátor získává, my energii naopak ztrácíme. On využije jakékoli naší slabosti, nebo čehokoli, co s námi vnitřně pohne (tak, jak by daná situace pohnula většinou lidí). Pro manipulátora je „ledový klid“, který může být jak vnější, tak zpravidla i vnitřní, nástrojem kontroly. On moc dobře ví, že nás jeho klid znejišťuje. Zde je třeba rozlišit, zda je manipulace zjevná, nebo skrytá (za úsměvem, za přetvářkou apod.) Znejistění, pokud je manipulace skrytá, se projevuje otázkou, kterou si klademe: Opravdu se děje to, co si myslím? Možná přeháním, když je on tak klidný.
Zde je důležitá práce s naší vnitřní energií – neutrální přístup, klid mysli. Není to ale o pasivitě nebo o tom nechat si vše líbit. Představte si, že my sami můžeme zůstat „ledově klidní“. Vědomě tak šetříme vlastní energii a vnitřně tak odmítneme vstoupit do hry, kterou hraje manipulátor. Z vnějšího pohledu to manipulátor pocítí, neboť od nás nedostane „potřebnou dávku výživné energie“. Ze začátku může své výstupy vyhrocovat, ale pokud my vytrváme, potom si můžeme být jistí, že to manipulátor vzdá. Obyčejně si najde jinou oběť – ochotnou odevzdat svou životní energii (emocionální reakce, rozrušení, vztek, strach, frustrace, rozčílení, přemílání situace v hlavě, snaha najít „správnou“ odpověď). Pro manipulátora je naše reakce palivem pro jeho životní energii. A pokud nejsme silnější než on, jakýkoli boj je marný. Boj je ale marný i v případě, že se cítíme být silní a začneme hrát hru „kdo z koho“.
Inspirace pro vědomou mysl – motivační knihy a vykládací TRANSFORMAČNÍ KARTY
Pro nás je podstatné to, že „odmítneme drama“. V první řadě, a především uvnitř sebe sama. My nemůžeme ovládat chování manipulátora, ale můžeme ovládat svůj přístup a svou reakci na něj. Neutrální přístup a klid mysli znamená, že nepřenecháme kontrolu nad svými emocemi a vnitřním stavem druhé osobě. Tím si uchováme svou vnitřní sílu, budeme mít jasnější úsudek. (Na pracovišti je možnost řešení takové situace s nadřízeným, (pokud manipulátorem není sám nadřízený), jasnější úsudek nám pomůže analyzovat fakta (co bylo řečeno, co se stalo, nebo co se dlouhodobě děje) bez zkreslení, a to nás vede v klidu a racionálně plánovat další kroky, pokud jsou nutné. V pracovním prostředí je klidný a neutrální přístup zároveň profesionální. Může to ztížit manipulátorovu manipulaci a snahu obvinit nás z „emocionálních“ reakcí nebo z „dělání scény“ atd.)
Otázka ale směřuje k tomu, jak tyto situace zvládnout sám, jak posílit své energetické, emoční a mentální pole. Když zůstaneme ve vnitřním i vnějším projevu neutrální a skutečně klidní, pokud se nenecháme vyprovokovat, nesmírně nás to posílí, zvýší se naše intuice a přijde nám na mysl jiné řešení než boj. Snaha manipulátora vyvolat v nás reakci narazí na „prázdnotu“. Což je pro něj frustrující a může zintenzivnit své provokativní chování, ale nebude to dlouho trvat, a v konečném důsledku se veškeré své taktiky vzdá – neboť „kde není co brát, nic nedostane“.
To ale také znamená, že přes cokoli, co se děje, se nechováme nepřátelsky. O daném člověku nepřemýšlíme jakkoli nepřátelsky – jedná se o vyzařování energie, která nás jednak oslabuje (v záměru změnit celou situaci energeticky), a kterou daný člověk nejen vnímá, ale také přijímá, a je pro něj impulsem k akci. Pokud jsme klidní, ať je situace jakkoli složitá, za nic se neobviňujeme (např. pokud v rámci práce uděláme chybu), pokud si nic nevyčítáme ani se nestrachujeme v tom smyslu „a co se teď bude dít“, sami sebe neobereme o svou moc.
Neutralita dále znamená, že nečekáme od manipulátora empatii, omluvu, uznání našich hranic nebo racionální chování. Tím předně předejdeme zklamání a frustraci a ztrátě energie, následně se vlivem svého klidu napojíme na „plynutí vnějších sil, které nám jsou nápomocné“. Sledujeme synchronní vedení a necháme se vést. Ze začátku, než se naučíme pracovat se svou vlastní energií, omezíme komunikaci s danou osobou na nezbytné minimum. Odpovídat můžeme pouze věcně, bez emocí, bez strachu, bez zášti, s vnitřním klidem. Používat můžeme neutrální fráze jako „Rozumím“, „Beru na vědomí“, „Podívám se na to“. Dotyčné osobě neposkytujeme žádné osobní informace, žádné emocionální reakce, žádné pro něj zajímavé podněty, které by mohl použít. Tímto docílíme, že se pro něj staneme „nezajímaví“ – energetickou výživu neposkytující.
Pokud je nutné stanovit hranici, udělejte to klidně, jasně a stručně. Nepřidávejte zbytečné vysvětlení nebo zdůvodnění. Pokud je nutné komunikovat, s ledovým klidem například řeknete „K tomuto se nebudu vyjadřovat“, nebo „Nyní mám jinou práci“, nebo „Prosím, mluvte se mnou s respektem“. Buďte připraveni na to, že může následovat útok, ale nereagujte na něj emocionálně – opakujte klidně svůj postoj nebo ukončete interakci. Přesto zůstávejte v klidu, především ve svém nitru, hlavně myšlenkově. Vyhýbejte se konfrontaci mimo nezbytné pracovní úkony, a naopak jednejte vstřícně, (nikoli podbízivě). Pokud to není nutné pro vaši práci, vyhýbejte se interakcím, které by mohly vést k manipulaci nebo útoku. Ať se děje cokoli, vše sledujte ze svého vnitřního středu. Nebude to dlouho trvat, a budete jen s úžasem sledovat, jak se celá situace začne proměňovat.
Představte si, že dokážete celou situaci pouze sledovat, bez emocí, bez myšlenek. Že dokážete minimalizovat přemýšlení o interakcích s dotyčnou osobou mimo nezbytně nutné pracovní okolnosti. Že to celé myšlenkově opustíte, nejen v práci, ale i doma v klidu, (především před usnutím). Jen sledujete, nezapojujete se emocionálně do děje, vše jen pozorujete, (své emoce vnímáte, ale necháte je v pozadí, nepřipustíte, aby vás to emocionálně pohltilo). Časem se můžete přesvědčit, že není tak obtížné zachovat neutralitu a vnitřní klid. Časem intuitivně poznáte, nejen jak manipulátor „hraje svou roli“, ale především proč ji hraje. (A možná vás už ani nepřekvapí, až v pozadí (jeho energetického pole) uvidíte jeho vlastní strachy a vnitřní boje.)
Zde je ale nesmírně důležité opravdu být uvnitř sebe v neutralitě, v klidu, být si vědomi své energie a energetického pole, a vážit si sami sebe, nikdy sami sebe nesnižovat – ani v myšlenkách. Může se to zdát na první pohled obtížné, nebo nemožné, ale pokud to nevyzkoušíte (pouhá teorie je k ničemu), nezjistíte – jak je možné pracovat především a na prvním místě se svou vlastní energií, a nepřitahovat k sobě to, co nechceme.
Neutrální přístup a klid mysli v podobných situacích není o potlačení emocí nebo o tom „projevovat se jako slaboch“. Je to o vědomé volbě, kam směřujeme svou vnitřní energii. Místo abychom ji vynakládali na emocionální boj s někým, kdo hraje podle úplně jiných pravidel, přesměrujeme ji na ochranu svého vlastního vnitřního klidu a svého energetického pole (aury), na udržení objektivního pohledu na situaci a na strategické zvládání interakcí s minimální emocionální investicí. Tím si udržíme svou psychickou odolnost a životní energii, která je klíčová pro zvládnutí jednak dlouhodobého stresu z takového prostředí, a následně nebo spíše průběžně pro proměnu našeho vlastního vnitřního nastavení.
Vše souvisí právě také s našim vnitřním nastavením, mnohé může vyřešit například odpověď na otázky: Co mi tato situace říká, co se odehrává v mém vlastním energetickém pozadí – může zde být něco z mého dětství, například vliv mého otce na prožívání sebe sama? Nepřipomíná mi to okolnosti, kdy nebylo možné se při vší snaze mému otci zavděčit? A pokud si to uvědomím, dokážu toto vnitřně opustit, odpustit druhým i sobě, sebe ani druhé nevinit, mít se rád a vážit si sám sebe?
Celkově je odpověď v tomto článku neúplná, souvisí s tím další vrstvy našeho vnitřního světa, a další vrstvy vnímání vnějšího světa a sebe sama v něm. Pamatujte, že je v pořádku vyhledat i vnější podporu – ať už u důvěryhodných kolegů, přátel, rodiny nebo profesionálního terapeuta, který vám pomůže situaci zpracovat a posílit vaši odolnost. Samota v takové situaci může být náročná. Ale na druhou stranu nás vede k intenzivnímu přijetí situace a tím i k porozumění co a jak se na úrovni různých energetických polí odehrává. Předně je třeba vycházet z metafyzického základu, že „Vše je energie“.
Související články je možné vyhledat především v kategorii Životní energie
Tvořivé esence vědomého bytí – inspirativní čtení pro volný, odpočinkový čas
Líbí se vám články Psychologie chaosu a rádi se k jejich obsahu vracíte, přináší vám informace, které jsou pro vás něčím hodnotné? Možná se rádi alespoň na chvilku odpoutáte od vnějších záležitostí a ponoříte se do zajímavého čtení. Pokud tomu tak je, můžete mou tvorbu podpořit zakoupením elektronických knih v e-shopu Psychologie chaosu. Nebo objednáním tištěných knih přímo v nakladatelství ANAG, nebo v nakladatelství Nová Forma. Případně můžete podpořit provoz webových stránek formou finančního daru. Za případnou podporu předem ♥DĚKUJI♥
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?
Diskuze
PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?