Vnitřní úklid souvisí s otázkou: Máte rádi věci na svém místě?

Představte si, že máte ve svém bytě naaranžováno pár drobností, občas se vázička, vonná svíčka nebo obrázek v rámečku „pohne“ a vy jej musíte – prostě musíte úplně automaticky dle svého estetického cítění – srovnat na své místo. Během dne jde kolem naaranžovaných drobností vaše dcera a dle svého cítění posune vázu trochu doleva, svíčku doprava, a obrázek nasměruje více k oknu. Pak jdete okolo a vše zase srovnáte nazpět podle své jedinečné vnitřní vize. Neděláte si s dcerou vzájemné naschvály, jen máte každá z vás vlastní silnou potřebu mít věci na svém místě. Možná vás nepřekvapí příběh jedné paní, která má ve svém jednopokojovém bytě každou věc na určeném místě, vše dělá každý den rituálně a přesně podle jakési neměnné vnitřní osnovy, dokonce i hrnečky v kuchyňské lince mají také každý své místo. Pokud hrnečky během utírání nádobí poskládáte jinak než dle zvyklostí paní domácí, bezodkladně budou přerovnány „na své značky“. Večer, kdy už paní leží zachumlaná pod peřinou na svém lůžku, si v polospánku všimne, že záclona na okně není „správně naaranžovaná“. Dokud nevstane, dokud neurovná každý varhánek záclony na centimetry přesně, tak neusne.

Vnitřní úklid souvisí s otázkou: Máte rádi věci na svém místě?

Tato „choroba“ se často dědí z matky na dceru. Ale ani muži nebývají v tomto směru ušetřeni. Pokud se tato „choroba“ projevuje v tichosti, jen přesouváním různých věcí z místa na místo, tak je to pro okolí přijatelné. Otázkou ale je, co je skryto za vnitřním pnutím mít vše pod kontrolou, lpět na detailech a tak podobně. Horší situace nastává, pokud vás „postižený pacient“ neustále upozorňuje, že nedáváte věci tam, kam patří. A nedej bože, pokud vás dotyčná osoba neustále upozorňuje, že nic neděláte správně, že se špatně rozhodujete, nedej bože, pokud vše umí a ví lépe, než vy. Může se za tím skrývat například vnitřní tíživý pocit: „já nejsem perfektní“, a tak usilujeme o to, aby bylo perfektní vše vnější. Podobné vnitřní posedlosti souvisí také s naším vnitřním duševním a psychickém nastavení, se stresem, s neláskou k sobě a podobně, ale o tom někdy jindy.

Možná by nám prospělo, přeskládat věci ve svém bytě, věci na kterých lpíme, občas trochu jinak, (a taky své myšlenky a zastaralé programy). Možná by nám prospělo, nechat věci občas jen tak chaoticky ležet, nevšímat si jich. A nevšímat si ani chaosu v hlavě, nechat myšlenky jen tak být, neurovnávat je a nepitvat je všechny. Možná by nám prospělo vyhodit pár zbytečností, na které jen sedá prach. A vyhodit také ze své hlavy myšlenky a rituální vzorce, které nás zbytečně stresují, (a evidentně nejen nás, ale také naše blízké).

Vnitřní úklid souvisí s otázkou: Máte rádi věci na svém místě?Často slýcháváme rady, že dokonalý úklid a vyhození věcí, které nepotřebujeme, nastartuje úklid také v našem nitru. Je to pravda? Mám vyzkoušeno (pravidelně jednou za rok, neplánovaně a spontánně), že úklid související s vyhazováním nepotřebných věcí nám přinese chvilkovou úlevu, chvilkový pocit osvěžující volnosti. Přestože takovýto úklid souvisí s vyhozením pár věcí, přestože těsně před odchodem k popelnicím se nad pár věcmi slitujete a zase je vrátíte na své místo.

Něco jiného ale je, pokud provedete úklid svého domova v takovém rozsahu, že se skutečně rozloučíte se vším, co už léta jen tak leží v šuplících, ve skříních na poličkách, v šatníku, ve sklepě či na půdě. A to už je zkušenost jiná. Před pár týdny jsem se pustila do velkého úklidu s heslem: Minimalismus. Toto heslo ale nesouvisí se sklonem sledovat a napodobovat módní trendy, souvisí se stěhováním z velkého do menšího bytu. Takže bylo nekompromisně vyhozeno skutečně vše nepotřebné, dokonce i vše jen zdánlivě nepotřebné, a s některými věcmi musel být proveden „rozlučkový večírek“.

Následoval úžasný pocit volnosti, pocit nádherně provzdušněného bytu, přestože nejsem „nakupovací typ“ a běžně se zbytečnostmi neobklopuji. Vše, co bylo poschovávané ve smyslu: „co kdyby se to jednou hodilo“, nenápadně uvolnilo energie nejen v bytě. Pár dní se nic nedělo, nic zvláštního či neobvyklého. Až asi po týdnu, k mému velkému překvapení, začaly odkudsi z hloubky nitra vycházet na povrch věci, na které jsem dávno zapomněla, a o kterých jsem ani nevěděla, že je mám tak hluboko uložené. Dokonce jsem si (naivně) myslela, že hlubokou vnitřní očistu mám také dávno za sebou. Velký úklid, naplánované životní změny, k tomu ještě silné „vesmírné energie“, které nás každý den „bombardují“ – a hned máte očistu „dva v jednom“. Tak trochu spojenou se strachem z očekávaných změn, (ačkoliv si myslíte, že strachy taky máte dávno zpracované). Na celé věci je zvláštní to, že meditace, od které očekáváte vnitřní čištění, ne vždy takto perfektně zafunguje, spíše nás možná uklidňuje jen v podobě povrchního pocitu: „Já jsem v pohodě“. Zato neplánovaná vnitřní očista, ať už souvisí s životními změnami či s přílivem kosmických energií, má úplně jiné grády, obzvlášť pokud ve vás vyvolá otázky typu „Proč se to tenkrát stalo právě tak, a ne jinak!?“. Ale pokud se zase umíte rychle „hodit do pohody“, a záporné energie bleskově zpracujete, pokračujete ve svém životě zase uvolněně a bez lpění, a těšíte se na změny a na nové prostředí.

eKnihy Psychologie chaosu

Co tím chtěl básník říct? Vyzkoušejte to. Proveďte generální úklid svého domova, rozlučte se se vším, co už léta nepoužíváte. Vyzkoušejte, jak silní jste v „nelpění“. Vyzkoušejte si, co s vámi velký úklid udělá. Co udělá s vaším bytem, s prostorem, který nazýváte svým domovem. Možná se vám také podaří současně uvolnit ze svého nitra bloky, o kterých ani nevíte, že je tam stále ještě máte…

V případě úklidu v rodinném domku se soustřeďte hlavně na ten sklep a půdu! Dům je jako lidské tělo, (například ve snech je to nejvíce patrné), sklepní prostor je jako podvědomí, a půda symbolizuje ne snad nadvědomí, ale „membránu“, která nás od nadvědomí dělí. Čím více „haraburdí“ na „půdě“, tím silnější je dělící membrána, a tím obtížněji k nám proudí pozitivní vesmírné energie.

Související články: Náš domov – oltář hojnostiVesmír o nás nikdy nepochybuje

Článek k poslechu: Duchovní podstata narozenin. Pro Psychologii chaosu namluvila Elli Staníková.

Vnitřní úklid souvisí s otázkou: Máte rádi věci na svém místě?

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.