Domácí bylinné Švédské kapky

Domácí bylinné Švédské kapkyTyto kapky se staly ve druhé polovině minulého století universálním bylinkovým elixírem, který sloužil na všechny nemoci a používal se vnitřně i zevně. Jejich původcem je švédský lékař Samst, který žil na přelomu 17. – 18. století.  Podstata účinku těchto kapek není ani v přesném složení, ale v široce působícím účinku mnoha hořkých bylin.

Obvykle se uvádí toto složení: Po 10 g – pískavice, aloe, kafr, rebarbora, pelyněk. Po 5. g – myrha, pupava. 2 g šafránu. V dalších receptech se uvádějí i hořec, pýr, děhel, oman, jablečník a další.

Směs švédských bylinek zalijeme alkoholem, aby byly dobře ponořeny, a za častého protřesení necháme 3 – 4 týdny macerovat. Scedíme, po usazení můžeme stáhnout hadičkou. Užíváme třikrát denně lžičku s troškou vody před jídlem na zlepšení trávení, uklidnění a jako všelék. Zevně používáme kapky k potírání kožních problémů, drobných poranění, popálenin, vnějších zánětů a obklady při různých bolestech.

Domácí bylinné Švédské kapkyŠVÉDSKÉ KAPKY PO ČESKU

Tento recept je obdobou populárních švédských kapek, ale je upravený na domácí poměry. Připravíme si větší vhodnou nádobu – demižon a čistý bílý alkohol. Během bylinkové sezony přinášíme z přírody nebo ze zahrady čerstvé bylinky, ihned je nadrobno nakrájíme, dáváme do nádoby a zalijeme alkoholem, aby byly dobře ponořeny, občas protřeseme. Výběr bylinek přizpůsobíme svým potřebám, nejlahodnější je směs hořkých, neboť tato chuť je pro náš organismus nejužitečnější.

Z výletů do přírody to bude například pampeliška, kopřiva, pelyněk, dobromysl, bukvice, třezalka, řepík, zeměžluč. Z pěstovaných měsíček, šalvěj, benedikt, puškvorec a yzop. S postupným přidáváním dalších bylin přidáváme i alkohol.

Po sezoně obsah scedíme, vymačkáme, necháme usadit a stáhneme hadičkou. Dostaneme výborný universální lék k vnitřnímu i vnějšímu použití.

Bylinkovou tinkturu užíváme 2 – 3x denně lžičku v trošce vody na čištění krve, zlepšení trávení, zvýšení imunity a posílení celého organismu. Zevně nám poslouží na kožní nemoci, rány, po zředění vodou ke kloktání a na obklady. Lžičku denně ráno na lačno můžeme užívat až do budoucí sezony jako první dobrý skutek pro své zdraví po probuzení.

Zdroj receptu časopis MEDIUM

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Domácí bylinné Švédské kapky

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.