Domácí echinaceová tinktura

Krásná a zářivá echinacea neboli třapatka nachová je statná rostlina původem ze Severní Ameriky. Už v prastarých indiánských herbářích měla své právem zastoupené místo. Dnes ji známe především jako okrasnou zahradní trvalku. Květy echinacei jsou růžové až světle purpurové. Krásné květy této léčivky mohou mít až 15 cm v průměru. K léčení využíváme kořen a květ.

Kořen sbíráme: březen až duben, po uplynutí vegetačního období znovu v říjnu. Kvetoucí nať sbíráme v červenci.

Domácí echinaceová tinktura

Echinacea se užívá ve formě čaje, masti, tinktury. Echinaceovou tinkturu si můžeme připravit, a užívat na posílení imunity, zvyšuje obranyschopnost organismu. Užíváme ji také jako prevenci (dýchací cesty, nachlazení). Jednu lžičku na lačno každé ráno. Neužíváme dlouhodobě.

Budeme potřebovat: 100 gramů čerstvých květů třapatky nachové (echinacea). Nebo můžeme použít 200 gramů sušené byliny. Dále si připravíme 0,5 litru 60% lihu. Nejlepší je použít kvalitní domácí pálenku (slivovici, meruňkovici, hruškovou pálenku…)

Postup: Čerstvé květy třapatky vložíme do uzavíratelné sklenice a zalijeme lihem. Po dobu jednoho týdne necháme stát na teplém místě, občas protřepeme. Poté bylinnou směs scedíme přes jemné plátno tak, aby tekutina zůstala čirá, bez zbytku rostliny. Tinkturu rozlijeme do menších lahviček z tmavého skla. Uchováváme v chladu.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?