Čarodějné jmelí – symbol nesmrtelnosti a věčnosti bytí

mistletoe-berries-16349_1280Jmelí (Viscum album) symbolizuje nesmrtelnost a věčnost bytí, nekonečnost zrození. Pokud mělo mít kouzelné účinky, trhalo se za použití nejlépe pozlaceného srpu, shazovalo se na bílé plátno a nesmělo dopadnout na zem. Nejúčinnější jsou větvičky jmelí plné stříbřitě bílých bobulí nasbírané o zimním slunovratu, nebo během roku vždy šestý den po novoluní, potom mají tu moc ochránit nás před jakýmkoliv zlem. Jmelí můžeme použít celoročně v podstatě při jakémkoliv rituálu. Sušené bobule se přidávají do přírodních vykuřovadel při rituálech týkajících se lásky a partnerství. Jmelí používáme jako talisman na ochranu před negativními energiemi.

Čarodějné jmelí, jinak zvané „blesk z nebe“ nebo také „zlatá ratolest“, je považováno za nebeskou rostlinu, která má schopnost otevírat cestu do podsvětí (lidské nevědomí)

Dáme si však záležet na tom, abychom větvičky jmelí trhali pouze levou rukou, jinak může být jeho kouzelná moc narušená. Jmelí najdeme na borovici, dubu, hrušni nebo jabloni. Barva jmelí je perleťově bílá až zlatožlutá, to podle toho, na jakém stromě bobule dozrávají. Jmelí je magickým symbolem zlatého Slunce, slunečního svitu a ochrany, proto se lístky často obarvují zlatou barvou, sbírá se v časech obou slunovratů. Tato rostlina je zasvěcena planetě Jupiter. O jmelí rostoucím na dubu se říká, že roste na stromě, do kterého udeřil blesk, a tento strom v sobě skrývá „emanaci nebeského, slunečního ohně“ jinak řečeno jde o „skryté sémě nebeského ohně“. Podobně je ve starých mýtech také zlatý květ kapradiny považován za emanaci slunečního ohně (v souvislosti s letním slunovratem). V rukou zasvěceného zlatá ratolest působí jako klíč k odemykání tajných zámků, ve významu: „Sezame otevři se“. Nikomu však není radno otevírat „brány smrti“ a vcházet do tajemného podsvětí, a chtít znát všechna tajemství mezi nebem a zemí.

mistletoe-1165096_1920

Jmelí, používané jako ochrana proti „čarodějnicím a trollům“, je velmi osobité a individuální. O jmelí se dá s jistou nadsázkou říci, že jeho růst je postavený na hlavu, a tím se stává velmi zvláštní rostlinou, která se neřídí sledem ročních období. Na kmeni hostitelského stromu roste jmelí vzhůru nohama nebo různě do strany. Na zdravé rostlině můžeme současně v jednu chvíli najít jak květy, tak zralé i zelené bobule, a rašící listy. Semena jmelí, na rozdíl od většiny jiných rostlin, klíčí pouze za světla. Květová poupata najdeme na jmelí už v květnu, ovšem květů se dočkáme až v únoru, a bílé bobule dozrávají uprostřed zimy následujícího roku. Jmelí je prostě ,,jiné“.

Eshop – INSPIRACE PRO VĚDOMOU MYSL

Na jaře uschlé jmelí nadrobno rozmačkejte a přidejte do zeminy pro semenáčky nebo do zeminy na přesazování květin. Případně jmelím poprašte bylinkové záhony na zahradě, jeho čarodějná síla zúrodní půdu. Předneste kouzelné zaříkání a jmelí poděkujte za jeho životadárnou energii.

nature-1304878_1920

Z knihy FLORARIUM, Alfredo Cattabiani: O vánočních svátcích je zvykem zavěšovat větvičky jmelí bílého u vchodu do domu nebo nosit větvičku okolo krku, protože se považuje za amulet k ochraně před nepřízní osudu a před škodlivými vlivy. Říká se, že dívka by měla být políbena pod trsem jmelí, jinak se v příštím roce neprovdá. V Anglii v některých krajích je třeba v noci na 6. ledna spálit kytičku jmelí, která zdobila dům během vánočních svátků, aby se odvrátilo nebezpečí, že dívka zůstane starou pannou.

Dávné zvyky nám ponechali Keltové, kteří považovali jmelí za zázračnou rostlinu. Hlavní druid sbíral jmelí zlatým srpem, ostatní druidové, odění do bílých tunik, jmelí ukládali do zlaté misky, kterou později vystavili, aby jmelí mohl uctít lid. Protože jmelí byly přisuzovány široké léčivé vlastnosti, ponořovali ho do vody a tu pak přinášeli tomu, kdo se chtěl uzdravit nebo chtěl být chráněn před nemocemi. Taková voda se považovala za „protijed“ na zaříkávadla a kouzla.

mistletoe-1535604_1920

Plinius podává zprávu, že Keltové uctívali jmelí rostoucí na dubu, který byl považován za strom boha nebes a blesku, protože do něj často uhodil blesk. Věřilo se, že jmelí padá společně s bleskem. „Tuto domněnku“ píše Frazer „potvrzuje jméno HROMOVÉ KOŠTĚ, které se jmelí dává ve švýcarském kantonu Aargau, neboť v tomto epitetu je vyjádřena těsná souvislost mezi příživníkem a hromem.

Víru, že jmelí je nebeská rostlina a univerzální všelék, nacházíme i v jiných částech světa. Ainové v Japonsku ho dodnes považují za lék skoro na každou nemoc. Wolofové v africké Senegambii uctívají jmelí, kterému říkají „tob“ a považují je za talisman. Když jdou bojovat nosí na sobě několik lístků jmelí, aby je ochránilo před zraněním.

Čarodějné jmelí - symbol nesmrtelnosti a věčnosti bytí

Takto vysvětluje Sibylla kumánská Aeneovi, že nemůže nikdy sestoupit do Tartaru, aby spatřil otce Anchísa, pokud neutrhne ze stromu výhonek se zlatými listy:

„Jestli však ve hrudi své máš takovou horoucí touhu, dvakrát přeplout Styx, chtít dvakrát podsvětí spatřit, temné, a šílenou práci tě láká na sebe vzít – poslyš, co nutno je dřív: jest ukryta na stromě stinném haluz, jež tuhý stonek a veškeré listí má zlaté, podsvětní Júnóně svatá – jest lesem rozsáhlým kryta vůkol, a kotliny temné svým stínem zcela ji halí. Není však nikomu dáno, by vstoupil do temnot zemských, leč že by utrhl snět, jež zlatým se třpytí listím.“

Jmelí – „zlatá ratolest“ – symbol Krista

Sluneční podstata jmelí, jeho zrození z nebe a jeho spojení se slunovraty musely nutně vyvolat u křesťanů symbol Krista, SVĚTLA SVĚTA, zrozeného zázračným způsobem. Jako je jmelí „hostem“ stromu, tak je Kristus, jak se říká, hostem lidí, je stromem, který ho nestvořil stejným způsobem, jakým tvoří lidi. Církev původně symbol jmelí nechtěla přijmout, protože bylo svázáno s pohanskou tradicí. Do první fáze, kdy se ze jmelí utvářel křesťanský symbol, spadá středověká legenda. Když měl být Ježíš ukřižován, všechny stromy se rozpadly na tisíce kousků, aby jej zachránily, v celé Palestině jen jmelí zůstalo celé, a proto byly jeho větve použity na kříž. Od té doby je považováno za zlořečené a musí růst jako příživník bez kořenů. Později ho stejně jako ostatní modloslužebné rostliny přijaly jako symbol kostely a církve.

Čarodějné jmelí - symbol nesmrtelnosti a věčnosti bytí

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.