Řecké kláštery vysoko v horách

Řecké kláštery vysoko v horáchMeteora jsou Monastýry na vrcholcích bizarních slepencových skal v oblasti Thesálie v Řecku, poblíž města Kalambaka.

Mniši a poustevníci se tu začali usazovat již od 11. století, ale teprve o tři století později začaly vznikat první byzantské kláštery.

Nejdříve byl postaven klášter Metamorfosis, založený v roce 1356 mnichem Athanasiem z poloostrova Athos, na skále ve výšce 534 metry nad mořem.

Dnes jsou řecké kláštery Meteora oblíbeným cílem turistických výletů, součástí prohlídky s odborným výkladem jsou především mužský klášter Varlaam a ženský Roussanu.

Řecké kláštery Meteora se vznášející vysoko nad zemí

Řecké kláštery vysoko v horáchKlášter byl nazván Megalon (Velký) Meteoro (vznášející se – podle dojmu, že se vznáší vysoko nad zemí). Podle něj se množné číslo „meteora“ začalo používat pro všechny zdejší kláštery, jichž mezi 15. a 16. stoletím vzniklo celkem 24.

Výstavba klášterů byla velmi náročná. Stavební materiál a všechno potřebné zařízení mniši vynášeli na zádech pomocí košů, rumpálů; jediným strojem, který jim práci usnadňoval, byla kladka. Mnohem později, i v souvislosti s turistickým ruchem, byla vystavěna schodiště a kamenné žebříky. Kláštery byly vyzdobeny nádhernými ikonami, mimo jiné i od Theofana Krétského, a zařízeny drahocenným vyřezávaným nábytkem.

Úpadek klášterů začal od 18. století, mnozí církevní hodnostáři kláštery opustili a přesídlili do mnišské republiky Athos. Dnes je trvale obydleno řeholníky pouze pět klášterů. Mniši mají kromě svých denních povinností na starosti i péči o vzácné historické památky, ikony a starobylý mobiliář.

Další dva kláštery jsou určeny k modlitbám.

Zobrazit všechny eKnihy

V roce 1988 byly kláštery Meteora zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zdroj textu: Wikipedia

Řecké kláštery vysoko v horách

Řecké kláštery vysoko v horách

Řecké kláštery vysoko v horách

Řecké kláštery vysoko v horách

Řecké kláštery vysoko v horách

Řecké kláštery vysoko v horách

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.