Jedlé květy afrikánu jako koření

Jedlé květy afrikánu jako kořeníAfrikán, který zdobí nejednu venkovskou zahrádku, bývá nazýván „nepravým šafránem“, díky aromatickým, žlutým a oranžovým květům. Afrikán je vděčná jednoletá zahradní rostlina, na okenním parapetu je vítanou květinou nejen pro svou jednoduchou krásu, ale i pro schopnost odpuzovat hmyz. Pro využití jedlých květů v kuchyni je nejvhodnější „aksamitník rozkladitý“.  Barvivo v květech (karotenoid) se využívá také v potravinářství. Květy afrikánu obsahují lutein (žlutooranžové xanthofylové barvivo náležející mezi karotenoidy). Lutein obsahují také květy pampelišek, lichořeřišnice a měsíčku lékařského. Lutein má příznivý vliv na lidský zrak.

Pro kuchyňské zpracování používáme pouze okvětní lístky afrikánu

Jedlé květy afrikánu jako kořeníKvěty trháme celé, v ledničce vydrží několik dnů jako čerstvé. Do jídel použijeme jen okvětní lístky. Chuť okvětních lístků je hořce-nasládlá, lehce anýzová, zvýrazní chuť slaných pokrmů, pečeného kuřecího masa, zeleninových salátů, zeleninového leča, ozdobí a dochutí polévky a omáčky, také různé přílohy jako je rýže a brambory, ozdobí studené pokrmy, především sýrové, lze je využít také při přípravě vaječných omelet, bylinkových másel. Do zeleninových salátů a dalších vhodných jídel lze připravit olej z „falešného šafránu“.

Květy afrikánu můžeme usušit na zimu, uchováváme je v tmavých, skleněných kořenkách. Po usušení mají květy jemnější chuť, lze je přidávat do různých pokrmů jako koření, především ve spojení s tuky (lutein je rozpustný v tucích).

Na Wikipedii se můžeme dozvědět: „Lutein získává zvěř přímo či nepřímo díky rostlinné stravě. Nepřímý zisk je dán ukládáním luteinu v tucích organismů, které jsou pozřeny v rámci potravinového řetězce. Funkce luteinu je dána jeho antioxidačními účinky a pomáhá v pohlcování modré části viditelného světelného spektra. Jak lutein, tak zeaxantin jsou hromaděny v sítnici lidského oka, přičemž zeaxanthin se hromadí zejména ve žluté skvrně (macula lutea), zatímco lutein se vyskytuje spíše v sítnici jako takové. Lutein zřejmě plní v sítnici ochrannou úlohu proti poškozujícím důsledkům volných radikálů vznikajících díky aktivitě modré části viditelného spektra světla. Samotný lutein je lipofilní (tj. v tucích rozpustná) molekula, která je nerozpustná ve vodě (je hydrofobní).“

Recepty s květy aksamitníku: léčivá koupel, ochucený olej, bylinkové víno

Koupel na zmírnění revma: hrst květů vložíme na noc do 1,5 l vody, ráno přivedeme k varu, necháme zchladnout, a poté přecedíme. Nálev přidáváme do koupele. Nálev lze použít také jako pleťová voda k čištění pleti.

Olej s aksamitníkem: květy zalijeme olivovým olejem v poměru 1:1 (na jeden díl květů jeden díl oleje). Odložíme zhruba na tři týdny na tmavé místo a necháme macerovat. Poté olej dobře scedíme. Olej přidáváme nejen do pokrmů, je vhodný také jako olej masážní.

Bylinkové víno s aksamitníkem: litr bílého vína přelijeme do větší skleněné nádoby s uzávěrem a přidáme dvě hrsti květů, pár kousků očištěného zázvoru (dle chuti), a pro zjemnění můžeme přidat vanilkový lusk nebo kousek skořice. Odložíme na tři týdny na tmavé chladné místo. Poté dobře přecedíme, dle chuti můžeme přidat trochu tekutého medu, případně malou sklenku bílého alkoholu (pro delší trvanlivost v případě, že vyrobíme větší množství bylinkového vína.) Bylinkové víno si dopřejeme malou skleničku denně.

Zobrazit všechny eKnihy

Jedlé květy afrikánu jako koření

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.