Dubový král – Zelený muž

green-man-344068_1280Zelený muž nebo také dubový král je symbolem pohanského božstva. Je uctívaným bůžkem přírody, bohaté úrody a hojnosti, je králem posvátného stromu života. Dobrotivý bůžek přírodní vegetace se neviděn pohybuje kolem stromů v hlubokém lese, odpočívá na rozkvetlé louce, skrývá se v dechu květin, v jarním vánku, v kapkách deště, v barvách spadaného listí, v bublání lesního potoka, v kamínkách na cestě, v příšeří magických jeskyní, v tajemných stínech večerního soumraku. Pohanství je v podstatě přírodní nábo-ženství, kdy ve vzájemné harmonii uctíváme jak bohy, tak i bohyně.

Každé roční období i každé přírodní zákoutí má své bůžky, krále, víly a skřítky. Zelený muž je králem lesa ale stejně tak i písčité pouště.

Magická energie Zeleného muže je tvořivou silou přírody. Společně s bohyní Matkou Zemí a energií Měsíce, s ohledem na pravidelné lunární cykly, je tajemným mágem přírody, rostlin a stromů, bohaté úrody a všech forem bohatého pozemského života.

Nádherná dřevořezba se symbolem Zeleného muže

Dubový král - Zelený muž

Pohanští předkové uctívali přírodu a přírodní živly, četli budoucnost z hvězd a pohybu Měsíce po obloze, a tak žili v souladu s každým ročním obdobím. Věděli, že planeta Země je živý organismus, proto prováděli různé rituály a uctívali přírodní božstva.

Zeleného muže najdeme v různých podobách v pradávných mýtech všude po celém světě

the-green-man-867583_1280 (1)Tuto prastarou legendární bytost symbolicky představuje tvář muže například v podobě sochy, uměleckého kamenného reliéfu, prastaré řezby nebo obyčejné lidové malby. Zadumaná tvář Zeleného muže je zdobena listím a lesními plody. Symbol lesního muže najdeme na mnoha sakrálních stavbách různě po světě, včetně gotických katedrál. Symbolizuje koloběh pohanského roku, upozorňuje nás na skrytou pravdu o znovuzrození, na posvátnost veškerého života. Vypráví nám o nikdy nekončících vesmírných, přírodních a životních cyklech, o bezbřehé a oživující síle přírody a přírodních živlů.

V keltské mytologii najdeme Zeleného muže pod jménem: Cernunnos

Jde o rohatého bůžka přírody, přírodních rozcestí, podsvětí, astrálního světa, znovuzrození, plodnosti, mužnosti, zvířat, lesů a stromů.

Zobrazit všechny eKnihy

Související: Druidské uctívání stromů, Meditace pod dubem, Čerpání energie stromů

Dubový král - Zelený muž

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.