Éterické esenciální oleje

perfume-144546_1280Esence a vonné oleje nastolují harmonii těla i ducha. Navozují vnitřní klid při relaxaci, posilují uvolněnou mysl. Příznivě ovlivňují rozkolísané nálady a uvedou rozbouřené emoce do pohody. Vůně jsou důležitou součástí našeho života, neboť je shledáváme za jeden z projevů mocných přírodních sil. Vůně korespondují se živlem vzduchu. Tradice aroma-terapie vzniká již v raných dobách rozkvětu Egypta za dob faraónů, ve staré Indii, Číně a dalších orientálních kulturách, od té doby nepozbyla nic na svém kouzlu. Receptury na přípravu parfémů, vonných esencí ale i kadidel najdeme na klínopisných tabulkách až pět tisíc let starých.

Čich je jeden ze smyslů, který funguje jako první, když se dítě začíná seznamovat se světem kolem sebe

V nose sídlí něco kolem tří milionů čichových buněk, dokáží rozlišit na deset tisíc druhů pachů a vůní. Každá jednotlivá vůně se skládá z mnoha desítek ingrediencí. Například vůně růže obsahuje až pět set jednotlivých složek. Příroda je báječná čarodějka, nejen co se vůní týče. Přírodní aromata probouzejí smyslnost, svěžest a hravost. Vdechování rozličných molekul vůní může harmonizovat celou osobnost, včetně tolik opomíjené duše. Pomocí vůní dochází k intenzivnímu propojení se samotnou přírodou. Vibrace vůní vnímáme jako sladké, květinové, kořeněné, osvěžující, exotické, orientální.

Aroma-masáže vzbuzují pozitivní emoce

plunger-317748_1280

Aromatické masáže zbavují napětí, jsou velmi účinným doplňkem léčení, léčí mysl i ducha. Během masáže pronikají účinné látky pokožkou, posilují organismus, stimuluje se krevní oběh, vzniká povolení nežádoucího svalového napětí. Nastartuje se imunitní systém, dostaví se úleva od bolestí. Masáže zbavují organismus stresu. Některé esence mají antibakteriální účinek.

Vůně v nás navíc dokáží zažehnout vzpomínky doprovázené příjemnými pocity. Někdy bývají právě vůně prvním činitelem, kdy podvědomě vnímáme k druhému člověku sympatie nebo naopak antipatie.

Obklopte se příjemnou vůní, zapalte svíčky, místností nechte zářit solné lampy (himalájská světla), uklidní vás, naladí do pohody, vyrovnají energetické proudění v místnosti

Často se rozmazlujte voňavou koupelí s bylinkovými odvary, po doušcích popíjejte uklidňující čaje a poslouchejte krásnou hudbu. Do bylinkové směsi vtiskněte v tiché meditaci myšlenky charakterizující vaše přání, ať už se týká, zdraví, krásy, lásky. Učiňte tak v magickém kouzelném kruhu a silou slova aktivujte kouzelné účinky rostlin. Žádejte některou z bohyň o posílení energie rostlin a vašeho organismu. V podstatě každou hmotu můžeme prodchnout a naladit energií myšlenek. Pro dokonalost atmosféry je ideální pořídit si vkusnou vodní fontánu, obklopit se květinami a snít si své sny.

Éterické esenciální oleje posilují psychiku

pink-208813_1280Dávkujeme je vždy opatrně po kapkách, jedná se o silně koncentrované přírodní výtažky. Mají terapeutické využití, nikdy se neužívají vnitřně. Intenzivně vonící éterické esence se získávají většinou parní destilací nebo lisováním.

Používají se květy, listy, plody nebo kořeny, které se získávají z různých druhů bylin, koření, citrusů, ovoce nebo aromatického jehličí.

Pár kapek libovolné vůně můžeme také přidat do odpařovače nebo do masážních olejů.

Akát zahání stres a úzkost, akátová vůně je vhodná pro celkové posílení organismu.
Pomeranč zažene smutek, probouzí životní energii, osvěží, rozveselí.
Pomerančový květ vrací pocit rovnováhy, regeneruje, zahání strach a dodá sebevědomí.
Citron osvěžuje nejen na těle ale i na duši, tato příjemná vůně vám jistě vylepší smutnou náladu.
Grapefruitová vůně ve vás dokáže probudit pocit štěstí a radosti ze života.
Pačuli je rostlina podobná mátě, její esenciální vůně vzrušuje a působí na libido.
Lékořice působí jako afrodiziakum.
Ylang-ylang je zvláštní vůně s erotickým nádechem, probouzí smyslnost a touhu po dotecích.
Cedr osvěžuje, jeho intenzivní vůně navozuje pocit síly, posiluje imunitu.
Jasmín uklidňuje, bílé květy se sbírají jen ručně a pouze před svítáním, později ztrácí intenzitu vůně.
Fialka probouzí inspiraci a fantazii.
Dubový mech přináší vědomé snění, navázání kontaktu s astrálními bytostmi.

glasses-650766_1280-1024x682Používáme je do koupelí, a jako přídavek k vykuřovacím směsím do kadidelnice. Čarodějná mozaika molekul vůní nastolí vnitřní harmonii a posune nás o kousek dopředu ve vnímání světa.

Velmi staré jsou orientální recepty z Arábie na esenciální oleje a parfémy s omamnými vůněmi. Receptury se tajně dědily v rodině po generacích. Tradiční jsou například vůně santálového dřeva, myrhy a rozličné květinové esence. Kupujeme jen ověřené, přírodní éterické oleje v malých a tmavých skleněných lahvičkách.


Diane Steinová, Léčivé květy

Šeřík purpurový – vonná esence.

„Vůně šeříku probouzí lásku – duchovní lásku, romantickou lásku, lásku k Bohyni nebo k Bohu, lásku z celé duše, vede k úctě k duši a k duchovnímu životu, pomáhá přijmout duchovní rozvoj, pomáhá vidět posvátnost i ve zdánlivé všednosti. Pomáhá otevřít se novým lidem, situacím a věcem. Usnadňuje přechodové životní fáze. Tato esence je vhodná pro děti, které vstupují do puberty, a pro teenagery, kteří vstupují do dospělosti. Pomáhá člověku k tomu, aby byl přizpůsobivější a dokázal přijímat změny, pomáhá mu k duševní relaxaci, snižuje stres a poskytuje klidný spánek.“

Éterické esenciální oleje

Šeřík bílý – vonná esence.

„Pomáhá ukončit milostné pletky, poskytuje jemný přechod mezi životními fázemi i milostnými vztahy. Pomáhá přetrvat mladé lásce a první lásce. Léčí traumata způsobená rozpadnutím vztahu u lidí všeho věku, zejména však těm, kteří právě prožili zklamání z konce svého prvního vztahu. Mění zamilovanost v opravdovou lásku, když je to vhodné, pomáhá udržet manželství a dlouhodobé vztahy. Podporuje a posiluje ženskou energii a vnitřní transformaci ženy. Pomáhá ve všech přechodových životních fázích. Bílý šeřík je tradičním symbolem nevinnosti.“

Z knihy: Léčivé květy (Diane Steinová navazuje na práci dr. Bacha)

 Éterické esenciální oleje

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.