Jedlé květy – lichořeřišnice

Lichořeřišnice, kterou známe spíše jako okrasnou rostlinu, nám nabízí jedlé květy, spolu s listy, plody a semeny, pro originální kuchyňskou úpravu. Květy oblíbené letničky (jednoleté byliny), které mají jemně kořeněnou chuť, můžeme přidávat jako jedlou ozdobu k zeleninovým salátům. Mladé pupeny (poupata) se jako lahůdková zelenina nakládají do kyselého nálevu, podobně jako kapary, v této podobě je můžeme podávat na obložených mísách jako samostatnou chuťovku. Stejně se nakládají i nedozrálá semena. Mladé lístky a výhonky, které mají chuť výraznější, štiplavě kořeněnou, můžeme také přidávat do salátů a pomazánek. Zralá semena používáme jako koření do vývarů, polévek, masitých jídel. Ještě zelená, nedozrálá semena můžeme také libovolně konzumovat.

Lichořeřišnici můžeme v kuchyni používat celé léto, roste a kvete od června až do prvních podzimních mrazíků. Zdraví prospěšná je odrůda: lichořeřišnice větší.

Lichořeřišnice pochází z Jižní Ameriky, používali ji už peruánští indiáni, běžně ji do jídel přidávají také na Novém Zélandu. U nás ji pěstujeme především pro jednoduchou krásu zářivě oranžových a žlutých květů. K přípravě pokrmů můžeme lichořeřišnici použít po celou dobu její vegetace, jak pro dospělé strávníky, tak i děti. Jako zvláštní „zelenina“ dodají mladé listy, květy a nedozrálá semena chuť vaječným nebo tvarohovým pomazánkám, sýrovým roládám, bramborovým pokrmům, chuťově skvěle doplní také různé druhy sýrů. Celé květy, jejichž chuť je méně výrazná, než peprná chuť listů a semen, přidáváme do polévek, na ozdobu různých chuťovek a chlebíčků. Pikantní chuť lichořeřišnice se podobá chuti křenu nebo ředkviček. Přidáním smetany do zeleninových salátů se ostřejší chuť této rostlinky příjemně zjemní.

Lichořeřišnice obsahuje draslík, silici, bílkoviny. Léčivé látky obsahují květy, listy i semena, působí jako účinné přírodní antibiotikum (salmonely, streptokoky), bez vedlejších účinků. Příznivě ovlivňuje například infekce dýchacích cest. Na nachlazení či chřipku je možné zakoupit lichořeřišnicovou tinkturu, která je účinná také na afty a opary, a na záněty močových cest.

Listy lichořeřišnice se používají také jako prostředek proti vypadávání vlasů. Větší hrst čerstvých listů spaříme šálkem vroucí vody a necháme deset minut pod pokličkou louhovat. Po vychladnutí přecedíme a nálevem oplachujeme vlasy, alespoň dvakrát týdně.

nasturtium-369479_1280

              Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?