Ibišek – jedlé květy – čínská růže

flower-219103_1280Exotické květy ibišku dnes již běžně najdeme na našich zahrádkách, nejen, že jsou krásné, dokonce je můžeme zpracovat v kuchyni. Květy ibišku se běžně přidávají do čajových směsí, můžeme jimi zdobit ovocné zmrzlinové poháry, sklenky se šampaňským, přidáváme je také do letních limonád, osvěžujících studených čajů a bowle.

Sladké dezerty nebo dorty můžeme také ozdobit květem ibišku, který namočíme po okrajích do čokolády a rychle zchladíme.

Domácí malinovka s červeným ibiškem

flower-182424_1280Letní domácí malinovku můžeme doplnit ibiškovým sirupem. Natrháme červené květy ibišku, skládáme je do sklenice a prosypáváme cukrem (můžeme použít cukr třtinový). Otvor obyčejné zavařovací sklenice přikryjeme ozdobným, barevným plátnem a pevně převážeme stuhou. Květy prosypané cukrem necháme ležet zhruba jeden týden v teple (ne na slunci). Potom vše, i s květy svaříme, necháme trochu vychladit a šťávu propasírujeme přes síto a dobře vymačkáme. Ibiškový sirup, svěží mírně kyselé chuti, můžeme smíchat s domácím malinovým sirupem.

Exotický ibišek

Tento krásně kvetoucí keř nebo stromek čítá na tři sta druhů, kvete červeně, růžově, karmínově, bíle a žlutě. Jedlý je tento okrasný druh takzvané čínské růže: Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa)

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Krásné a smyslné květy ibišku sice dlouho nevydrží, ale zato rozkvétají postupně a keře ibišku jsou jimi obsypány. Nejvíce jsou květy ibišku uctívány v Polynésii, kde si je dívky zaplétají do vlasů. Keře jsou hojně navštěvovány kolibříky, tito drobní ptáčci svými dlouhými zobáčky za neustálého třepotání křídel sají z květů sladký nektar. Květy jsou symbolem neposedné, pomíjivé lásky, smyslnosti, erotiky a letního flirtování.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Ibišek jako léčivá rostlina

Časopis Spirit: „Ibišek je jako léčivá rostlina znám už od antiky. Jeho hlavní účinnou látkou jsou slizy, dále 35 procent škrobovin, cukry, pektin a minerály. Listy a květy obsahují méně slizových látek, ale zato více éterických olejů. Slizové látky působí tišivě při zánětech žaludku, střev, sliznici úst, krku a uplatňují se i proti kašli – usnadňují vykašlávání. Působí tišivě při chronickém astmatu a při emfyzému plic. Tvoří na zánětlivých sliznicích film, pod kterým se zánět lépe zahojí. Při poranění kůže, abscesech a jiných hnisavých procesech na pokožce působí tlumivě horký obklad z odvaru ibišku.

Ibiškový čaj se připravuje poněkud zvláštním způsobem: dvě čajové lžičky řezaného kořene ibišku se přelijí čtvrt litrem studené vody, nechají se půl hodiny stát a během tohoto času se vše několikrát zamíchá. Ke konci vyluhování se zamíchá pořádně a přecedí přes hustou látku. Až před pitím se ohřeje na teplotu vhodnou k pití.

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Tento čaj se pije při onemocněních žaludku a střev neslazený. Lze jej použít i ke kloktání a k obkladům na rány. Pije-li se čaj proti kašli, lze jej sladit medem. 

Z listů je možno uvařit kaši, která slouží k léčbě ran. Kaše z květů vařená s medem je výborným prostředkem na odkašlávání. Při bolestech v krku se žvýká syrový kořen.

K léčbě se používá kořen, listy a květy. Kořen je třeba sušit rychle, ať už teplem přirozeným či umělým, protože jinak snadno plesnivý. Listy a květy se trhají mladé a je třeba je rychle sušit ve stínu.“

Květomluva podle pohanských tradic

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Ibišek - jedlé květy - čínská růže

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.