Pomeranč – král citrusů

oranges-1545036_1920Král citrusů je pomeranč, je zdrojem draslíku, jenž je důležitý pro dobrou funkci srdce, a je skvělým zdrojem vitaminu C. Pomeranče jsou dále dobrým zdrojem kyseliny listové (antioxidant, vitamin B9), která pomáhá chránit před srdečními chorobami a vrozenými vadami, dále chrání cévy a mozek. Co se týče fytochemikálií jsou pomeranče bohaté na flavonoidy, které poskytují buňkám ochranu před řadou nemocí, ředí krev a zlepšují její cirkulaci. Pomeranče, pomerančová šťáva a kůra se v domácím léčení používají k léčbě řady problémů, včetně kašle, rýmy, zácpy, bolesti zubů, šedého zákalu a anorexie. Pomeranče mají také alkalizující účinek v překyseleném organismu. Místně se pomerančová šťáva aplikuje na akné.

Strava obsahující potraviny bohaté na draslík, kam patří i pomeranče, a chudé na sodík snižuje riziko vysokého krevního tlaku a mrtvice

oranges-1117644_1920Jeden větší pomeranč poskytne doporučenou denní dávku vitaminu C. Větší množství čerstvé pomerančové šťávy zmírňuje příznaky nachlazení, a je dobrou prevencí proti chřipce a respiračním chorobám. Šťáva se konzumuje čerstvě vymačkaná, protože vlivem světla se snižuje účinek vitaminu C. Na jednu porci pomerančové šťávy je dobré přidat dvě lžičky medu. (Žádné citrusové šťávy není vhodné přislazovat bílým cukrem).

Pomeranče kromě draslíku obsahují vápník, železo a hořčík, karotenoidy (provitaminy A), vitamin B1 a vitamin B2.

Udržení váhy: vláknina nacházející se v bílé vrstvě pomeranče omezuje nadměrnou chuť k jídlu a až na čtyři hodiny po konzumaci potlačuje hlad. Bílá vrstva je bohatá na pektin, rozpustnou vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu.

Pomeranč - král citrusůPotlačení strachu: podle odborného výzkumu pacienti, kteří před stomatologickým zákrokem čichali vůni pomeranče, pociťovali menší strach a měli celkově lepší náladu. Ledvinové kameny: Během studie objevili vědci, že pomerančová šťáva zvyšuje nejvíce ze všech citrusových šťáv obsah citrátů v moči, což je důležitý faktor zamezující vzniku ledvinových kamenů.

Kromě toho pomeranče stimulují funkci žlučníku a žlučových cest. Cukry (sacharóza, dextróza a levulóza) obsažené v pomerančích, se lehce vstřebávají, proto jsou pomeranče vhodné pro diabetiky.

Pomeranče přidáváme do ovocných salátů, skvěle doplní mražené smetanové krémy. Kousky pomeranče chuťově zvýrazní saláty s červenou řepou a červenou cibulí. Pomerančová šťáva se používá také ke změkčení masa, a do marinád či zálivek.

Pomerančový likér: recept, Domácí pomerančový džus: recept


Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Pomerančová šťáva – lék na únavu: sklenice čerstvě vymačkané pomerančové šťávy s medem. Takto připravený pomerančový nápoj pijeme dvakrát až třikrát denně, nejlépe před jídlem.

fruit-1191768_1920

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.