Pupek světa – věštírna v Delfách

delphi-809656_1920Pupek světa uprostřed skal – tak se říkalo řeckým Delfám, legendárnímu kultovnímu místu Řecka a jednomu z nejkrásnějších míst na ostrově. Jméno „Delfy“ vychází ze souvislosti, že delfín je tvor zasvěcený slunečnímu bohu Apollónovi, a jistě ne náhodou. Delfín, jako silové, totemové zvíře, podporuje inteligenci, vnímavost k přírodním energiím, cit k odpovědnosti. Původně byla na tomto posvátném místě uctívána bohyně země Gaya. Později se svatyně v Delfách stala součástí starověkého uctívání božstev: Apollón, Athéna, Dionýsos. Nachází se nad městem Delfy v Řecku, severozápadně od mýtických Athén.

Nad vchodem do věštírny v Delfách býval nápis:  „Poznej sám sebe“ (Gnóthi seauton)

Bývala to nejslavnější věštírna a posvátné, do dnešních dob záhadné místo starověkého Řecka. V Apollónově svatyni, do jejíhož prostoru, prosyceném opojnými vůněmi, vedlo v dávných dobách sedm tajemných bran, sedávala na trojnožce Pýthie, a v extázi vyslovovala proroctví, která měla vliv na dějiny starověkého světa. Pýthie věštila v mystickém opojení, a pronášela zdánlivě nesmyslné věty, které místní kněží překládali do veršované podoby. Traduje se, že Pýthie, která skrývala svou tvář pod purpurovým závojem, věštila pouze sedmého dne v měsíci, a to pouze od jara do podzimu. Pýthie, (kterých bývalo několik, ne pouze jedna), věštila v apatickém, hypnotickém stavu. Seděla na vysoké trojnožce, která představuje pro historiky hádanku, předpokládá se, že tři nohy symbolicky představují minulost, přítomnost a budoucnost. Hypnotické omámení věštkyně prý způsobovaly omamné výpary, které stoupaly z trhliny vedoucí do tajemného podzemí, a vavřínová ratolest, kterou držela věštkyně v ruce. Kolem svatyně rostly vavřínové keře, které jsou zasvěcené bohu Apollónovi, z jeho listů se splétaly známé vavřínové věnce. Pýthie spala noc před věštěním na lůžku z vavřínového listí, které má schopnost otevírat vědomí, a probouzet paranormální schopnosti. Žvýkání vavřínového listí prý také mělo svůj podíl na tom, aby se starořecká Pýthie stala dobrou věštkyní.

Zobrazit všechny eKnihy

Dodnes dýchá prostředí Delf na každého návštěvníka pradávným tajemstvím, které skrývají nejrůznější věštírny všude na světě

delphi-809651_1920

Mramorové sloupy: sloupová síň starověkých Athéňanů

delphi-83472_1280

delphi-1178713_1920

delphi-1178710_1920

Amfiteátr v Delfách: sloužil jako divadlo a stadion pro pýthijské hry

amphitheatre-815409_1920

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.